Jak snadno a rychle vystěhovat kunu

23.2.2012 | Monika Kovačková | Domy | Komentářů 2 |

Kuna je krásné, půvabné a hbité zvířátko, které však, chce-li se zabydlet v našem obydlí, vidíme jen neradi. Kunám se dobře daří především ve stodolách a půdních prostorech chat, chalup a někdy i trvale obývaných domů. Tyto noční šelmy se v blízkosti vašeho příbytku budou také zdržovat, především chováte-li slepice či holuby.

Jak snadno a rychle vystěhovat kunu - foto, Hyperbydleni.cz

Přestože jde o vskutku roztomilého tvora, trvalá přítomnost nebo časté návštěvy kuny v našich obydlích nejsou příjemným zážitkem hned z několika důvodů. Nevítaného hosta, který se usídlil na vaší půdě, poměrně brzy odhalíte především podle nadměrného hluku v nočních a brzkých ranních hodinách a nepříjemného zápachu, který signalizuje, že kuna své teritorium zaneřádila svými výkaly a zbytky potravy. Tato šelma také v poměrně krátké době dokáže zlikvidovat velkou část střešní izolace a rozkousat kabely, takže se vám ubytování tohoto vetřelce může i poměrně dost prodražit. Nemluvě o drůbeži či ptactvu, které pro kunu i se svými vajíčky může představovat lákavou hostinu. Kuny také navštěvují motorové prostory aut, kde snadno rozkousají a poškodí dráty a hadičky, což může být i velmi nebezpečné.

Pokud se však kuna drží striktně na zahradě či v kůlnách a stodolách, kde vám její přítomnost nevadí, může vám naopak pomoci s likvidací potkanů, hrabošů a hryzců.

 

Jak snadno a rychle vystěhovat kunu, fotka

 

Abyste se zbavili vetřelce, je nejvhodnější zvolit šetrné a humanní, avšak rázné metody. Ideální je, aby kuna do prostoru vůbec nevnikla, a proto je nutné pečlivě utěsnit všechny vstupní otvory, a to materiálem, který je dostatečně odolný a kuny ho jen tak neprokoušou. Kuny mají velmi dobrý čich a sluch a toho můžete využít proti nim. Těmto malým šelmám „nevoní“ přítomnost psa, a proto nechte svého miláčka oblast označkovat nebo na místa, která kuna navštěvuje, umístěte chomáčky psích chlupů – obdobně vám poslouží i lidské vlasy, které dokážou kuny na nějaký čas od návštěv odradit. Kunám bude nepříjemný i pach čpavkové vody, trusu jiného predátora či silně aromatických parfémů a voňavek. Pořídit si můžete i speciální sprej proti kunám. Jelikož se kuny orientují hlavně podle čichu a zanechávají proto po sobě množství pachových stop, umyjte místa, kde se kuny zdržují, silnými čistícími či desinfekčními prostředky.

 

Jak snadno a rychle vystěhovat kunu, fotka

 

I sluch mají kuny obzvláště citlivý, a proto můžete využít nejrůznějších elektronických odpuzovačů, které vysílají kmitočtové spektrum kunnímu sluchu velmi nepříjemné. Do menších prostorů se hodí ultrazvukové odpuzovače, pro větší plochy jsou nejúčinnější zařízení fungující na principu akustického vlnění, které má vyšší intenzitu, lepší odraz zvuku a umožňuje rozkmitání i za překážkami. Velmi praktické jsou přístroje, které automaticky mění kmitočet, takže si zvířata na něpříjemný zvuk nezvyknou. Některé akustické odpuzovače jsou kombinovány s vysokonapěťovými destičkami (okolo 300-700 V), jichž se kuna jen dotkne a rázem mizí pryč.

 

Jak snadno a rychle vystěhovat kunu, fotka

 

Velmi jednoduchým způsobem, jak kunu vyplašit, je nasměrovat na vstupy, kterými kuna pravděpodobně přichází, silné halogenové svítidlo s detektorem pohybu. Noční větřelce ostré světlo úspěšně vyleká a od dalších návštěv odradí. Na chytání kun existují i sklopné pasti, ale jejich účinnost je spíše mizivá, protože kuna je opravdu obezřetné zvířátko.

 

Jak snadno a rychle vystěhovat kunu, fotka


Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 5

Diskuze

gadgitka: Autorka evidentně nikdy...< Odpovědět

milan: kuna je sice chytre...< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »