Mýty kolem žluté energie

24.8.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Fotovoltaika patří v současné době mezi často diskutovaná témata, a to nejen kvůli štědré dotační politice státu, ale také z hlediska ekologičnosti. Na každém kroku se objevují nejrůznější „zaručené pravdy“, které bohužel velmi často pramení z nedostatku informací, bez ohledu na to, zda zrovna narazíte na názor nadšence nebo kritika.

Mýty kolem žluté energie - foto, Hyperbydleni.cz

 

Často zaznívá tvrzení, že fotovoltaika za dobu své životnosti nevytvoří ani tolik energie, kolik je třeba na výrobu samotného panelu, že na ziskovost projektu má negativní vliv typ počasí u nás a nedostatečná délka slunečního svitu. Nejnověji se objevily pochybnosti o výhodnosti a zajímavosti investice do nových solárních elektráren ve spojitosti s připravovanými změnami legislativy. Jaká je tedy skutečnost?

Fotovoltaika je energetický žrout

Tvrzení, že fotovoltaika během své životnosti nevytvoří ani tolik energie, kolik je potřeba na výrobu samotného panelu, se nezakládá na pravdě. Solární elektrárna „vrátí“ v podmínkách České republiky energii spotřebovanou při výrobě už během prvních zhruba tří let svého fungování (u nejnovějších modelů může být tato doba ještě kratší), přičemž životnost fotovoltaických panelů dnes překonává třicetiletou hranici. A jak je to s výkonem během životního cyklu článků? S přibývajícím časem samozřejmě klesá (jde o fyzikální jev), ale nijak dramaticky: u kvalitních značkových panelů si může být zákazník jistý, že i po 25 letech bude jejich účinnost stále vyšší než 80 procent původní hodnoty. Je třeba myslet i na budoucnost, proto jsou elektrárny jednoduše demontovatelné a převážnou většinu materiálů použitých k výstavbě elektrárny lze recyklovat. Do ceny fotovoltaických panelů je ze zákona započten i příspěvek na ekologickou likvidaci.

 

Mýty kolem žluté energie, fotka

 

Bez slunce ani ránu

Je třeba začít panikařit, když je dlouhodobě pod mrakem? Nikoliv, simulace výroby fotovoltaické elektrárny vypracovaná důvěryhodným dodavatelem by měla vycházet z dlouhodobých statistických dat o množství slunečního záření v dané lokalitě. Krátkodobý výkyv v počasí (jako tomu bylo například v lednu 2010, kdy množství slunečního svitu dosáhlo u nás přibližně 40 procent dlouhodobého normálu) tak nemůže narušit dlouhodobou ziskovost projektu. Ostatně příkladem by nám mohli být i rakouští horalé, kteří jsou kvůli své soběstačnosti v dnešní době zvyklí používat solární panely. Hodně výrazný je tento jev v nejslunnějším regionu města Lienz. Pro rentabilní výrobu elektrické energie je - i díky stále stoupající kvalitě a účinnosti panelů – vhodné celé území České republiky (na 1 m2v přepočtu ročně „dopadne“ 950–1250 kWh elektrické energie). Výkon elektrárny samozřejmě závisí také na sklonu instalovaných panelů a orientaci: ideální je jih, nicméně i provoz panelů orientovaných na západ či na východ se vyplácí. Při stejném sklonu panelů vyrobí takové zařízení jen přibližně o dvacet procent energie méně než elektrárna otočená na jih, navíc plošší umístění panelů tento rozdíl dokáže ještě zmenšit.

 

Mýty kolem žluté energie, fotka

 

Možnosti státní podpory jsou nepřehledné

Naopak! Podporována je pouze cena za vyrobenou elektřinu, investiční dotace v podstatě neexistují. Z tohoto pohledu je forma podpory velmi přehledná a efektivní. Nekvalitní projekty vyrábějící méně než by mohly jsou tedy i méně podporovány, takže jde vlastně o tlak na kvalitu. Pravda, v principu existují dvě varianty připojení do distribuční sítě a zákazník se musí rozhodnout pro jednu z nich, nicméně kvalitní dodavatel elektrárny je schopen každý projekt individuálně posoudit a podle konkrétních podmínek zvolit optimální variantu.

 

Mýty kolem žluté energie, fotka

 

V režimu „výkupní cena“ dodáte veškerou vyrobenou elektřinu do distribuční sítě. Cena je pro FVE zprovozněné v roce 2010 stanovena na 12,25 Kč/kWh. Výhodou státního výkupu je garance aktuální výkupní ceny zafixované na dvacet let (patnáct let zákonem, pět let vyhláškou). To znamená, že po celou dobu budete dostávat výkupní cenu platnou v roce zprovoznění elektrárny s meziročním navýšením o dvě až čtyři procenta a nemůže snížena. Můžete-li významnější část vyrobené energie využívat pro vlastní potřebu, je v současné době finančně výhodnější zvolit režim připojení „zelený bonus“. Energii z vlastní elektrárny je ale nutné umět využít v okamžiku, kdy je vyrobena. Za každou vyrobenou kWh (i když ji spotřebujete) v roce 2010 inkasujete 11,28 Kč od distributorů energií (seznam naleznete na www.eru.cz). Nevýhodou tohoto režimu připojení je, že ceny se mohou meziročně i snížit. Naštěstí existuje možnost „přestupu“, tedy změny zapojení ze „zeleného bonusu“ na „výkupní cenu“. V případě, že pro vás cena stanovená Energetickým regulačním úřadem na další rok přestane být výhodná, lze změnit režim připojení a obdržet od následujícího roku výkup s cenami, jako byste byli v tomto režimu zapojení od roku instalace elektrárny.

V době krize je těžké sehnat úvěr

Na fakt, že se výstavba solárních elektráren stala seriozním investičním záměrem, začaly reagovat postupně i různé finanční instituce. Banky nabízely speciální úvěry vhodné přímo pro financování výstavby fotovoltaických elektráren všech velikostí. V poslední době, vzhledem k nejasnostem ohledně dalšího nastavení legislativy ošetřující podnikání v oblasti fotovoltaiky, jsou banky k poskytování úvěrů na tento typ podnikání skutečně zdrženlivější. Úvěr lze získat, ale je to složitější, dražší a trvá to déle. Určitou možností u elektráren středních velikostí může být i investiční úvěr. Pro instalace na střeše rodinného domu může být zajímavý také hypoteční úvěr.

 

Mýty kolem žluté energie, fotka

 

Investice do fotovoltaiky přestává být zajímavá

Bude investice do fotovoltaiky po realizaci připravovaných změn legislativy stále ještě zajímavá? Pro seriózního investora určitě ano. V tuto chvíli sice nevíme přesně, jak bude nastavena výkupní cena pro FVE zprovozněné v roce 2011, ale zákon i ERÚ deklaruje zájem nastavit podmínky pro stabilní udržitelný rozvoj této formy výroby elektrické energie. Cílem není tento rozvoj zastavit, pouze se prodlouží návratnost investice včetně přiměřené míry zisku na 11 až 15 let. Vzhledem ke stabilnímu ročnímu výnosu, minimálnímu riziku danému zákonnými garancemi výkupních cen a životnosti investice přes 30 let tedy půjde stále o velmi zajímavý výnos. Odborníci navíc doufají, že menší střešní instalace určené primárně pro vlastní spotřebu budou zvýhodněny, ideálně formou vyšší výkupní ceny. Sluneční elektrárny postavené letos sice budou poslední, jejich návratnost se pohybuje kolem extrémně výhodných šesti až osmi let, ale ani v roce 2011 se „žlutá“ energie nepřestane vyplácet. Její návratnost se pouze srovná s dalšími způsoby výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. 


Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: KKHDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Mýty kolem žluté energie zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »