Asijská inspirace

21.10.2010 | Redakce Hyperbydlení.cz | Inspirace pro bydlení | Komentářů 1 |

Harmonie, svoboda, uvolnění, meditace – to jsou klíčová slova tradičně spjatá s uměním a životním stylem asijského kontinentu. Nejinak tomu bude i v případě, kdy se rozhodnete „asijského ducha“ vpustit do vašeho obydlí. A my pro vás máme hned několik tipů!

Asijská inspirace - foto, Hyperbydleni.cz

 

Inspirace asijským uměním není v Evropě žádnou novinkou. Proběhlo jí už několik módních vln, tu více či méně úspěšných. Stačí vzpomenout například hnutí hippies v sedmdesátých a na počátku osmdesátých let minulého století. Vliv indické kultury s důrazem na křiklavé barvy a výrazné vzory byl nepřehlédnutelný a mnoho z těchto prvků bylo přeneseno i do obytných prostor v podobě různých přehozů, potahů a dekoračních textilií. Protikladem této „bouře“ pak bylo umění zenu a feng šuej prosazující se v devadesátých letech a začátkem nového tisíciletí v reakci na stále hektičtější životní podmínky v přeinformované společnosti. Nastalo nové hledání klidu, rovnováhy a osobní spokojenosti, které trvá doposud.

 

Asijská inspirace, fotka

 

Chceme-li si zařizovat bydlení v asijském stylu, je potřeba se nejprve rozhodnout, zda nám více vyhovuje klidnější styl japonský a čínský nebo nás naopak spíš oslovuje životem tepající Indie a Indonésie. Taky musíme dopředu zvážit, jestli chceme tomuto požadavku celý interiér zcela podřídit či jenom akcentovat již zařízenou domácnost umístěním několika solitérů, vhodnou dekorací nebo intimnějším osvětlením. Výhoda asijského stylu totiž spočívá v možnosti jej prolínat i s moderním evropským designem. Například skloubení „Asie“ s provzdušněným středomořským stylem je nanejvýš žádanou kombinací.

 

Asijská inspirace, fotka

 

Barevná škála asijského stylu se odvíjí od zastřených pastelových tónů typických pro Japonsko až po výrazné pestré plochy, které reprezentují Indii a Oceánii. Typické jsou také některé barevné kombinace. Japonsko dává přednost bílé, černé a červené, zenový styl upřednostňuje naturální barvy – béžovou, bílou, bambusově zelenou, hnědou nebo antracitovou. V Číně je připisována vyrovnanost a neutralita odstínům žluté, které jsou k vidění v mnoha chrámech a úředních prostorách. Prosazují se rovněž tmavší barevné odstíny jako je červená, fialová, zlatá.

 

Asijská inspirace, fotka

 

Co se týče materiálu, tak v interiérech dominují ušlechtilá lehce opracovatelná dřeva (mango, santal, čínský jilm, palisandr), z nich pak tmavý nábytek s mnoha složitými ornamenty nebo naopak jednoduché, strohé avšak většinou zaoblené linie s využitím přírodních materiálů jako je bambus, kámen, porcelán nebo papír. V textilích pak převládá bavlna, samet a hedvábí. A co vás skutečně nenechá na pochybách, že jste se ocitli v obydlí milovníka Asie? Jsou to dekorace v podobě různých sošek, svícnů, zrcadel a lampionů. Mezi dekorativními motivy převažují různé florální (lotos, orchidej, třešňové květy) a symbolické výjevy (draci, obrázkové písmo, asijská božstva).

 

Asijská inspirace, fotka

 

Konečný dojem, který dokonale podtrhne vaše úsilí, dotvoříte pomocí vhodného osvětlení, přičemž důležitá je zejména jeho intenzita. Orientálně laděný prostor vyžaduje měkká a tlumenější světla, navozující pocity klidu a větší intimity. Toho lze dosáhnout umístěním více svítidel se slabším zdrojem nebo jednoduchými bodovými svítidly skrytými za textiliemi. A hotová kouzla lze provádět pomocí svíček, sofistikovaně rozmístěných po celém prostoru. Pak už stačí jen pustit orientální hudbu, zapálit vonnou tyčinku a...ponořit se hloubky uklidňující meditace a poznávání svého pravého vnitřního já.

Text: Redakce Living.cz
Foto:schoener-wohnen.de

Související články na Living,cz:

Kouzelná atmosféra Orientu přímo u vás doma

Nábytek – nové designové vychytávkyDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Lucie Jindrová: SEMINÁŘ FENG SHUI...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »