Když se řekne předsíň aneb Vstupte, odložte si... a obdivujte (1.díl)

18.10.2010 | Lucie Sýkorová | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Bytové předsíně i objemnější vstupní haly rodinných domů bývají velmi často neoprávněně opomíjeny. Především se tomu tak děje, pakliže se rozhodneme pro rekonstrukci, či jakékoliv jiné zkrášlování našeho domova. To je ale veliká chyba! Ne nadarmo se říká, že tyto vstupní prostory, dělají svému majiteli vizitku a do velké míry se podílejí na utváření prvního dojmu příchozích hostů. Kromě estetiky má předsíň i své specifické funkce a měla by proto být velice prakticky uzpůsobena denním potřebám svých uživatelů. V prvním dílu tohoto miniseriálu o předsíních se zaměříme na jednotlivé aspekty vybavení a zařizovacích předmětů této veledůležité místnosti.

Když se řekne předsíň aneb Vstupte, odložte si... a obdivujte (1.díl) - foto, Hyperbydleni.cz

 

Díl první - "Kousek po kousku“

Všemocné barvy

Moc, kterou v sobě barvy ukrývají, tkví převážně v tom, že dokážou Váš interiér opticky zvětšit, což dovedou spíše světlejší odstíny, nebo naopak pomocí tmavých barev zmenšit - to však většinou nebývá záměr. Důležité je pamatovat na to, že bychom neměli kombinovat více než 3 barvené odstíny. Velmi vkusné je volit nábytek a dekorace ve stejném barevném rozhraní, ale pozor, ani zde není výjimkou, že všeho moc škodí. Hovoříme-li tedy o stěnách místnosti, vyplatí se favorizovat optimistické a spíše vybledlejší, nežli syté odstíny barev. Vstupní haly s okny jsou velmi vzácné, proto se snažme rozsvítit předsíň alespoň barvami.

 

Když se řekne předsíň aneb Vstupte, odložte si... a obdivujte (1.díl), fotka

 

Kam s jakým nábytkem

Prvním krokem je uvědomit si, že předsíň není skladiště. V touze po množství úložných prostor můžeme zahltit místnost nábytkem, přičemž nasnadě je využít důmyslnost. Vestavěné skříně či nábytek zhotovený na míru jsou naprosto ideálním řešením. Avšak vysoké stropy, maximálně vhodné pro umístění stropní police, jsou také rafinovaným způsobem. K dostání jsou i skládací sestavy nábytku určené přímo pro vstupní prostory, ale disponujete-li skutečně malou předsíňkou, pak Vás jistě uspokojí tzv. „němý sluha“ či například drátěný závěsný botník.

 

Když se řekne předsíň aneb Vstupte, odložte si... a obdivujte (1.díl), fotka

 

Jakou podlahovou krytinu

Předsíň dělí venkovní prostor od interiéru, což bývá vždy spojeno s častým úklidem. Praktičtější volbou je tedy linoleum, dlažba, plovoucí podlaha, nebo popř. parkety. Tyto druhy krytin snesou přezouvání uvnitř místnosti a toužíte-li po koberci, pak na ně můžete umístit - spíše dál od vstupních dveří - menší dekorativní běhoun. Velký koberec si může dovolit opravdu jen ten, kdo se skutečně svědomitě přezouvá za dveřmi. Ačkoliv je předložka pro očištění podrážek dobrým opatřením, nezabrání tomu, aby se do koberce zanesla špína a bakterie. A omšelý koberec není ani esteticky pěkný, natož potom hygienicky vhodný třeba pro malé dítě.

 

Když se řekne předsíň aneb Vstupte, odložte si... a obdivujte (1.díl), fotka

 

Světla, prosím

Pro osvětlení v chodbě je zvolit úsporné zářivky, které poskytují příjemné, ne tolik intenzivní světlo. Vhodné jsou i kombinace stojacích lamp. Nikdy však nezapomínejte, že vypínače světla musí být vždy situovány u vchodových dveří tak, abyste při odchodu nemuseli kvůli zhasnutí přecházet celou místnost. Finančně náročnější je osvětlení s čidlem, reagujícím např. na tlesknutí, ačkoliv se stále vyplatí víc, než světla s čidly, detekujícími pohyb. Ta by zbytečně plýtvala energií, jelikož by se aktivovala i za bílého dne, kdykoliv byste místností prošli. Také správně zvolené a umístěné zrcadlo může osvětlit temnější místa. Zkuste např. větší podlouhlé zrcadlo umístit naproti interiéru pokoje s oknem a uvidíte, že Vás to osvítí.

 

Když se řekne předsíň aneb Vstupte, odložte si... a obdivujte (1.díl), fotka

 

Doplňte halu doplňky

Rozhodně se vyplatí volit střídmost, vybíráte-li dekorace pro vstupní halu. Samozřejmostí je dodržování barevných zásad, a to ať už se jedná o nástěnné obrázky, či koutek se stolkem pro odkládání klíčů, či držák na deštníky. Pro snadnou údržbu je dobré se vyvarovat dečkám a přehozům přes nábytek. Naopak více než vhodné mohou být různé designové svíčky a svícny, působící elegantním a uklidňujícím dojmem.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Když se řekne předsíň aneb Vstupte, odložte si... a obdivujte (1.díl) zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »