Buďte svobodní s Freedomkem

22.12.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Domy | Komentářů 0 |

Je jednoduchý, praktický, ekologický, s veškerým pohodlím a komfortem. Je levnější než klasické bydlení, díky své koncepci je také zcela nezávislý na inženýrských sítích. Máte-li k dispozici vhodný pozemek a chcete žít jinak, než většina populace, je šancí přesně pro vás.

Buďte svobodní s Freedomkem - foto, Hyperbydleni.cz

 

Freedomek je výsledkem procesu, na jehož počátku stálo setkání producenta s vybroušeným vkusem s architektem, který umí zhmotňovat sny. Mužem v pozadí byl brněnský zlatník a návrhář Jiří Brosch. Toužil po malém praktickém domku, v němž by se příjemně žilo, nebyl by náročný na údržbu a provozní náklady, jednoduchý ze stavebního hlediska, bez nepříjemných a vleklých prací, špíny a starostí. Všechny tyto plusy by završilo perfektní vybavení, pro něž by majitel nemusel ani „hnout prstem“. Zdánlivý scifi scénář nabyl konkrétních tvarů díky architektovi Marku Štěpánovi. Freedomek přitom není alternativou k prosté obytné buňce ani ke karavanu, s nímž lze pohodlně cestovat. Je to důmyslně koncipovaný dům nevelkých rozměrů, jehož přednostmi jsou promyšlená organizace prostoru, dobré funkční vlastnosti, kvalita provedení i ekologické parametry.

 

Buďte svobodní s Freedomkem, fotka

 

Bydlení levné a kultivované

Současný trend směřuje k mobilnímu a úspornému bydlení: je patrný i ze známého projektu „nomádské“ bytové buňky Loftcube Wernera Aisslingera. Slavný německý designér ji koncipoval jako originální
alternativu ke klasickým střešním dostavbám panelových objektů. Samostatnou obytnou buňku o ploše 40 m posazenou na nožky sice umístil na plochou střechu domu, kde je dostatek světla a krásné výhledy, ale počítal i s možností jejího využití jako chatky na mořském břehu nebo v horách. Projekty Loftcube a Freedomky spojuje sen o svobodě a ekologické aspekty, v základním konceptu se však odlišují. Freedomky totiž nabízejí reálnou možnost levného a zároveň kultivovaného bydlení. Svým konceptem v zásadě navazují na meziválečné teorie Karla Teigeho o podobě minimálního bytu. První prototyp z roku 2010 představil Atelier Štěpán v rámci projektu Architecture Week. Jde o samostatnou jednopodlažní buňku s plochou jednoplášťovou střechou, vysokou 3,2 metru. V základní podobě má 7 metrů na délku a 4 metry na šířku, komfort rozšiřuje sklápěcí terasa, která zároveň funguje jako jakési bezpečnostní zařízení: jejím zaklapnutím do svislé polohy vznikne v podstatě jednolitý plášť celého objektu. Vnitřní prostor tvoří obytná místnost s kuchyňským koutem, ložnicí a koupelnou s toaletou o celkové podlahové výměře 24 m2. S ohledem na nevelké rozměry je prostor rozvržen přísně funkčně a vybavení promyšleno do posledních detailů.

 

Buďte svobodní s Freedomkem, fotka

 

Konstrukce, materiály

Nosný systém je lehký skelet z rostlého smrkového dřeva, svislé i vodorovné nosné dřevěné prvky dílce jsou opláštěné spolupůsobící konstrukční deskou z orientovaných plochých třísek OSB a tvoří plošné dílce (stěnové, podlahový a stropní dílec). V konstrukci podlahy je umístěn vodorovný nosný rám pro roznesení váhy na bodové základy a pro zavěšení při montážním stavu. Freedomek stojí na základových patkách šroubovaných do země. Střecha je jednoplášťová nevětraná s hydroizolační vrstvou fólie z měkčeného PVC-P. Fasádu tvoří vodorovné dubové latě ošetřené teakovým olejem. Okna jsou dřevohliníková, hlavní posuvné okno je posuvné. Kompaktní interiér je z dubu (podlaha, stěny, strop), niky jsou barevně odlišené podle účelu: kuchyňská, spací a krbová. Interiér je osvětlen LED světly a ozvučen. Celá buňka váží 9,5 tuny.

 

Buďte svobodní s Freedomkem, fotka

 

Pro studenty, kanceláře i k luxusnímu bydlení

Díky abstraktní architektonické formě se Freedomek hodí do města, na vesnici i do volné přírody, lze ho využít pro bydlení, kanceláře, dílny, ateliéry… Jako celek vznikne ve výrobní hale, na místo určení jej dopraví tahač a položí na jednoduché základové patky. Ve své základní verzi je určen pro 1–2 osoby, větší verze ze dvou až čtyř buněk může být využita vícečlennou rodinou. V nejvyšší verzi s modulem nezávislosti je i energeticky soběstačný. Všechny typy však vycházejí ze stejné konstrukce a shodného technického řešení, odlišují se materiály, jednodušším „obalem“, možností levnější fasády a vybavením. Verze Standard je využitelná například pro studenty, jako startovní bydlení pro mladé manžele nebo v rámci sociálního programu (například domů na půl cesty, při povodních a podobně). Základní varianta nese název Klasik, Solitér už nabízí možnost výběru atypického zařízení.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Atelier ŠtěpánDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Buďte svobodní s Freedomkem zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »