Originální doplňky pro nezapomenutelnou vůni domova

18.1.2012 | Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 1 |

Útulný domov, kam se budete vždy rádi vracet, by měl dýchat příjemnou a klidnou atmosférou. Váš příbytek na vás opravdu „dýchá“, a proto by měl být krásný nejen na pohled, ale také vábivý a přitažlivý pro vaše čichové buňky. K zahalení vašeho bytu do voňavého, okouzlujícího roucha nemusíte používat žádné drahé parfémy. Zvolte originální doplňky uvolňující přírodní vůně, které vás zároveň osvěží i uklidní.

Originální doplňky pro nezapomenutelnou vůni domova - foto, Hyperbydleni.cz

Co pokoj, to vůně

Než se pustíte do nákupu umělých svíček a vonidel, poohlídněte se nejdříve, co vám v tomto směru nabízí příroda. Poklady přírody jsou skvělým doplňkem interiéru a jejich vůně příjemně pročistí vzduch. S množstvím pachů a vůní, které se navzájem překrývají, se nutně setkáváme nejvíce v kuchyni. Praktickou dekorací do kuchyně jsou květináče s čestvými bylinkami, či svazečky bylinek sušených, které můžete rozvěsit volně po místnosti. V boji proti kuchyňským výparům vám ideálně poslouží bylinky s osvěžující vůni, jako jsou máta, heřmánek či rozmarýn, po kterých můžete sáhnout i při vaření.

 

Originální doplňky pro nezapomenutelnou vůni domova, fotka


Ložnice by vás měla po celodenním uspěchaném dni zklidnit a připravit vás na pokojný spánek. Tomu by měla napomoci i vhodně zvolená vůně. Aroma uklidňující meduňky, romantických růží, očistné levandule či exotického jasmínu navodí v ložnici tu správnou atmosféru. Noční stolek ozdobte vázou s čertvými růžemi nebo si dejte snítku čerstvé nebo sušené meduňky do polštáře. Koupit si můžete také speciální bylinkové polštáře, jejichž vůně vás doslova zaplaví. Podobné provonění si dopřejte i v obývacím pokoji, kde vůně může být výraznější, a proto se zde nebojte použít vonné svíčky a tyčinky či aromalampu. Využíjte široké škály vonných esencí - ty nejsou na rozdíl od vonných olejů mastné, a proto jimi můžete provonět třeba i sedačku či záclony.

 

Originální doplňky pro nezapomenutelnou vůni domova, fotka

 

Koupelna by vás svou vůní měla po probuzení osvěžit a před spánkem zklidnit, a proto ji provoňte různými vůněmi podle potřeby. Ráno vás osvěží vůně citrusů a eukalyptu, večer vás ukonejší opět levadule, meduňka nebo růže. V koupelně používejte vonné svíčky, vonná či bylinková mýdla, jejichž aroma se díky vyšší vhlkosti místnosti intenzivněji rozplyne.
 

V pracovně byste měli mít zdroj neutuchající energie, která vás bude po celý den nabíjet. Sílu vám dodá vůně borového lesa nebo citrusů. Aromalampy s esenciálními oleji jsou dobrou volbou, žádná umělá vůně však nenahradí vázu čerstvých větviček borovice nebo mísu plnou sytě žlutých citrónů.

 

Originální doplňky pro nezapomenutelnou vůni domova, fotka

 

Katalytické lampy

Katalytické lampy fungují, jak sám jejich název napovídá, na principu katalytické reakce. Lampa obsahuje knot s kamenem. Knot necháte nasáknout vonnou esencí podle vlastního výběru a zapálíte jej pouze na několik málo minut. Kámen však zůstane horký dlouho a bude postupně uvolňovat vůni přes knot do ovzduší. Jelikož katalytické lampy hoří pouze krátkou dobu, výsledkem je intenzivní vůně bez kouře a spalování. Zatímco jiné osvěžovače vzduchu zápach pouze překrývají, katalytická lampa vzduch aktivně čistí díky procesu katalytické oxidace, která rozkládá nežádoucí molekuly vzduchu, ničí bakterie, plísně a viry. Katalytická lampa, tato nezbytnost italských a francouzských domácností, se může stát i ve vašem bytě vhodným módním doplňkem a zdravou čističkou vzduchu.

 

Originální doplňky pro nezapomenutelnou vůni domova, fotka

 

Aroma difuzéry

Nádhernou a voňavou dekorací mohou být dále aroma difuzéry. Do dřevěné, sklěněné či porcelánové lahvičky s esenciální kapalinou se vkládají bambusové či ratanové tyčinky, které svými póry vonnou esenci nasáknou a postupně ji uvolňují do ovzduší. Jelikož se náplň uvolňuje do vzduchu dlouhodobě, musí být kvalitní, zdravotně nezávadná a ideálně opatřena certifikátem. Intenzitu vůně ovlivníte množstvím vložených tyčinek, takže její regulace je velmi snadná. Hitem jsou doplnitelné difuzéry či difúzéry elektrické s nastavitelnou rychlostí uvolňování vůně. Aroma difúzéry jsou určeny k provonění menších prostorů, jako jsou koupelny, šatny či pracovny. Esenciální nádech větším pokojům dodají katalytické lampy.

 

Originální doplňky pro nezapomenutelnou vůni domova, fotka

 

Kadidelnice

Příchuť vzdálené exotiky dodá vašemu králoství kadidelnice. Kadidelnice, kterou zakoupíte v obchodech s orientálním zbožím, obsahuje vonnou pryskyřici či kadidlo, které při pálení vydávají silnou kořeněnou vůni. Pryskyřici i kadidlo můžete nahradit uhlím, nejlépe speciálními uhelnými tabletami, na které nakapete svůj oblíbený vonný olej.

 

Originální doplňky pro nezapomenutelnou vůni domova, fotka

 

Staré jako nové

Nejpoužívanějšími vonnými doplňky jsou aromalampy, svíčky a tyčinky. Přestože je pravděpodobně běžně používáte, zkuste je v prostoru zviditelnit a podtrhnout jejich vůni. Aromalampu, tyčinku i svíčku můžete umístit na velký skleněný nebo porcelánový tác či talíř, který dále dozdobte potpourri, tedy speciální vonnou směsí bylin, ovoce a květů. Při výzdobě zapojte svoji fantazii a hravého ducha. Okolí svícnů, svíček i lamp můžete měnit i podle sezóny: v zimě byt provoňte větvičkami jehličnatých stromů, šiškami, sušenými plátky citronové nebo pomerančové kůry, hřebíčkem a celou skořící. Své dílo můžete potřpytit umělým sněhem. V létě můžete kouzlit s okvětními plátky květin či s květy celými, z kterých můžete kolem svícnů uplést pestrobarevné věnečky.

 

Originální doplňky pro nezapomenutelnou vůni domova, fotka

 

S vůněmi si můžete skutečně donekonečna pohrávat, a tak vám váš domov nikdy nezevšední a bude vás vždy lákat něčím novým.

 

Originální doplňky pro nezapomenutelnou vůni domova, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Lucie Němcová: Skvělý příspěvek, děkuji za...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »