Retro styl do Vašeho interiéru

22.11.2010 | Lucie Sýkorová | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Myšlenka starých romantických časů přenesená do retro interiérového designu je hitem posledních let. Přináší do interiéru nenapodobitelnou atmosféru. Romantický obrat do minulosti a s ním spojené idealizování si starých časů je hlavním důvodem rostoucí popularity nábytku v retro stylu.

Retro styl do Vašeho interiéru - foto, Hyperbydleni.cz

 

Toužíte-li po romantice a nestárnoucí kráse retro zařízení, pak byste se měli zaměřit především na uspořádání členitosti pokojů. Nabízí se tedy dva způsoby. První z nich je vybavit takovým nábytkem kompletně celou místnost a zachovat tak její celistvý historický výraz.

 

Retro styl do Vašeho interiéru, fotka

 

Druhá možnost počítá s využitím jen několika málo výrazných solitérů, které kontrastují s jinak moderně zařízeným interiérem. Právě kombinace tradičních výrobních procesů a kvalitních moderních materiálů zaručuje retro nábytku odolnost a dlouhověkost. Zároveň umožňuje jeho snazší skloubení s moderními elektrospotřebiči. Z finančního hlediska je koupě retro nábytku v neposlední řadě i výhodnou investicí. Získává totiž pravidelně na ceně s tím, jak se jednotlivá období dostávají do módy.

 

Retro styl do Vašeho interiéru, fotka

 

Klíčová je kuchyň

Bylo tomu tak vždy, že centrem každého domova bývala kuchyň. Rodina se zde setkávala u jídla a často - již od počátku 50. let - pak bývala tradičním zařízením kuchyňského interiéru i televize. Navíc, připočteme-li tehdejší stylový trend zaoblených elektrospotřebičů, už delší dobu bylo jasné, že bude jen otázkou času, kdy na ně některý designér naváže i v oblasti kuchyňského nábytku - od retro spotřebičů byl už jen krůček k retro kuchyňským sestavám. Padesátá léta doslova překypovala designovými prvotinami, novinkami a trendy. Protože jsou nejen do posledního detailu dokonale zpracované, ale mají navíc „ducha doby“ (a ten se platí snad nejvíc).

 

Retro styl do Vašeho interiéru, fotka

 

Pokud vás nejmódnější kuchyně ve stylu padesátých zaujaly, ale nehodláte investovat do celé nové kuchyňské sestavy, můžete vytvořit něco velmi osobitého sami. Jako vždy – stačí trocha fantazie a odvahy. No a pochopitelně i finance – jelikož bude zapotřebí – nevlastníte-li je již, zakoupit některé originální kusy zařízení, popř. nábytku. Pozornost bychom měli věnovat základnímu barevnému ladění chladničky, myčky, mixérů apod. pak přizpůsobíme i barvu nábytku.

 

Retro styl do Vašeho interiéru, fotka
Retro styl do Vašeho interiéru, fotka

 

Vtip bude v tom, že do sousedství nejmodernějších zaoblených spotřebičů umístíte originální kusy kuchyňského nábytku z padesátých let, které svěříte odborníkovi k renovaci, pokud se do ní nepustíte sami. Spotřebiče vyberete v jemných, zastřených barvách – krémové, slonové kosti, vanilkové.

 

Retro styl do Vašeho interiéru, fotka

 

Výhodou bude, že v barvách, které zvolíte (pokud je vyberete šikovně), můžete postupně dokupovat i nejmodernější kousky nábytku, jako barevné oblé skříňky nebo moduly. Kdykoliv je pak můžete zařazovat do naší vlastnoručně navržené a vytvořené kuchyně. Staré kusy, pokud vás omrzí, můžete naopak z kuchyně odstranit – třeba odvézt na chalupu.

 

Retro styl do Vašeho interiéru, fotka
Retro styl do Vašeho interiéru, fotka

 

Budete-li postupovat s citem, styl kuchyně tím neutrpí. A něco navíc, co v dnešní kuchyni nebývá a už tam dlouho nebylo: do velkých kuchyní spojených s odpočinkovým prostorem zkuste umístit otoman (pokud jej seženete). Byla to úzká pohovka na čtyřech nožkách a se zvýšenou částí pod hlavou, určená původně k tomu, aby si pán domu po obědě na chvíli zdřímnul.

 

Retro styl do Vašeho interiéru, fotka

 

Ať už chcete dřímat na otomanu, nebo si užívat barevné řádění, které retro styl stoprocentně nabízí, pak se stačí jen nadechnout a směle se do toho pustit. Nejlepší na tom všem je, že pokud vás zařizování nebo rekonstrukce moderního interiéru do stylu retro přestane v polovině bavit, zkrátka to tak můžete nechat. Retro se totiž velmi obstojně osvědčil jako samostatný interiérový solitér.

Text: Lucie Sýkorová / Living.cz
Foto: 3.bp.blogspot.com, inteiorsnewman.com, galaretrosrev.org, wohnenretrostylen.de, ddnisecooper_interiorhome.co.uk

Související články na Living.cz:

Rozmazlujte se polštářky

Nástěnné mapy: aby váš domov dýchal dálkamiDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Retro styl do Vašeho interiéru zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »