Super retro trendy

21.1.2011 | Lucie Sýkorová | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Pojem „retro“ si spojujeme především s padesátými, šedesátými a sedmdesátými lety minulého století a používáme jej ve spojení s mnoha oblastmi života, a tak i v interiérovém zařízení dobývá nejvyšší stupeň žebříčku aktuálních módních trendů. Tato nostalgie po zašlých časech přináší ve své modernizované podobě rozmanitost, hravost, veselost, humor, rozpouštějící strohé linie a chlad minimalismu.

Super retro trendy - foto, Hyperbydleni.cz

 

Proč právě retro?

Podle zákona o koloběhu módních trendů nic nového pod sluncem. Tvůrci módy se do druhé poloviny minulého století stále vrací pro snadné, futuristickými prvky doplněné designerské kusy. Podle odborníků tento trend vděčí svému úspěchu funkcionalismu, jehož principy patří mezi prvořadé aspekty navrhování moderního nábytku.

 

Super retro trendy, fotka

 

Mimoto se po období přísného minimalismu již čekalo na styl, který s sebou přinese estetičtější pohled, různorodost barev, kulaté, teplé tvary a odstraní přísně linie nábytku. Multifunkční nábytek je ostatně velkým přínosem pro malometrážní byty, kde je drahý každý centimetr.

 

Super retro trendy, fotka

 

Svět retra

Barvy jsou v tomto stylu mohutné, všechny stejně důrazné, místo v škále zaujaly i barvy křiklavé, neonové. Samozřejmostí jsou oblíbené barvy jako černá, bílá, tmavá hnědá, oranžová, jemná růžová, královská modrá a jasně červená.

 

Super retro trendy, fotka

 

Nezanedbatelnou roli dostávají i do sebe zasahující vzory různých rozměrů, jako jsou pruhy, kruhy, vlnovky, tří-až osmiúhelníkové tvary, rostlinné motivy obrovských rozměrů, které jakoby překrývaly celé stěny, koberce, bytový textil, někdy i drobné předměty.

 

Super retro trendy, fotka

 

Linie se vyznačují jednoduchými, čistými formami, které jsou zajímavě, někdy překvapivě kombinované futuristickými, až sci-fi prvky, které retro kusem dodávají na zvláštnosti. Stoly a židle jsou postaveny na jediném podstavci ve tvaru trychtýře, a nejsou pro ně neobvyklé ani tvary mušlí či vejce. Zažitý je nábytek vícefunkční, z křesla vytvořena postel, zda stolek po bocích s úložnými prostory. Jako dělící prvek v místnosti se využijí tak populární závěsy z hliníkových destiček či stuh.

 

Super retro trendy, fotka

 

Materiál

V retro designu nemá nic přírodního své místo. V pozadí tohoto faktu jsou jednoduché praktické důvody, protože oblíbencem tohoto stylu je plast a to hlavně pro svou tvárnost a velmi jednoduchou údržbu.
Vedle plastu oslovily návrháře materiály jako jsou neroztrhatelné džíny, syntetické materiály, koženka a materiály s lakovaným povrchem, s přihlédnutím k zásadnímu požadavku funkcionalismu, čímž je právě nejjednodušší údržba.

 

Super retro trendy, fotka

 

Několik exkluzivních výrobců dnes ve stylu retro vyrábí ozdobné předměty z materiálu, který byl legendou své doby, a tím je bakelit. Kde takové retro kusy koupit? Pravé perly najdete v zaprášených sklepech, skladech, ale také z garáží "předků" se jistě dají vylovit opravdové skvosty.

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Super retro trendy zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »