Jak snadno ušetřit za elektřinu?

26.1.2012 | Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Přestože se elektické spotřebiče dostaly do domácností k běžnému užívání poměrně nedávno, dnes si to bez nich neumíme ani představit. Stačí chvilkový výpadek elektrického proudu a náš život se otřásá v základech a podobá se spíše chaosu. Jelikož je elektřina stále častěji k vidění na seznamu zdražených položek, stává se úspora elektřiny v mnohých rodinách skutečnou prioritou. Ke snížení účtu za elektřinu však postačí pár změn, kterých si při běžném fungování ani nepovšimnete.

Jak snadno ušetřit za elektřinu? - foto, Hyperbydleni.cz

Kuchyň

Kuchyň se může stát z hlediska spotřeby elektřiny opravdu černou dírou pro vaše peníze, proto všechny elektrické spotřebiče využívejte správně a úsporně. Myčku zapínejte zcela plnou a volte takové programy, které šetří vodou i energií. Lednici nenechávejte otevřenou zbytečně dlouhou dobu - byla by tak ohřívána teplým vzduchem. Lednici také pravidelně odmrazujte; některé moderní typy mají samoodmrazovací program. Jelikož se teplota lednice má regulovat podle teploty okolí, postavte ji nejlépe na chladnější místo; zapovězené je umístit lednici vedle radiátoru, sporáku či na místo, kam často svítí slunce. Co se týče sporáků, nejvýhodnější jsou plynové typy a dále spořivé elektrické sporáky, napříkald indukční varná deska. K přípravě pokrmů využívejte mikrovlnnou troubu tak často, jak to jen půjde. Vaření v mikrovlnce je rychlé a tím i časově a energeticky úsporné. Pokud už vaříte na sporáku, snažte se na nutné minimum snížit množství vody a velikost hrnců, čímž zkrátíte čas vaření. Vodu si můžete předvařit v rychlovarné konvici, u které obecně platí, že by měla být naplněna jen takovým množstvím vody, které budete bezprostředně potřebovat. Samozřejmostí je vaření s poklicemi. Pokud máte elektrický sporák, můžete jej vypnout před dovařením pokrmu, neboť plotýnky hřejí ještě dlouho dobu po vypnutí. Obdobný postup můžete zvolit i v případě pečení v troubě. V rozehřáte troubě po nedělním obědě můžete za minimálních nákladů úpéct třeba koláč. Troubu při pečení často neotvírejte - každé otevření sníží teplotu uvnitř trouby až o 20-50°C.

 

Jak snadno ušetřit za elektřinu?, fotka

 

Obývací pokoj

V obývacím pokoji zbytečně nesviťte (to platí i v jiných místnostech) a nechte si nainstalovat stmívač, který vám nejen pomůže ušetřit, ale také vytvoří příjemné tlumené světlo. Především v obývacím pokoji je velké množství zásuvek a prodlužovaček, do kterých jsou zapojeny spotřebiče, jako televize, radio, hi-fi atd., které po vypnutí přejdou do tzv. stavu „stand-by“. Jde o pohotovostní režim, díky nemuž jsou spotřebiče ihned připraveny k zapnutí. Ačkoli jsou spotřebiče „vypnuty“, odebírají nezanedbatelný díl elektřiny. Podle odhadů vás tato pohotovost může přijít na 1 500 Kč ročně, proto, pokud je to možné, odpojujte spotřebiče i ze sítě. Žroutem energie jsou stalé připojené stolní počítače. Raději je vyměňte za notebooky, které můžete ze sítě snadno odpojit a jejichž celkové náklady na elektřinou jsou asi třetinové.

 

Jak snadno ušetřit za elektřinu?, fotka

 

Ložnice

Jelikož ložnici využíváte přes den zpravidla minimálně a ke spánku je obecně zdravější chladnější místnost, můžete ušetřit nemalou částku za topení. Pořiďte si časovač nebo si naprogramujte topení, aby vám přitopilo ráno k příjemnému vstávání a večer po příchodu z práce. Celkovou teplotu v bytě můžete snížit o 1-2 °C: tento pokles teploty vůbec nepocítíte, jen na účtu to bude příjemně znát. Jelikož v ložnici - jako i v jiných částech bytu - je třeba pravidelně větrat, zvolte takový způsob větrání, který nezpůsobí tepelné ztráty – tedy na několik minut plně otevřete okno.

 

Jak snadno ušetřit za elektřinu?, fotka

 

Koupelna

Pračku zapínejte až tehdy, když je 100% plná a zvolte program Rychlé prání, který výrazně zkrátí dobu praní. S věšením vypraného prádla si dejte obzvlášť záležet: dobře pověšené kousky nebudete muset vůbec žehlit.

 

Jak snadno ušetřit za elektřinu?, fotka

 

Pokud si z úsporných opatření učiníte návyk, nebudou vás nijak zatěžovat a bude vás těšit nejen šetření nákladů, ale i životního prostředí.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Jak snadno ušetřit za elektřinu? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »