Minimalistický styl bydlení

21.7.2010 | Sabrina Harisová | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Přejete si mít jednoduchý, klidný domov, který není přecpaný zbytečnostmi? Unavuje vás to neustále otírání prachu z poliček obsypaných slony pro štěstí, porcelánovými soškami a suvenýry z dovolené? Možná, že minimalistický styl je to, co hledáte.

Minimalistický styl bydlení - foto, Hyperbydleni.cz

 

Ačkoliv byl minimalistický styl vždy velmi přísný na barvy a linie, za poslední dobu se změnil a uvolnil, takže není již tak strohý, studený a hlavně nekompromisní. Nový minimalistický styl podle dnešních designérů je jemnější, více osobní, a ač to zní nepochopitelně, je i hravý.

Stěny a barva

Bílá byla a stále zůstává základní barvou používanou pro minimalistický vzhled interiéru. V poslední době se k ní přidávají neutrální barvy, jako je béžová, tmavošedá a barva kamenů. Designéři vybírají bledé až mdlé barvy jako základ, který dotvoří barevným nábytkem či doplňky. Co se týká hlavního kontrastního barevného aspektu, volí jednu výraznou barvu, která se objeví na sedačce či na obraze na zdi. Mnoho výrazných akcentů navodí dojem chaosu, proto se jim vyhýbejte. Nejvhodnější z barev je červená, nebo výrazná hnědá.

 

Minimalistický styl bydlení, fotka

 

Nábytek

Abyste naplnili podstatu minimalistického looku, volte nábytek, který je vzhledem jednoduchý a má ostré linie. Vyhýbejte se zdobnému stylu, nebo vzorovaným potahům. Vhodný je jednoduchý dřevěný nábytek, nebo kožený. Velmi moderní je pochromovaný, nerezový či skleněný. Oblíbené jsou lesklé povrchy, které odrážejí světlo.

 

Minimalistický styl bydlení, fotka

 

Podlahy

Co se týče výběru podlahových krytin, v minimalistickém stylu vede dřevo, beton a obklady. Budete-li mít pocit, že pokoj potřebuje trochu zútulnit, můžete použít i koberec. Ten se může stát hlavním barevným akcentem pokoje. I zde ale platí, vyhýbat se vzorům nebo starším designům.

 

Minimalistický styl bydlení, fotka

 

Okna

I okna a jejich dekorace by měla být v jednoduchém stylu. Doporučována jsou veliká jednookna, která se otvírají vytočením, protože nemají okenice a nic tedy neruší celkový výhled. Závěsy a záclony jsou tabu. V dnešní době, kdy se domy staví velmi blízko sebe, se však zvýšily nároky na soukromí, proto volte rolety nebo žaluzie. Trváte- li na závěsech, vybírejte je z materiálů, které nemají vzory a jsou relativně průhledné. Udržíte tím vzdušný vzhled a dojem nekončícího prostoru.

 

Minimalistický styl bydlení, fotka

 

Doplňky

Ačkoliv minimalistický styl je hlavně o minimálním počtu doplňků, právě jejich výběr je velmi důležitý. Každý z nás vlastní mnoho věcí, které je potřeba někam uložit, abychom dostáli zvolenému stylu. Nemusíte se však s těmito věcmi rozloučit, jde o to najít vhodná místa v interiéru, která se dají přeměnit na úložný prostor. Ty nejzajímavější kousky vystavte a zbytek ukliďte. Omezte se na jednu, maximálně dvě vázičky a to samé udělejte s fotografiemi a svíčkami.

 

Minimalistický styl bydlení, fotka

 

Osvětlení

Do každé místnosti vyberte jedno velmi zajímavé osvětlení, které bude mít schopnost prosvětlit celou místnost. Pokud máte vybrané místo, kde rádi čtete, posviťte si stojací lampou. Nejlépe velmi moderní lampou z kovu, která nebude v interiéru rušit. Další světla vkládejte jakoby mimoděk, aby nebyl okamžitě zřejmý původ světla. Zajímavé jsou podsvícené stoly, podsvícená lcd televize, či uměle vytvořený, sádrokartonový, úzký sloup, stojící maximálně 15cm od zdi, do kterého jsou zezadu vbudována světla. Na první pohled tedy nejsou vidět žárovky, ale místnost s tímto osvětlením dostane intimní ráz.

 

Minimalistický styl bydlení, fotka

 

Minimalistický vzhled je zezačátku složitější na údržbu, protože většina z nás má tendence věci hromadit a vystavovat na odiv. Pokud se ale dokážete udržet tzv. na uzdě, váš domov bude vypadat čistě, uspořádaně, moderně a vzdušně.

Text: Sabrina Harisová / Living.cz
Foto:omakhu.net, homedesigninterior.com, fopple.com

 

Související články na Living.cz:

Malujeme byt podle principů Feng- šuej

Nábytek originálních tvarůDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Minimalistický styl bydlení zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »