Zařizujeme si domácí pracovnu

19.7.2007 | Redakce Hyperbydlení.cz | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Domácí kancelář, která může sloužit jako pracovna, studovna či malá herna, se stává fenoménem dnešní doby. Přináší úsporu financí za nájem kanceláří pro začínající podnikatele a ušetří i váš čas a nervy při cestování. Potřebujeme jen prostor a správné zařízení.

Základní zařízení


Samostatnou pracovnu nebo pracovní kout v bytě nebo domě by měly tvořit tyto základní kusy nábytku a doplňků: psací stůl, kvalitní židle, poličky, zásuvky, technické vybavení (závislé na druhu vykonávané činnosti) a kancelářské doplňky. A jak kout zařídit? Nejlepším rešením je zvolit variabilní nábytek, který je možné používat k více účelům či více uživatelům. Odborníci také doporučují pořídit si nábytek mobilní, ten totiž můžete bez problémů kdykoli přemístit jinam. Slouží-li pracovní kout více lidem, měl by z hlediska ergonomie vyhovovat všem, tedy i dětem. Proto je důležité volit co nejvíce variabilní nábytek. Výhodou proto bude nastavitelná výška sedáku židle, stolu, případně i s možností změny sklonu pracovní desky.

Správně zvolený nábytek


Pozornost byste měli věnovat zejména pohodlné židli a účelnému pracovnímu stolu. Doporučená výška stolu, u kterého pracujeme vsedě, je 72 až 76 cm. Vhodné jsou nastavitelné nohy vysoké od 60 do 90 cm, protože tak si vytvoříte pracovnu „ušitou na míru“. Šířky pracovních desek jsou různé. Základní šíre jsou 60, 80 a 90 cm. Minimální doporučená délka je 120 cm. Současný trh nabízí stolní desky různých tvarů. Nepodléhejte módním trendům a raději zvolte klasický tvar. Pracovní stoly s počítačem sestavujeme do tvaru „L“. Spojovací roh využijeme k umístění monitoru, horní okraj monitoru by měl být ve výšce vašeho obočí ve vzdálenosti na délku ramen. Širší část stolu používáme na psaní, užší na telefon, fax, scanner a jiné doplňky jako jsou pořadače, šanony, děrovačka nebo sešívacka. Klávesnici můžeme umístit přímo na stůl nebo na výsuvnou polici 15 cm pod okrajem stolu.

Zdraví a pohodlí na prvním místě


Lampu vždy umístěte na druhou stranu, než máte ruku, kterou píšete. Spodní hrana lampy má být níže než rovina očí, aby vás světlo neoslepovalo. Funkční osvětlení dopadá za monitor. Světelný kontrast mezi okolím a monitorem nesmí být velký, aby neunavoval oči. Židle by měla být anatomicky tvarována, s opěradlem na záda a výškově nastavitelná. Při nákupu židle si ujasněte, k čemu bude sloužit a jaké potřeby má splňovat. Poraďte se s odborníkem na zařizování interiéru, nebo přímo u výrobce. Kvalitní židle totiž není nejlevnejší. Police na dokumenty může mít klasický tvar knihovny. Pro úsporu místa vybíráme takové, aby jejich hloubka odpovídala našim potřebám na uložení pracovních materiálů. Mobilní sestavy použijeme na dělení prostoru a zároveň budou plnit svoji prvotní funkci.

Desktop, nebo notebook?


V poslední době pronikají v počítačovém světě do popředí notebooky. Jejich cena klesá, schopnosti jsou čím dál tím více srovnatelné se stolními počítači a navíc bývají velmi skladné. Pokud chcete „uklidit“ domácí kancelář s notebookem, stačí ho zaklapnout a strčit do stolu. Notebooky mají minimální nároky na prostor, což je často u domácího stroje rozhodující. Vlastnosti notebooku a desktopu se od sebe liší, i když dochází k funkčnímu sbližování. Dnes se například nabízí extrémně výkonné notebooky, které se mohou hravě měřit s nejlepšími stolními počítači, za jejich „skladnost“ si však budete muset připlatit.

Pracovna plná zeleně


Jedním z nejvhodnějším způsobu, jak si zpříjemnit práci v domácí kanceláři je bezpochyby zeleň. Ta totiž plní nejen estetickou, ale také zdravotně-hygienickou roli. Zvláště druhy s malými listy (fíkus, břečťan) působí doslova jako zelené filtry proti prachu. Podle výsledků nedávných výzkumů zeleň navíc, i když jen v malé míře, zachycuje a rozkládá škodlivé chemické látky, které se v interiéru často hromadí. Při zařizování pracovny si uvědomte, že nevytváříte kopii běžné kanceláře, ale že si budujete prostředí, ve kterém byste se měli cítit dobře. Pořiďte si takovou pracovnu, ve které se budete cítit dobře a která se stane vaším útočištěm.Text: Kateřina Nová

Foto: archiv autora

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 10

Diskuze

Článek Zařizujeme si domácí pracovnu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »