Startovací bydlení: kde se na poprvé usadit a jak byt levně vybavit?

27.9.2010 | Martina Tlachová | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Skončit školu a osamostatnit se nebo si přivydělávat a odstěhovat se od rodičů už v průběhu studií – mladí lidé se pouští do vlastního bydlení mnohem dřív než kdysi. A developeři si toho všimli, proto je většinou bytů velikosti 1 nebo 2+kk dostatek. Kde je ale pořídit? A jak je co nejlevněji vybavit?

Startovací bydlení: kde se na poprvé usadit a jak byt levně vybavit? - foto, Hyperbydleni.cz

 

Bydlet ve svém je výhodnější než v podnájmu – to už si většina mladých dokázala spočítat. Díky možnosti hypotéky a často i ochotě rodičů se proto do nových bytů stěhují téměř po houfech. Ve výsledku totiž mnohdy zaplatí za hypotéku a služby stejné peníze jako za pronájem. A peníze místo cizímu majiteli bytu házejí do své vlastní kapsy.

Startovací bydlení v centru nebo na okraji města?

Mladí lidé většinou díky škole nebo práci fungují v centru měst, ostatně právě tam je i zábava. Až na výjimky jsou ale centra zastavěná a nové byty se staví hlavně v okrajových částech, kde ještě zbylo místo. To ale vůbec není na škodu.

 

Startovací bydlení: kde se na poprvé usadit a jak byt levně vybavit?, fotka

 

Barevné cihlové bytové domy většinou rostou tam, kam bez problémů dosáhne městská doprava a kde se najde kromě supermarketu i školka nebo škola, a díky kraji města je tam blízko do přírody. Ač to může znít těm, co právě vystřelili z lavic, učeben a poslucháren zvláštně, v budoucnu se právě tyhle instituce a zeleň v okolí budou perfektně hodit.

Startovací bydlení na několik let

Byty se ale staví i ve vesnicích poblíž větších měst a jejich výhodou je výborná cena. Mladí lidé ale většinou potřebují spojení do centra doslova ve dne v noci, proto je třeba dopředu počítat s omezenějšími, mnohdy vlakovými nebo autobusovými spoji. Bydlet za městem někdy skutečně vyžaduje auto, proto tuto variantu také dobře zvažte.

 

Startovací bydlení: kde se na poprvé usadit a jak byt levně vybavit?, fotka

 

Byt v centru mladí ocení zejména v prvních letech po škole, má obrovskou výhodu – všude je blízko. S rodinou se ale bude většina chtít stěhovat za klidem, proto je třeba zvážit všechna pro a proti. Startovací bydlení ale většinou vydrží zhruba do tří let prvního dítěte, pak už je třeba byt o jednom nebo dvou pokojích vyměnit za větší.

Levné vybavení pro startovací bydlení

Při vybavování bytu přemýšlejte nad tím, co se vám bude hodit i později. Nemá smysl pořizovat velké obývací stěny na míru – za prvé je sami nebudete ani potřebovat a za druhé už delší dobu nejsou v módě. Naopak, co upotřebíte i později, jsou rozmanité nízké skříňky, které obývací stěnu v posledních letech nahradily, a které můžete kombinovat a stavět podle jakéhokoliv tvaru pokoje.

 

Startovací bydlení: kde se na poprvé usadit a jak byt levně vybavit?, fotka

 

Určitě zvolte i kvalitní postel, rošt a matraci, do spaní se totiž rozhodně vyplatí investovat. Sedačku si ale můžete dovolit levnější, díky možným návštěvám se vyplatí rozkládací. Pořiďte si spoustu polštářů a malých „bobků“, které můžete kdykoliv vytáhnout zpoza dveří, přijde-li větší návštěva.

 

Startovací bydlení: kde se na poprvé usadit a jak byt levně vybavit?, fotka

 

Šikovní pomocníci a barvy pro dobrou náladu

Nekupujte zbytečně nábytek na míru, pokud nechcete v bytě strávit desetiletí a zároveň nemáte peněz nazbyt. Použijte přenosné věšáky, tyče, umělohmotné, papírové nebo proutěné boxy a krabice, rozdělte prostor panely z papíru nebo textilu. Ty navíc dokážou byt doplnit i barevně.

 

Startovací bydlení: kde se na poprvé usadit a jak byt levně vybavit?, fotka

 

A právě barvy jsou tím, na čem nemusíte šetřit vůbec. Dodají bytu útulnost a specifičnost, budete se v něm cítit dobře. Přitom vymalování bytu moc nestojí, důležitější je vaše chuť do práce a odhodlání. Nebojte se ani tapet nebo závěsů a záclon v různých barvách. I levně vybavený byt tak dostane atmosféru a náladu, kterou můžete podtrhnout i originálními doplňky.

Text: Martina Tlachová / Living.cz
Foto: doming.cz, byty-nemovitosti.cz, freshome.com, roomdecoratingideas.net, apartmenttherapy.com, channel4.com

Související články na Living.cz:

7 rostlin do interiéru, které to přežijí

Symbolika barev vstupních dveříDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Startovací bydlení: kde se na poprvé usadit a jak byt levně vybavit? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »