Už podzim nám zahrady obchází, kde však je důvtip, tam radost neschází

19.11.2010 | Lucie Sýkorová | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Pestrobarevné listy, dokvétající trvalky a chomáče trav, s nimiž si pohrává vítr, to vše představuje přímo magické přednosti tohoto ročního období. Celkový obraz zahrady se mění rychle, každý den nás překvapí jiné barvy a vůně. Slunné podzimní dny poskytnou zážitek pro všechny smysly právě tehdy, můžeme-li tyto podzimní extrakty nasávat přímo na naší zahradě. Načerpejme energii ze štědré nabídky přírody, to se totiž nahradit nedá.

Už podzim nám zahrady obchází, kde však je důvtip, tam radost neschází - foto, Hyperbydleni.cz

 

Žardiniéra domů i do zahrady

Ti šťastnější si pomocí žardiniéry mohou přinést svou milovanou zahradu domů, nebo s ní nápaditě doplnit exteriéry a dodat tak rozcuchané podzimní zahradě upravený vzhled. Pokud znáte někoho, kdo vlastní zahradu nemá, můžete jej tímto způsobem potěšit - určitě tím kousíčkem podzimní přírody uděláte svým blízkým velikou radost. Žardiniéra je v podstatě objemnější balkónová váza, do níž je možné naaranžovat třeba miniaturní podobu skutečné zahrady, či oživit potemnělou terasu nebo verandu nápaditým aranžmá výrazného ovoce. Velmi moderně působí i různé průplety suchých a polosuchých větví různých barev, sporadicky provázaných přírodním provázkem či jutovou stuhou.

 

Už podzim nám zahrady obchází, kde však je důvtip, tam radost neschází, fotka

 

Kouzelné aranžmá podzimních dekorací

Podzimní příroda nás láká k procházkám, při kterých můžeme načerpat inspiraci také pro různé dekorace na vyzdobení zahrady. Stromy a keře se postupně zbavují své zeleně a zvolna přecházejí do odstínů žluté nebo načervenalé barvy. Pokud pro vaše dekorace použijete rostliny v těchto podzimních odstínech, které jsou odolné snižujícím se venkovním teplotám, budete se moci jejich krásou těšit ještě několik následujících týdnů. Do podzimních dekorací můžete použít různé doplňky v podzimních barvách – jemným prvkem je třeba kokosové vlákno a barevné kamínky nebo můžete aranžmá doplnit okrasnými tykvičkami, které jsou v obchodech k dostání v nejrozmanitějších tvarech a barvách. Upotřebí se i různé podzimní plody, které si nasbíráte na procházce v přírodě - například šípky, ptačí zob, nebo jeřabiny. Při samotném aranžování hraje velkou roli už samotný výběr vhodné nádoby, která bude barevně či stylově ladit s použitými rostlinami. Pro podzimní dekorace se velmi dobře hodí různé barevné formy tzv. okrasné kapusty. Tato příbuzná obyčejné kapusty či zelí má otevřenou listovou růžici s vybarveným středem, který může být bílý, růžový či červený. Barvy se často mění v průběhu dozrávání. Nezralé plody mohou mít světle až tmavě zelenou barvu, některé druhy mohou mít v nezralém stavu dokonce barvu nafialovělou. Dozráváním postupně přechází do odstínů oranžové nebo červené barvy. Opět zde platí, tak jako u okrasné kapusty, že těmto rostlinám nejlépe svědčí omezený prostor pro kořenový systém. Jedině tak dosáhneme pěkného, kompaktního růstu. Pro lepší rozvětvení můžeme tyto rostliny také zaštipovat. Okrasná kapusta byla pravděpodobně poprvé vyšlechtěna v Japonsku a právě z této země pochází většina odrůd a hybridů. Rostliny okrasné kapusty vyrostou do různé velikosti podle toho, do jak velké nádoby je zasadíme.

 

Už podzim nám zahrady obchází, kde však je důvtip, tam radost neschází, fotka

 

Jak se vypořádat s listím?

Listí může zůstat kromě trávníků téměř všude, ale právě díky opadanému pestrobarevnému listí získá podzimní zahrada neopakovatelný půvab. Lze ho soustředit na jednom místě, a potom podle potřeby použít na zakrytí choulostivějších rostlinek. Proto není vhodné na podzim listí ze zahrady vyhrabávat a odstraňovat. Výjimku tvoří travnaté plochy. Listí je zapotřebí nahrabat k trvalkám, opadavým a neopadavým dřevinám a živým plotům. Listy ovocných stromů, javorů, lísky a mnohých okrasných keřů tlí velmi dobře. Naopak listy jírovců, ořechů a dubů obsahují mnoho tříslovin, takže se rozkládají velmi pomalu. Sběr listí vám pak usnadní speciální zahradní vysavače.
 

 

Už podzim nám zahrady obchází, kde však je důvtip, tam radost neschází, fotka

 

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení,czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Už podzim nám zahrady obchází, kde však je důvtip, tam radost neschází zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »