Pásová a excentrická bruska: kterou si vyberete?

15.2.2012 | Monika Kovačková | Dílny a sklady | Komentářů 0 |

Výrobci trh zavalují množstvím typů brusek v profesionálních kvalitách, a proto je lepší předem se seznámit s jejich možnostmi, abyste si pro své potřeby snadno vybrali tu pravou.

Pásová a excentrická bruska: kterou si vyberete? - foto, Hyperbydleni.cz

Pásová bruska

Pásová bruska je vybavena brusným pásem, který je veden mezi párem válců – napínacím a poháněcím. Standardní šíře brusného pásu je 60 až 105 mm a tyto typy brusek se používají hlavně k hrubšímu rovinnému broušení. Pokud však potřebujete obrousit tvary křivkové, jako jsou například okenní rámy a jiné tvarově složité povrchy, zvolte čelní pásovou brusku, jejíž brusný pás je užší – 20 až 50 mm – a pohybuje se po dráze ve tvaru klínu, takže jeho hřbet umožňuje i vybrušování rohů. Existují ještě užší brusky s pásem širokým 6 až 20 mm, které se označují také jako pásový pilník nebo prstová bruska a které se díky vysunutému rameni dostanou i do obtížněji přístupných míst.

 

Pásová a excentrická bruska: kterou si vyberete?, fotka

 

Brusné pásy mají několik vrstev a liší se hrubostí zrn i pojivem, které brusná zrna spojuje s textilním pásem. Brusky jsou označeny stupněm zrnitosti (P) od nejhrubších (P 20), které se hodí k odstraňování rzi a starých nátěrů, po nejjemnější (P 400), jež se užívají na přebrušování laků a dokončovací broušení. Brusivo a jeho hrubost tak určují, na jaké materiály a v jakých podmínkách je nejlépe konkrétní brusku používat, zda se hodí na broušení dřeva, plastů nebo kovů, na broušení za sucha či za mokra atd. Praktické jsou brusky umožňující snadnou výměnu brusného pásu pomocí rychloupínacího sytému a s možností elektronické regulace otáček.

 

Pásová a excentrická bruska: kterou si vyberete?, fotka

 

Vychytávkou jsou modely, jež mají v příslušenství podstavec pro upnutí ke stolu. Bruska se přípíná k okraji pracovního stolu šroubovací svorkou pásem vzhůru a měnší předměty se pro obroušení přitlačují na běžící pás rukou nebo bezpečnostním držákem. Některé podstavce jsou vybaveny i adaptéry a vodítky na broušení zkosených ploch.

 

Pásová a excentrická bruska: kterou si vyberete?, fotka


 

Praktickým nápadem jsou brusky s odsáváním nečistot, které prach, brusiny a zrna uvolněná při broušení lapají pomocí ventilátorového kola do papírového nebo textilního vaku. Tento typ brusek umožňuje bezpečnou a pohodlnou práci i nad hlavou.

 

Pásová a excentrická bruska: kterou si vyberete?, fotka

 

Excentrické brusky

Excentrické brusky brousí vyměnitelnými smirkovými kotoučy, které se buď jen otáčejí, nebo při vyšším přítlaku i vibrují. Excentrické brusky jsou tak skutečně univerzálním nástrojem, který umožňuje jak jemné, tak hrubé broušení. Oproti pásovým bruskám se brusky excentrické hodí pouze k broušení za sucha, na druhé straně na rozdíl od brusných pásů nezanechávají na povrchu viditelné stopy a lze tak s nimi dosáhnout hladších ploch.

 

Pásová a excentrická bruska: kterou si vyberete?, fotka

 

Pokud chcete brousit s co největším úběrem materiálu, stačí brusku po materiálu lehce vést. V závislosti na tlaku, jaký na plochu vyvinete, se k rotaci zrn přidají i různě intenzivní vibrace, přičemž se úběr materiálu sice sníží, ale výsledkem bude viditelně hladší povrch. Velkou výhodou brusného talíře je jeho pružnost, díky níž je bruska schopna přebrousit i prohnuté či vyklenuté povrchy. Standarndní průměr brusných kotoučů je 125 a 150 mm, přičemž si můžete opět zvolit z různých stupňů zrnitosti - od hrubé 40 po nejjemnější 400. Kvalitní brusky nabízejí vyměnné kotouče, přičemž máte výběr z tvrdých, měkkých či velmi měkkých talířů.

Pásová a excentrická bruska: kterou si vyberete?, fotka

Při práci s bruskou dbejte nejvyšší bezpečnosti: před spuštěním zkontrolujte, zda není poškozena, a i po rozběhnutí ohlídejte, zda je pohyb pásu nebo kotouče plynulý a nic mu nepřekáží. Vždy používejte ochranné brýle, na škodu není ani hygienická rouška.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Pásová a excentrická bruska: kterou si vyberete? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »