S panelovou dřevostavbou šetříte především do budoucna

24.5.2012 | EUROPANEL, s.r.o. | Domy | Komentářů 0 |

Stavební systém EUROPANEL je jedním z moderních systémů výstavby domů. Jeho výrobce je ryze česká firma, avšak stavební systém se nechal inspirovat dnes již tradiční americkou technologií SIPs neboli Structural Insulated Panels (konstrukční izolované panely). Je vhodný pro výstavbu rodinných domů, a to i nízkoenergetických a pasivních. Stejně tak se využívá pro realizaci velkých podnikatelských objektů, pro stavby občanské vybavenosti nebo pro drobnou architekturu jako například chaty nebo garáže.

S panelovou dřevostavbou šetříte především do budoucna - foto, Hyperbydleni.cz

Systém EUROPANEL plní všechny požadavky kladené na moderní způsoby výstavby. Rychlost montáže, výborné užitné vlastnosti, minimalizace provozních nákladů a to vše za finančně přijatelných pořizovacích podmínek. Domy postavené z EUROPANELu svými parametry již dnes plní požadavky, které od roku 2020 předepisuje Směrnice Evropského parlamentu a Rady EU o energetické náročnosti budov. Není náhodou, že tyto nároky bez problémů plní právě dřevostavby. Podle údajů Centra pasivních domů je v České republice až 75 % energeticky úsporných staveb realizováno právě jako dřevostavba.

Panel jako sendvič

Konstrukční izolovaný samonosný panel, který je základem celé technologie, se skládá ze dvou základních částí. Statiku panelu zajišťuje plášť z dřevoštěpkových konstrukčních desek OSB, které jsou celoplošně nalepeny na tuhém izolačním jádru z polystyrenu. OSB desky byly vyvinuty jako alternativa ke stavebním překližkám. Jsou vyrobeny z tzv. orientovaných velkoplošných třísek. Takové desky mají vynikající mechanické vlastnosti, přestože jejich samotná hmotnost není nijak vysoká. Druhou částí panelu je jádro. To se vyrábí ze stabilizovaného samozhášivého polystyrenu EPS. Jádro zajišťuje, aby OSB desky při svislém zatížení nevybočily. Zároveň plní funkci špičkového tepelného izolantu. Takto vyrobený panel je pevný a tuhý, přitom lehký, snadno dělitelný a má vynikající tepelně technické vlastnosti. Výhodou je jeho univerzální použití. Provádějí se z něho svislé obvodové i vnitřní stěny, ale také střešní pláště a používá se i na základové desky.

S panelovou dřevostavbou šetříte především do budoucna, fotka

 

Příprava pro montáž není složitá

Z panelů, které dodává výrobce systému, montuje certifikovaná firma dům. Před samotnou montáží je však nutné připravit základovou desku. Právě ta je podmínkou pro precizní stavbu. Deska by se neměla odchylovat od ideální roviny více jak o 1 mm na 1 m délky. Jednou z možností, jak připravit základy pro panelovou dřevostavbu, je vybudovat klasickou betonovou základovou desku. Jelikož jsou však panely oproti zdivu velmi lehké, můžete využít i jiné způsoby založení stavby. Mezi ně patří základové pasy, patky nebo zemní vruty. Tyto technologie jsou časově nenáročné a nevyžadují výraznější úpravy terénu. Ať už se rozhodnete pro pasy, patky nebo pro vruty, vždy se na tyto prvky musí připevnit a vyrovnat dřevěný rošt, na němž se následně montuje základová deska již přímo z panelů.

S panelovou dřevostavbou šetříte především do budoucna, fotka

 

Rychlost neznamená odbytou práci

Samotná montáž panelové dřevostavby je záležitostí několika týdnů. V případě menšího katalogového domku stojí hrubá stavba za týden. Montáž větších domů a projektově náročnějších staveb trvá zhruba tři až čtyři týdny. I přes rychlý postup je realizace velmi precizní. Montáž se za prvé pevně drží prováděcí dokumentace, za druhé panely jsou připraveny v jednotných rozměrech (v šesti tloušťkách od 65 mm do 270 mm, čtyřech šířkách od 312 mm do 1250 mm a třech délkách – 2500, 2800 a 3000 mm) a především ve velkých formátech. Jeden panel dosedá do druhého jako dětská stavebnice. Za třetí panelové stavby se přeměřují na milimetry, a tak reálná stavba odpovídá stoprocentně stavebnímu projektu. S panely můžete navíc jednoduše manipulovat. Atypické tvary není potřeba předem vyrábět, což se v případě mnoha jiných technologií výrazně prodraží. Panely lze přímo na místě montáže libovolně řezat a přizpůsobit individuálním potřebám.

S panelovou dřevostavbou šetříte především do budoucna, fotka

 

3 nesporné výhody panelové dřevostavby

RYCHLOST. Zatímco klasická zděná stavba trvá někdy i roky, do dřevostavby z panelů se můžete nastěhovat za několika měsíců. Rychlost je výsledkem jednoduché montáže a jednotné technologie. Jelikož se panelová dřevostavba realizuje tzv. suchými postupy, nemusí investor čekat na vyschnutí a vytvrdnutí materiálů, při jejichž použití je potřeba voda. Druhý prvek, který přispívá k výraznému zkrácení stavebního procesu, je mnohostranné využití panelové technologie. Z panelů totiž vznikají nejen nosné stěny domu, ale i vnitřní příčky, stropy a podlahy, či dokonce schody nebo střecha.

ÚSPORA. Ačkoliv se realizace dřevostavby finančně vyrovná zděné stavbě, na zastavěné ploše, díky malé tloušťce stěn, získáte s dřevostavbou o 10 % víc užitné plochy, což může v důsledku znamenat jednu místnost v domě navíc. Finančně výhodná je však dřevostavba i do budoucna, a to díky své energetické nenáročnosti. Ne každá dřevostavba se musí automaticky provádět jako nízkoenergetická či pasivní, avšak se systémem EUROPANEL můžete těchto nadstandardů dosáhnout na rozdíl od zděných staveb velmi levně.

VARIABILITA. Jestliže z finančních důvodů postavíte malý dům a později získáte prostředky na přístavbu nebo se Vaše rodina rozroste, nemusíte složitě bourat a stavět, abyste svůj dům zvětšili. Panelová dřevostavba je totiž velmi variabilní. Jednoduchými postupy se dají domy upravovat, a reagují tak na měnící se potřeby rodiny.

S panelovou dřevostavbou šetříte především do budoucna, fotka

 

Panelový systém má 60letou historii

Technologie izolovaných konstrukčních panelů není na trhu žádnou novinkou. Ve Spojených státech se objevila již v 50. letech 20. století a mezi její iniciátory patřili i Frank Lloyd Wright, který byl v roce 1991 zvolen největším americkým architektem všech dob, a architekt Alden B. Dow, jenž v roce 1952 v Midlandu ve státě Michigan postavil technologií SIPs obytné domy, které se dodnes užívají. Prefabrikované panely se však vyráběly již na konci 19. století. Druhá největší továrna v Evropě byla tehdy postavena v Čechách v obcích Boleslav a Černousy. Například v Černousích stojí panelový dům z 20. let minulého století, který je prakticky v původním stavu bez větších stavebních úprav a stále obydlený.

EUROPANEL: všestranný a dostupný

Český systém EUROPANEL vám umožňuje realizovat stavbu za krátkou dobu. Především je velmi variabilní a dostupný ve dvou řadách. Zahrnuje jak tenčí panely, určené pro montáž garáží, chat nebo jiných zahradních domků, tak plnohodnotnou stavební technologii pro rodinné domy i administrativní budovy. Panely pro účely výstavby větších objektů jsou výrazně masivnější, ty nejbytelnější dosahují tloušťky až 270 mm. Rozdíl v dodávaných panelech je také v možnostech zavedení elektroinstalace. Můžete si vybrat panely s připravenými prostupy pro elektroinstalaci nebo i bez nich.
Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek S panelovou dřevostavbou šetříte především do budoucna zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »