Výklenky jako ozdoba domů a rekreačních chalup

9.11.2010 | Jana Henychová | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Pokud máte estetické cítění a toužíte po vyzdobení vašeho rodinného domku nebo rekreační chalupy, tak možná právě vám může pomoci k naplnění takového snu, pokud si necháte zhotovit pár ozdobných výklenků.

Výklenky jako ozdoba domů a rekreačních chalup - foto, Hyperbydleni.cz

 

Budování výklenků v obydlích má v české kultuře tradici již po řadu staletí. Původním záměrem byla především praktická stránka - když se ve staročeské kuchyni vařilo, bylo třeba, aby hospodyně měla vše potřebné v dostupné blízkosti. Tím se nahrazovala absence kuchyňského nábytku, který se začal vyrábět a zdokonalovat až o mnoho let později. S příchodem nových materiálů a se stavebním vývojem chalup přibyly další možnosti. Dno výklenku si můžete nechat zhotovit například z kamene, speciálních cihel, vnitřní stěny zase lze vylepit tapetou nebo obložit kachlíky.

 

Výklenky jako ozdoba domů a rekreačních chalup, fotka

 

Pokud chcete v rámci večerního posezení s rodinou nebo přáteli mít takový výklenek osvětlený, můžete do jeho horní části zabudovat bodové světlo, které můžete volně otáčet podle potřeby a přidané světlo tak výzdobě dodá na kráse. Tento efekt s využitím bodového světla se dá využít zrovna tak, pokud jste náhodou majitelé nějaké restaurace, baru nebo klubu s prostory v suterénu některého ze starých obytných domů. Takové interiéry mají v řadě případů dost výklenků původních, a proto není nutné do stavby tolik zasahovat. Při vybavování takových společenských zařízení se můžete trochu odvázat a vybavit výklenky světly barevnými. Takže například si můžete nechat vymalovat interiér speciální malbou s okrasnými ornamenty dle vašich představ a do výklenku umístit bodová světla červená nebo modrá.

 

Výklenky jako ozdoba domů a rekreačních chalup, fotka

 

Pokud chcete přece jen něco méně obvyklého, co každý nemá, nechte si zhotovit tzv.niku, což je výklenek s kruhovou základnou a obloukem v horní části. Její dno si můžete nechat podložit dřevěnou deskou, na ni potom položit jako dekoraci například vázu s květinami nebo nějaké keramické sošky. Takové výklenky mohou zastávat rovněž funkci nábytku. Když si jej necháte dostatečně veliký zhotovit v kuchyni a přepažíte ho příslušným počtem fochů, může vám výklenek posloužit na ukládání talířů, hrníčků a drobných předmětů. Podobným způsobem můžete mít ve vašem obývacím pokoji nebo pracovně z takového výklenku třeba i knihovnu nebo v dětském pokojíčku úložní prostor pro hračky. Pokud bude dno výklenku a výška vašeho pracovního stolu stejná, můžete je přiložit k sobě a prodloužit si tak pracovní plochu a zbytek výklenku přepažit poličkami a získat tak navíc velkou část úložního prostoru. Stejně tak mohou nalézt využití, pokud budete chtít netradiční místo pro sledování televize. Bude-li výklenek dostatečně široký, můžete v něm mít umístěné i akvárium.

Chcete si také zhotovit pár výklenků na vaší chalupě? Zvolte tradiční styl zdobení, který přetrvává řadu generací v podobě čistě vybíleného výklenku s dřevěnou poličkou. Tu si pak můžete vyzdobit tradičními českými hrníčky a talířky s malovanými květy a získáte tak krásnou výzdobu chalupářského interiéru.

Autor: Jana Henychová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Výklenky jako ozdoba domů a rekreačních chalup zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »