Harmonické bydlení podle feng-šuej (1.díl)

16.1.2012 | Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Feng-šuej je tradiční čínské učení, filozofie a umění, které se zabývá vztahem mezi člověkem a jeho životním prostorem v čase. Feng znamená vítr, šuej označuje vodu. Učení feng-šuej se mimo jiné snaží s těmito přírodními živly zacházet a vyjít. Dodržením pravidel feng-šuej při organizaci prostoru v bytě, domě, na zahradě či pracovišti nastolíte potřebnou harmonii a umožníte nerušené proudění životní energie Čchi.

Harmonické bydlení podle feng-šuej (1.díl) - foto, Hyperbydleni.cz

Základní teorie

Jistě jste si všimli, že se rostlinám ve vašem bytě nevede všude stejně dobře či že si váš domácí mazlíček vybírá ke klidnému spánku jen některá místa a ne jiná. Je to způsobeno tím, že každá část bytu oplývá jinou energií. Feng-šuej pracuje se symbolikou a energií jednotlivých světových stran, neboť z každého směru proudí jiná silá a každá strana posiluje jinou oblast lidského života. Feng-šuej do prostoru v harmonickém souladu se světovými stranami hojně umisťuje přírodní živly a prvky, jejichž vlastnosti dodávají prostoru nezaměnitelnou intenzitu a atmosféru.

 

Kuchyň

Kuchyň je podle feng-šuej místem zdraví a prosperity celé rodiny, a proto může být zdrojem silné pozitivní energie. Základem harmonické kuchyně je čistota, zářivost, vlídnost a čerstvost. Přeplněný dřez neumytého nádobí či mrazák a spíž přetékající nečerstvými potravinami vysílají rušivou, „nečerstvou“ energii. Stejně negativně působí i nefungující spotřebiče. Celou kuchyň si přizpůsobte tak, aby každý kout byl plně funkční a využívaný: nevyužitý zdroj v kuchyni značí nevyužitou příležitost v životě.
 

Co se týče přítomnosti živlů, o ty se nám v kuchyni postará sporák a dřez. Oheň a voda jsou však odvěkými bojovníky, proto sporák a dřez neumisťujte bezprostředně vedle sebe či proti sobě. Protikladné energie vody a ohně zmírníte zelenou barvou. O sporák byste měli zvlášt pečovat. Oheň byl vždy centrem celé rodiny, takže i dnešní moderní sporáky udržujte čisté a funkční. Jelikož oheň ladí s dřevem, umístěte v jeho blízkosti živé rostliny. Živé rostliny, natrhané květiny a mísy s čertsvým ovocem a zeleninou by měly mít své místo nejen v kuchyni, ale v každé místnosti bytu: jsou totiž zdrojem povznášející energie. Obzvláště životadárné jsou pomeranče, kterou jsou považovány za plody štěstí. Ze svého interiéru vylučte rostliny suché či umělé, které mají nulovou energii.


 

Jelikož podle teorie feng-šuej byste se měli cítit co možná nejbezpečněji, je ideální, budete-li mít při práci v kuchyni krytá záda. Vhodné je mít pracovní plochu umístěnou uprostřed kuchyně tak, abyste při vaření stáli zády ke zdi či ke kuchyňské lince. Jelikož je toto řešení finančně i prostorově náročné, postačí zrcadlo umístěné tam, kde nejčastěji pracujete, tak, abyste měli přehled o tom, co se děje za vašimi zády.

Obývací pokoj

Obývací pokoj je místností příležitostí, ve které se spojují dva důležité aspekty lidského života – soukromí a kariéra. Sedací souprava by měla být rozmístěna do kruhu, a to čelem ke dvěřím, abyste na vstupní dveře pro pocit bezpečí pohodlně viděli. Pro provzdušnění pokoje sedací soupravu ani jiné kusy nábytku neumisťujte v bezprostřední blízkosti stěn. Feng-šuej obývací pokoj je prosvětlený a vzdušný; tmavší kouty prozařte umělým osvětlením, světlými barvami a zrcadly. Stolek, který často stojí v centru sedací soupravy, symbolizuje zdraví celé rodiny, a proto by měl být čistý a upravený. Květiny mu opět dodají na živosti. Ideálním centrem pokoje je krb uvolňující energii ohně. V žádném případě by v základu místnosti neměla stát televize vyzařující elektromagnetické vlny.


 

Výzdoba pokoje musí navozovat pocity klidu a relaxace. Vhodnými doplňky jsou veselé fotografie, harmonické malby, hodiny, svíčky, oblé kameny či zvonkohra. Zrcadla jsou hotovými poklady z hlediska proudění energie. Pokud máte nevyhovujícím způsobem zařízený pokoj, správně umístěná zrcadla energii Čchi rozmístí po celém pokoji. Sedíte-li například zády ke dveřím do obývacího pokoje, umístěte zrcadlo tak, aby jste na vchod do pokoje viděli. Zrcadla však nikdy neumisťujte přímo proti dveřím; přicházející energie by byla zase odražena zpět.

 

Ložnice

Ložnice je centrem odpočinku a smyslnosti. Odstraňte z ní proto televizi, počítač a vše, co by vás mohlo přivádět na myšlenky každodenních starostí a povinností. Dále se zbavte ostrých tvarů, křiklavých barev a nápadných vzorů. Ideálními barvami ložnice jsou tzv. barvy kůže, tedy škála od bílé po čokoládově hnědou. Tyto tóny barev uklidňují a navozují příjemný spánek. Osvětlení ložnice by mělo být matné, přiměřené; vyhněte se ostrému světlu a raději zvolte osvětlení svíčkami z přírodního materiálu, například včelých plástů.


Základem každé ložnice je postel. Ta by měla být snadno přístupná z obou stran a nejlépe čelní stranou ukotvená, tj. přiražená na zeď. Po stranách postele umístěte noční stolky. I v případě ložnice platí, že prostor nesmí být přeplněný. Především nad postelí by mělo být absolutní prázdno. Postel, matrace, přikrývky i povlečení volte z přírodního materiálu. V ložnici často větrejte kvůli osvěžení vzduchu. Přílišné oživení by naopak do ložnice vnesly rostliny, které raději odstraňte, popřípadě ponechejte pouze jednu se zaoblenými listmi. V noci mějte všechny dveře mezi pokoji zavřené, zavřete i dveře skříní, zasuňte zásuvky. Budete se cítit příjemněji a energie se po místnosti správně rozptýlí. K dekoraci ložnice opět volte doplňky z přírodního materiálů jako jsou svíčky, kameny, písek, mušle, solné svícny či krystaly.


 

Prostorové uspořádání podle filozofie feng-šuej slibuje posílení psychického i fyzického zdraví a zkvalitnění všech oblastí života.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Harmonické bydlení podle feng-šuej (1.díl) zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »