Skleněné stěny trendem současnosti

9.8.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Stěna. Stavební prvek, jenž má za úkol především oddělovat, uzavírat, členit. Ovšem pokud se k jeho konstrukci použijí průsvitné nebo transparentní materiály, rázem se jeho role mění: interiér spojuje a prosvětluje, navíc mu dodává na estetické úrovni.

Skleněné stěny trendem současnosti - foto, Hyperbydleni.cz

 

Prosklená stěna má dvě základní možnosti: může být postavena z luxfer, nebo ji může tvořit „pouhé“ plošné sklo. V obou případech lze volit varianty čiré, matné, barevné či různě kombinované. Efekt je však vždy obrovský, ba ohromující. Zkrátka, chcete-li být „in“, neměly by v portfóliu vašich stavebních materiálů chybět skleněné prvky co největších rozměrů. Ostatně, prosklené stěny v podobě běžných stavebních příček se u nás staly ceněným architektonickým prostředkem už v době raného funkcionalismu. Teď se s velkou pompou vracejí.

 

Skleněné stěny trendem současnosti, fotka

 

Luxfery kam oko dohlédne

Tohle tvrzení je samozřejmě určitá nadsázka, faktem však je, že stěny složené ze skleněných tvárnic se objevují v současných interiérech (a nejen v nich, fungují také jako větší či menší součásti obvodových stěn) stále častěji. Hovoří pro ně schopnost propouštět světlo na straně jedné, ovšem zachovat potřebnou intimitu na straně druhé. Určitě velmi populární jsou v koupelnách, zejména v panelových bytech, kam je problematické přivést denní světlo. Ovšem díky obecné šíři současné nabídky nejen co do tvarů, propustnosti světla, barev a povrchového zpracování, ale také z hlediska použití a způsobů montáže, si luxfery vydobyly místo i v běžném intériéru, který bezesporu ozvláštňují a zkrášlují. Jejich výběr z hlediska už zmíněných vlastností, ale také s ohledem na tepelnou propustnost, je nutné podřídit cíli. Téměř stoprocentní propustnosti dosáhneme použitím čirých a netónovaných tvárnic, prostých povrchových úprav, jako je matování nebo zvlněním. Matované nebo satinované luxfery jsou z hlediska světelné propustnosti účinné z cca 90 procent, navíc zaručují dostatečné soukromí potřebné nejen v už zmiňovaných hygienických prostorách, ale také třeba v ložnicích. Podobný intimizující efekt mají také tvárnice se zvlněným, drážkovaným nebo jinak upraveným vnějších či vnitřním povrchem.

 

Skleněné stěny trendem současnosti, fotka

 

Plošné sklo spojuje i odděluje

Celoskleněné stěny jednoznačně dodají interiéru na originalitě, estetické úrovni, v některých případech i kouzlo a určitý druh tajemnosti. Ovšem za všechny tyto efekty je nutné zaplatit. Nejen pokud jde o cenu velkoplošných skleněných tabulí, ale také například určitou akustickou daní. V tomto ohledu totiž skleněná příčka zdaleka nemůže dosáhnout kvalit příčky zděné. Nejen proto, že koncová hrana celoskleněné stěny nedoléhá přímo na zeď, v rozhraní totiž vzniká 3 milimetrová spára. Na to, že v interiéru chcete mít tento efektní prvek, je nutné do všech detailů myslet už při stavebním projektu. Jeden čtvereční metr skla o síle 10 mm váží 25 kg, 12 mm silné sklo už váží o pět kilogramů více. Taková zátěž samozřejmě potřebuje pevné ukotvení. Nestačí na to pouze lehká konstrukce sádrokartonové stěny nebo stropu: v takovém případě je ideální uchycení celoskleněných prvků do skrytých železných profilů (traverz). U betonového stropu či stěny z cihel není další vyztužení nutné.

 

Skleněné stěny trendem současnosti, fotka

 

Celoskleněná stěna se vždy kotví prostřednictvím speciálních lišt a profilů do stropu a podlahy, v závislosti na typu stěny a skleného prvku a kování také do zdi. Spodní kovový U profil může být v podlaze zcela skrytý nebo naopak úplně přiznaný, usazený na povrchu podlahové krytiny (toto řešení brání vzniku skvrn při vytírání podlahy), může však také vyčnívat pouze částečně. V obou místnostech spojených (nebo chcete-li oddělených) skleněnou příčkou se vyplatí položit stejný typ podlahoviny: nejen kvůli jednotnému pohledovému efektu, ale také proto, že pak není potřeba přechodová lišta.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: VVSklo, Luxfery net, České luxferyDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Skleněné stěny trendem současnosti zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »