Retro je životní styl

1.9.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Návrat k minulosti vždycky provází idealizace starých časů. Platí to i o stylu bydlení a předmětů, které s rostoucí popularitou retrostylu souvisí. Důležitá role v této hře přitom náleží klasickým postupům a moderním materiálům.

Retro je životní styl - foto, Hyperbydleni.cz

 

Pod pojmem retrostyl lze samozřejmě najít řadu typů nábytku. Renesance, biedermeier, funkcionalismus, dvacátá, třicátá i šedesátá léta minulého století… Vracíme se však i k obyčejům a tradicím venkovskému chalupnickému či obecně etnostylu. Například v koupelnách však lze vypozorovat i návraty do dob mnohem vzdálenějších, obdobu starověkých tvarů a motivů najdete u nejednoho výrobce či v koupelnové studiu. Za minulostí se co do designu stále častěji ohlížejí i tvůrci elektrospotřebičů. Retro zkrátka přestalo být výlučnou záležitostí pro pár jedinců a objevuje se napříč českými domovy. Koneckonců, současný moderní styl přece našel základ ve funkcionalismu, který patří ke stálicím na nebi interiérových návratů…

Celek i solitér

Použít retro styl lze v interiéru dvojím způsobem: buď vybavit historickým nábytkem nebo jeho replikami celý interiér, nebo vsadit na pár vskutku výrazných retro solitérů, jež budou ladit a zároveň kontrastovat s moderním vybavením prostoru. V prvním případě bude asi nejrozumnější požádat o radu interiérového architekta. Na druhou cestu si nejspíš můžete směle troufnout sami. Začátečník by se měl při výběru držet jednoho období, eventuálně dvou navazujících desetiletí. Jak už bylo řečeno, retro kousky se budou dobře vyjímat i jako součást minimalistického vybavení. Vyplatí se vsadit na napětí, jež v interiéru vyvolá kombinace protikladů. Ovšem i tady platí, že výsledná podoba musí konvenovat především tomu, kdo prostory užívá.

 

Retro je životní styl, fotka

 

Originál versus kopie

Historických interiérů v opravdu čisté podobě se dnes už příliš mnoho neobjevuje, většinou jde o zachované dědictví, nebo o příbytek ctitele starožitností. Stále více firem se proto zaměřuje na rekonstrukce či kompletní novou výrobu podle originálních postupů. Takový nábytek pak může být paradoxně i kvalitnější než jeho předloha. Právě kombinace tradičních výrobních procesů a kvalitních moderních materiálů je totiž zárukou odolnosti a trvanlivosti replik, navíc je mnohem snazší takový nábytek skloubit s moderními elektrospotřebiči.

Biedermeier

Styl typický pro měšťanskou kulturu první poloviny 19. století je charakteristický jednoduchou elegancí a využitím přírodních materiálů, jejichž vlastnosti plně respektuje. Dekorativní prvky plné fantazie tvoří opravdu příjemný a lákavý protipól současné moderní strohosti a minimalismu. Tento z hlediska designu opravdu výrazný nábytek se však nehodí do kteréhokoliv interiéru. Důležité je, aby odpovídal zvolenému životnímu stylu svého majitele, měl by totiž výt odrazem jeho estetických a morálních hodnot. A to až do takového detailu, jako je jistý způsob řekněme menší praktičnosti biedermeierovského zařízení. Pro rodinu s malými dětmi je proto tento styl poněkud náročný a jeho koupi by měla předcházet důkladná rozvaha. Je také důležité se při zařizování takového interiéru striktně vyvarovat směšování různých historických období. Na to si totiž může troufnout pouze mistr svého oboru.

 

Retro je životní styl, fotka

 

Lákavé dvacáté století

K nadčasovým tvarům a hře barev minulého století se lidé rádi vracejí nejen z nostalgie, ale také kvůli někdejší kvalitě a věhlasu, jehož čeští tvůrci dosáhli ve světě. Stačí zmínit například slavné a populární Thonetky. Při návratech do už uplynulých dob lidé obvykle chtějí najít to, co jim současnost nenabízí, jakési teplo a důvěrnost oblých tvarů, jistoty prvorepublikových poměrů nebo radost, volnost a optimismus šedesátých a sedmdesátých let. Ovšem například pokud jde o secesi, kubismus nebo art deco, jsou kousky z této doby finančně poněkud hůře dostupné. To třeba produkce z 60.-70. let je k mání mnohem levněji, v podstatě za cenu srovnatelnou s běžnou současnou nabídkou. A protože pro mnohé lidi je vybavení z této doby stále spíše haraburdím, než ceněnou trofejí, lze některé zajímavé kousky pořád ještě ulovit i na skládce nebo v popelnici.

 

Retro je životní styl, fotka

 

Koupelna po babičce

Ocelová vana na ozdobných zahnutých nožičkách, vodovodní kohoutky s porcelánovými středy, chromované držáky na ručníky, dřevěný nábytek….retrokoupelnu lze zařídit opravdu renovovanými kousky zachovanými po předcích, nebo novodobými výrobky, které jakoby těm z minulosti z oka vypadly. Výrobci nábytku, baterií, sanity a obkladů si neutuchajícího zájmu o časy dávno odváté dobře všimli, takže není problém si vybrat a zařídit koupelnu v zámeckém, chalupářsky rustikálním, funkcionalistickém, starověkém či secesním.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Gorenje, Finezza Design, Villeroy&BochDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Retro je životní styl zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »