Barevné trendy pro rok 2011

4.11.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Stejně jako výrobci textilu se i producenti barev řídí barevnými trendy. Proto spolupracují s odborníky z oblasti designu, architektury a módy, aby se po společné analýze rozhodli, jaké barvy budou hrát prim v nadcházejícím roce. Výsledky jejich práce jsou v posledních letech každoročně shrnuty v publikaci Colour Futures, vydávanou specialisty společnosti Dulux. Barvou roku 2011 se podle názoru odborníků stala vzdušná citrusově žlutá.

Barevné trendy pro rok 2011 - foto, Hyperbydleni.cz

 

Citrusově žlutá - barva naděje a optimismu

Barva roku 2011 symbolizuje volnost duše, smysl pro humor a pozitivní energii. Je proto světlá, vzdušná, citrusově žlutá. Zcela v souladu s „návratem k hodnotám“ totiž hledáme především svěžest a otevřenost. Jasná, čistá a transparentní žluť je bezstarostná, vitamíny nabitá injekce čistoty a krystalické svobody. Navozuje pocit šumivého nápoje, obnoveného růstu, odpočinku, zábavy a slunečního svitu. Vzhledem ke všem asociacím, které barva roku vyvolává, a k faktu, že jde o skutečně jásavý odstín, přinese vždy zaručeně dobrou náladu, svěžest a čirou laskavost.

Co dovede žlutá
 

Podle psychologie barev je žlutá vždy spojena s teplem a slunečním svitem. Její světlé a vzdušné odstíny působí jako osvěžující, utěšující a povznášející. Podporují komunikaci a učení, pomáhají překonávat únavu a depresi, zároveň navozují pocit duševní pohody a ryze pozitivního myšlení. Mnoho lidí také věří, že žlutá barva podporuje relaxaci, což následně minimalizuje pocity úzkosti a stresu. Barva roku 2011 rovněž reprezentuje rovnováhu mysli a těla − zdravá dávka šťavnaté žluté „nakrmí“ a vyživí tělo, pozvedne mysl a dodá jí energii. Může zkrášlit, charakterizovat a pročistit vnitřní i venkovní prostory. Nepatrně zelený okraj dodá jeho novosti nádech barvy vaječného žloutku a perfektně odráží náš respekt k přírodním i umělým materiálům, neboť přináší pocit jak něčeho organického, tak technologického. Přestože je tento odstín velmi odlišný od ostatních, lze jej díky jeho flexibilitě kombinovat s celou řadou příbuzných i kontrastujících barev pro dosažení buď uklidňujícího, nebo jiskřivého a provokativně vyzývavého výsledku. Záleží jen na uspořádání barevných tónů. Ideálními pro kombinace jsou chladné neutrální barvy, nejintenzivnější fialové, jiskřivé modré nebo vzdušné sorbetové odstíny.

 

Barevné trendy pro rok 2011, fotka

 

Kam spěje barevnost

Podle Louise Smith, manažerky designérského týmu společnosti AkzoNobel ve Velké Británii, jsme letos svědky pokračujícího přesunu k barvám s mnohem čistějším charakterem, které dokážou navodit optimistickou náladu plnou naděje. Barvy pro rok 2011 tak do našich životů znovu přinášejí radost a kouzlo a ve všech svých barevných variantách vytvářejí základní pocit jasu a svěžesti. Každá „rodina“ barev je vyvážená a soběstačná s minimálním nebo nulovým pro těžkost nebo dokonce temnost. Převažují světlejší střední tóny barev, a když už narazíte na tmavý odstín, zjistíte, že v kombinaci se světlejšími a jasnějšími barvami je stejně tak dobře použitelný a skvěle funguje. Patrný je také příklon k energičtějším odstínům, který odborníci předpovídali už v minulém roce. Stejně tak je zřejmý příklon k čistějším, optimistickým a hravým jasným odstínům. Tento nový směr vypovídá o naději, kouzlu a lepší představě o budoucnosti.

Pět klíčových trendů pro rok 2011

Krása všedního dne – jednoduchost, lidskost, klid a upřímnost

Barevná paleta připomíná všechny jednoduché a všední věci, které dobře známe činí nás šťastnými: modré nebe, váza s květinami, šťavnaté ovoce a zelenina, voňavé bylinky, prosluněné obilné lány nebo prádlo třepetající se ve větru.

Hledání cesty - směřování, objevování, cíle, prostota

Inspirací pro tuto barevnou kolekci byly značky, mapy a městská architektura. Čisté, kontrastující studené a teplé neutrální tóny jsou zvýrazněny pastelovými odstíny ze starých map a jasnějšími tóny nejrůznějších cedulí a znaků. Mapování s využitím barev je totiž efektivní cesta k dešifrování našeho okolí.

 

Barevné trendy pro rok 2011, fotka

 

Překvapivý půvab – překvapivost, svěžest, poezie, hravost

Perfektně odráží svěžest sorbetů a vitaminů − světlé energické odstíny a jasné barvy uzemněné typickou kartonovou hnědí. Jediná jasná barva na pozadí může být snadno doplněna řadou pastelových odstínů. Dočasnost umění je tak rychle a snadno dosažitelná, dodává našim domovům punc osobitosti, domácnosti. Hry s barvami jsou kreativní a zábavné.

Vytvořeno s láskou – hodnoty, sdílení, cennost, hrdost

Hlína a dřevo jsou základními materiály pro tvorbu předmětů − surové, masivní, trvalé a věčně sloužící našemu potěšení. Barevná paleta se proto skládá z dřevěných, jílovitých a zemitých odstínů − barev věčné krásy, které jsou oživeny příměsí optimistické žluti. Tyto odstíny lze různě míchat, párovat a slaďovat, a to především díky jejich univerzální, harmonické kráse.

Molekulární magie – smyslovost, poutavost, fascinace, neočekávanost

Barevná paleta odráží inspiraci světem pod mikroskopem. Je především silná a živá − odstíny, které doslova rostou, svítí a pulzují životem a vitalitou. Ohromující zelené, tyrkysové a purpurové tóny stojí proti řadě jemných a umírněných hlubokých barev. Tmavá pozadí jsou umocněna a osvětlena záblesky fascinující saturace.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: AkzoNobel CoatingsDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Barevné trendy pro rok 2011 zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »