Mořské akvárium

27.3.2008 | Akvaristika-morska.cz | Doplňky pro domácnost | Komentářů 0 |

Již od dávných dob moře fascinovalo nejen obyvatele žijící na pobřeží. Ti co neměli možnost vidět krásy moře na vlastní oči, si nechávali do svých bazénů vzácné mořské živočichy dovážet. Že bohužel dlouho nevydrželi je jasné. Teprve s rozvojem techniky bylo možné podmořský svět plně vychutnávat a zkoumat v jeho přirozeném prostředí a vytvořit na základě poznání takové podmínky, aby mořští živočichové v našich nádržích prospívali.

Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz

V dnešním, poněkud přetechnizovaném a hektickém světě, se čím dál tím víc snažíme nějak vyrovnat působení těch spíše negativní jevů něčím, co nás uvolní a nebojím se říct i „zharmonizuje“. Co dá odpočinout našim vypjatým smyslům. Pro velkou část z nás to jsou živé rostliny a domácí mazlíčci, ale pro některé je představa dokonalé relaxace spojena s pohledem do životem kypícího akvária. A posledních 15 let je to už i v České republice mořský svět, který chceme pozorovat.Ten výsek „živého moře“ je přece jenom poněkud barevnější a zajímavější než klasické sladkovodní akvárium a přináší k nám tak trochu „vůni“ exotiky a pro děti je to ukázka domova jejich oblíbeného hrdiny Nema.
K tomu, abychom se mohli takovým pohledem kochat je ale potřeba buďto mít patřičné znalosti nebo si najít odborníka. A vzhledem k tomu, že posledních několik let není akvárium již jen součástí domova, ale stává se reprezentativním prvkem i ve firemním interiéru je opravdu lepší se s odborníkem na danou problematiku poradit.
Ono totiž nejde jenom o koupi akvária a zařízení, ale především o to, jak celý malý „ekosystém“ udržet v rovnováze, tak aby živočichové prospívali a byli opravdu chloubou majitele. Celá akce začíná správným výběrem místa s ohledem na nosnost podlahy, dopad slunečního světla, zázemí pro filtry a nakonec i správného začlenění do interiéru.
Nejdůležitější je pak samozřejmě samotné akvárium, osvětlení, filtrace a správná technologie pro vytvoření ideální biologie systému.


Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz

Akvárium
Pří založení mořské nádrže je zapotřebí, již při lepení akvária, počítat s potřebnými úpravami, které u zakládání sladkovodního akvária obvykle neřešíme. Jedná se hlavně o navrtání odtokových děr a vlepení přepadové přepážky. Při vrtání odtokového otvoru je nutné zvolit správný průměr.

Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz

Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz

Osvětlení
Pro správnou funkci mořského akvária je volba správného osvětlení „životně“ důležitá. Nejedná se jen o intenzitu světelného zdroje, ale i o spektrum. Nejvhodnější osvětlení pro mořská akvária lze prakticky rozdělit na :
- výbojkové (metalhalogenidová výbojka)
- zářivkové (speciální zářivky )
Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz

Výbojkové osvětlení
vytváří při pohybu hladiny (při čeření hladiny čerpadly) přirozený efekt jako při osvětlení sluncem – třpyt vlnek se promítá na kamenech a na dně. Volba výbojkového osvětlení znamená jistě větší požitek z pohledu na akvárium a navíc přiblížení realitě moře.
Zářivkové osvětlení
je levnějším zdrojem světla. Lze použít v akváriích do výšky hladiny asi 60 cm. Při větších hloubkách může být zářivkové osvětlení nedostatečné a vznikají problémy s růstem korálů i udržením některých druhů vůbec. I přes skutečnost, že existují specielní zářivky pro mořská akvária, lze jejich použití doporučit pouze pro malá nebo nízká akvária. Každý centimetr výšky hladiny vody krájí nekompromisně intenzitu světla.

Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz
 

Filtrace
Systém filtrace je u mořských akvárií naprosto odlišný od filtrace u akvárií sladkovodních. U mořské akvaristiky je filtrace kombinací několika způsobů. Nejedná se pouze u mechanickou filtraci, ale hlavně o filtraci biologickou. Celý filtr se tak skládá z několika filtračních sekcí :

- mechanická předfiltrace
- odpěňovač
- reefugium - biologický řasový filtr
- biologický filtr - nitrifikační (např. skrápěcí)
- biologický filtr - denitrifikační
- biologický filtr pulsní nebo Merlin
- fosfátový filtr
- UV fitr
- pohonná jednotka

Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz


Neméně důležitou součástí pro správné fingování celého systému je vnitřní vybavení mořského akvária.

Dno
Pro mořské dno se nejčastěji používá korálová drť. Tuto drť je nutné před použitím dokonale proprat. Lze rovněž použít aragonitovou nebo vápenatou drť. U vápenaté drti si musíte dát pozor na obsah křemičitanů, protože křemičitany negativně ovlivňují parametry mořské vody. Normální akvarijní písek a křemičité písky pro mořskou akvaristiku nelze použít.
Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz


Kameny
Kameny jsou důležitou součástí mořské nádrže. Z hlediska složení jsou vhodné vápenaté kameny. Lze rovněž použít tufy, ale zde záleží na místě naleziště, protože ne každé chemické složení je vhodné. Nelze doporučit např. slovenské tufy, neboť obsahují množství měkkých nevhodných příměsí, které jsou vylučovány do mořské vody a znehodnocují ji. Podobné problémy mohou nastat i s lávovými vyvřelinami. Většinou obsahují vysoké množství síry, různých kovů apod. Jen málo lokalit nabízí lávové kameny vhodného složení. Rovněž nevhodné jsou žuly, ruly, křemeny apod.
Nejlepší jsou pravé mořské rifové kameny. Mají nejen vápenaté složení, ale jsou i vysoce porézní. Plní tedy funkci nejen dekorační, ale hlavně biologickou a to proto, že na jejich porézním povrchu žijí nitrifikační bakterie. Čím je kámen poréznější, tím více se může usadit bakterií a tím se rovněž zvedá účinnost odbourávání dusíkatých látek.
.
V poslední době se začínají vyrábět keramické imitace mořských kamenů. Nejen, že jsou velmi věrohodné, ale hlavně mají mnohem více porézní strukturu než obdobné kameny přírodní. Jejich jedinou nevýhodou je poměrně vysoká cena.

Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz

Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz

„Živé“ kameny
Živé kameny jsou nejlepším doplňkem v akváriu. Dovážejí se za mokrého stavu přímo z moře (obdobně jako koráli) a osazují se do již rozběhnutého mořského akvária, nejlépe asi jeden nebo dva týdny po napuštění mořskou vodou.
Spolu se živými kameny do akvária dodáme velké množství užitečných bakterií a mikroživota, který urychlí celý proces "záběhu" i celkovou funkčnost akvária. Navíc oživí i svým vzhledem - obvykle bývá porostlý různými duhy řas, hub a osídlen drobnými živočichy.
V posledních letech je trend nejen v sousedním Německu, ale i v ostatních evropských státech, akvárium osadit pouze živými kameny. Tyto kameny umožní nejen rychlejší „zaběhnutí“ akvária, ale podstatně pozitivněji ovlivňují i celkovou biologickou funkčnost nádrže.

Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz

Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz

A nakonec velmi důležité technické vybavení.

V mořském akváriu musíme vytvořit proudění vody, bez kterého by život v něm nemohl správně fungovat. Pro ryby stačí plynulé jednosměrné proudění, které vytvoříme čerpadlem např. v rohu nebo u bočnice akvária.
Pro korály je třeba vytvořit složitějšího průběhu proudění správným směrem, se správnou intenzitou a velice vhodné je směr proudění měnit v čase.. Vytvoříme tím imitaci mořského příboje, koráli budou ovíváni proudem střídavě z obou stran, vytvoří se přirozené prostředí nejen na pohled, ale střídáním směru proudění se bude i lépe zvedat kal ze dna nádrže, filtr jej pak může snadněji nasát.
Dalším vybavením akvária může být automat na dopouštění odpařené vody.
V některých systémech je odpar vody několik litrů denně, u akvárií středních velikostí i pět či více litrů. Záleží na majiteli akvária, zda vodu bude dolévat sám nebo si pořídí automat, který vodu dopouští ihned po snížení hladiny, několikrát denně.
Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz

Výběr správných druhů ryb a korálů je závislý na typu a velikosti nádrže. Ve specializovaných prodejnách (jako je např. ta naše) Vám jistě rádi poradí, který druh ryby nebo korálu je pro Vaši nádrž nejvhodnější.

Prodejnu akvaristiky jsme zařídili v roce 1990 na Merhautové ul. v Brně, kde nás najdete i dnes.
Naše znalosti se opírají o dlouholetou praxi v chovu ryb pro export a vznik naší firmy byl jen logickým vyústěním znalostí v oboru akvaristiky. Sladkovodní akvaristikou se zabýváme přes 35 let, mořskou od roku 1994.
Kromě prodeje profesionální techniky, zařízení a filtrů pro akvária různých světových výrobců máme i vlastní výrobu filtrační techniky pro mořská akvária, kterou od roku 1994 neustále zdokonalujeme a vyvíjíme.
Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz

Naší specializací je zhotovení mořského akvária tzv.na klíč, včetně kompletní technologie i s osazením vhodnými mořskými živočichy. Vytvoříme návrh dle vašich představ a rozpočet v několika realizačních variantách.
Samozřejmostí je stálý servis a údržba akvarijního kompletu.


Pro bližší informace můžete navštívit naše stránky:

www.akvaristika-morska.cz

e-mail: [email protected]

 

 

Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz

 

Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz

 

Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz

 

Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz

 

Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz

 

Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz

 

Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz

 

Mořské akvárium - foto, Hyperbydleni.cz

 

 

 

 

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 22

Diskuze

Článek Mořské akvárium zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »