Vila Jan Kaplický

19.3.2010 | Redakce Hyperbydlení.cz | Domy | Komentářů 0 |

Pamatujete si na problematickou kauzu nové budovy Národní knihovny? Jedním z mála pozitivním výsledků celého případu je fakt, že jméno Jan Kaplický vstoupilo do širšího povědomí české veřejnosti. Ponese ho i rodinná vila, která by měla vzniknout nedaleko obory zámku Konopiště.

Vila Jan Kaplický  - foto, Hyperbydleni.cz

Pamatujete si na problematickou kauzu nové budovy Národní knihovny? Jedním z mála pozitivním výsledků celého případu je fakt, že jméno Jan Kaplický vstoupilo do širšího povědomí české veřejnosti. Nedaleko obory zámku Konopiště by podle jeho návrhu měla vzniknout rodinná vila neméně originálních tvarů a poměrně nezvyklé barevnosti. Bude se jmenovat lapidárně "Vila Jan Kaplický" a na její model se můžete podívat už dnes v Centru Současného Umění Dox v Praze-Holešovicích.

Jan Kaplický patřil k výrazným osobnostem světové architektury, architektu studoval na pražské ČVUT a později odešle do Londýna kde založil dnes již slavnou kancelář Future Systems. Vila Jan Kaplický bude postavena v rámci developerského projektu Resort Konopiště v horizontu tří let.

Vila Jan Kaplický  - foto, Hyperbydleni.cz

Dům je kompletně navržen architektem Kaplickým včetně řešení interiéru i jeho zařizovacích předmětů. Součástí vily je tedy i "Sofa Kaplický", které se bude od letošního jara díky společnosti Resort Living vyrábět a prodávat. Není možné se nevšimnout, nakolik zájem o donedávna v Česku neznámého architekta po jeho smrti vzrostl a jak se ho v prvé řadě zmocňují komerční společnosti ve snaze využít nyní již naopak slavné jméno umělce českého původu.

Vila Jan Kaplický  - foto, Hyperbydleni.cz

Oblé a elegantní

Charakteristickým znakem domu jsou oblé, oválné a elipsovité tvary, které jsou jedním z nástrojů tvorby "futuristického" vzhledu. Současně ale dodávají stavbě půvab i nostalgii, neboť vytvářejí přirozenou souvislost s obdobím let šedesátých a sedmdesátých. Interiér, jenž je rovněž navržen architektem Kaplickým, je velkorysý, otevřený velkými prosklenými plochami do krajiny a nabízí skutečně mimořádný komfort. Jednou z dominant je krb umístěný v centrální společenské a komunikační části domu, tedy v hlavním obývacím pokoji.

Vila Jan Kaplický  - foto, Hyperbydleni.cz

Za povšimnutí stojí také např. řešení koupelny respektive toalety v jedné z ložnic, která je umístěna v tubusu hned vedle lůžka a koresponduje tak nejen s celkovou koncepcí interiéru, ale i s charakterem celého domu, jehož je nedílnou součástí. Podobným způsobem působí i těleso zmiňovaného krbu.

Vila Jan Kaplický  - foto, Hyperbydleni.cz

Růžová?  

Nezvyklá barevnost je na první pohled to, s čím se bude muset nový uživatel vyrovnat v tom nejlepším slova smyslu. Standard bílé nebo krémové barvy na fasádách i vnitřních stěnách obytných domů je něčím, co je zaběhnuté, co se předpokládá, co je takzvaně nosí a co je konfekční a vyhovující širokým vrstvám. Barvy mají svou energii, na kterou si člověk může doslova sáhnout, když si vybírá šaty pro ten který den ze svého šatníku. Vadila by vám růžová barva? Zapomeňte přitom ale na klišé, které o růžové hovoří jako o "holčičí" barvě.

Vila Jan Kaplický  - foto, Hyperbydleni.cz

Text: Living.cz 
Foto: Resort Konopiště

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 10

Diskuze

Článek Vila Jan Kaplický zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »