Pořízení akvária krok za krokem

12.1.2012 | Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Akvárium může v interiéru plnit hned několik funkcí: je zároveň módním doplňkěm, osvětlením a především úchvatnou podívanou na výjev z podvodního světa. Pokud chcete vodní tvory přivítat mezi své domácí mazlíčky, připravte jim kvalitní, plně funkční akvárium, které se stane přímo magnetem pro vaše oči.

Pořízení akvária krok za krokem - foto, Hyperbydleni.cz

Správné místo je základ

Pokud jste se rozhodli pořídit si akvárium, dobře si rozmyslete jeho umístění. Ideálním místem pro akvárium je místo tmavší, kde ryby nebudou rušeny slunečním světlem. Přirozené podmínky rybám vytvoříte umělým osvětlením shora, které zároveň tmavší kout místnosti prosvětlí. Velikost akvária pak přizpůsobte nejen velikosti prostoru, ale také druhu a množství ryb, které chcete chovat. Obecně se udává, že na 1 cm dospělé ryby spadá 1 litr vody. Jelikož akvárium můžete dozdobit různými kameny a rostlinami, volte vždy rozměry větší, než je nezbytně nutné.

 

Pořízení akvária krok za krokem, fotka

 

Akvárium můžete postavit na podstavec, který však musí být dokonale stabilní a vodorovný. V takovém případě je vhodné navíc akvárium podložit polystyrénovou deskou pro rovnoměrné rozptylení tlaku vody na sklo. Akvárium si můžete také pořídit již zabudované do skříňky, nejmodernějším hitem je však akvárium zabudované přímo do zdi. Toto řešení představuje velmi luxusní a originální rozdělení prostoru. Design zabudovaného akvária si můžete zvolit přesně podle svého vkusu a s ohledem na interiér. Při volbě místa na akvárium také nezapomeňte na nepostradatelný přívod elektrického proudu. 

Základní technické vybavení akvária

Filtr je nejdůležitější součástí každého akvária, neboť zajišťuje biologické čištění vody, a tím udržuje zdravé prostředí celého akvária. Filtr zbavuje vodu všech nečistot a veškerého zákalu a zárověň ji udržuje v pohybu, čímž poskytuje rybám pro ně tak přirozené proudění. Velikost filtru, tedy výkon filtru přizpůsobte především množství ryb, popřípadě rostlin v akváriu. Filtr s optimálním výkonem přečerpá za jednu hodinu celý či téměř celý objem akvária.

 

Pořízení akvária krok za krokem, fotka

 

Podle velikosti akvária zvolte nejen velikost, ale také typ filtru. Vnitřní filtry, které se umisťují přímo do jednoho z rohů nádrže, jsou vhodné pro malá akvária (přibližně do 80 cm délky). Filtrační hmotou je u vnitřních filtrů nejčastěji molitan, který se musí přibližně jednou za dva týdny vyčistit vypráním ve vlažné vodě. I tyto malé filtry umožňují přiměřenou cirkulaci vody; nejčastěji jsou poháněny kompresorky či elektromotorky.

Ve větších akváriích (kolem sto litrů vody) je zapotřebí použít filtru vnějšího, jehož odstředivé čerpadlo prohání vodu více vrstvami filtračního materiálu. Krabicový filtr můžete umístit vedle akvária; praktičtější je však pořídit si nádrž se zabudovanou filtrační komorou. Speciálním filtrem, který funguje zároveň jako vytápění dna a který je s filtry vnějšími i vnitřními kombinovatelný, je půdní filtr. Půdní filtr, který se hodí opět pro větší nádrže, má podobu mřížkového roštu. Ten se umístí na dno nádrže a zasype se vrstvou podkladu. Půdní filtry jsou nejpřirozenějším způsobem filtrace a jsou také nejméně náročné na údržbu: vyměňovat by se měly přibližně po roce.

 

Pořízení akvária krok za krokem, fotka

 

Co se týče teploty vody, většině akvarijních ryb vyhovuje teplota kolem 20-25°C. Pokud tedy budete mít akvárium umístěné v teple svého dobře vytápěného obývajícího pokoje, nemusíte si s ohřevem vody přiliš lámat hlavu. Pokud však bude akvárium vystaveno teplotním výkyvům, nebo pokud se chystáte chovat exotičtější druhy ryb, které mají na teplotu vody vyšší nároky, pořiďte si speciální topítko s termostatem. Topítko se umisťuje přímo do nádrže - pokud ho umístíte poblíž výtoku filtru nebo vzduchování, zajistíte tak rovnoměrnější ohřev vody. Výkon topítka volte s ohledem na teplotu místnosti; optimální výkon se pohybuje kolem 1-1,5 wattu na 1 litr vody.

Kvalitní akvárium vyžaduje také kvalitní osvětlení. Pokud se zaměříte především na chov ryb, stačí výkon osvětlení kolem 0,3 wattů na 1 litr; pokud se však chcete specializovat více na pěstování rostlin, zvolte vyšší výkon osvětlení, přibližně kolem 0,5-0,75 wattů na 1 litr vody. Jak už bylo řečeno, pro dobrou orientaci ryb by akvárium mělo být osvětleno shora a za optimální dobu svícení se považuje 10-12 hodin denně.

 

Pořízení akvária krok za krokem, fotka

 

Akvárium jako dekorace
 

Základem dobrého prosperování ryb i rostlin je dobře zvolený substrát, jímž pokryjete dno akvária. Nejlepší volbou je živinová směs, která obsahuje množství minerálů, živin, stopových prvků a zdravých bakterií, které likvidují škodlivé látky. Podklad pak můžete přikrýt speciálním akvarijním štěrkem nebo pískem. A pak už si můžete vyhrát se zdobením vašeho vodního díla. Všechny dekorativní doplňky však musíte vybrat s ohledem na akvarijní prostředí.

Pro výzdobu můžete použít dřevo, ale pokud možno rašelinového původu. Dřevo z rašelinišť je trvanlivé a dobře konzervované. I co se týče kamenů, ne všechny jsou vhodné do akvarijní nádrže. Zvolit byste měli kameny basalitového či granitového původu, které se výborně hodí do sladké vody. Jakýkoli předmět, jenž chcete do akvária umístit, je lepší nejprve umýt horkou vodou nebo, pokud to jde, vyvařit.V žádném akváriu dále nesmí chybět rostliny; ty mají nejen funkci dekorativní, ale také jsou skvělým přírodním filtrem a vodu přiměřeně okysličují. Některým rostlinám stačí přijímání živin z živinové směsy; naročnější rostliny je třeba přihnojovat, například tabletovými hnojivy.

 

Pořízení akvária krok za krokem, fotka

 

Pokud s akvaristikou začínáte, je lepší se na funkci, využítí a škálu technického vybavení i dekorativních předmětů informovat ve specializovaných obchodech. A pak už se můžete těšit z budování úžasné podívané plné barev a tvarů přírody.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 4


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Pořízení akvária krok za krokem zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »