Jak postavit budku pro ptáčky

9.2.2012 | Monika Kovačková | Dílny a sklady | Komentářů 0 |

Stavba budky pro ptáčky je nejen zábavnou kutilskou prací, ale také dobrým skutkem, neboť těmto krásným drobným tvorům stlučením pár dřevěných prkýnek poskytne útočiště v třeskutých mrazech. Pokud víte, jak na to, za chvíli může být budka hotova a vy se budete moci radovat pohledem na švitořící drobotinu.

Jak postavit budku pro ptáčky - foto, Hyperbydleni.cz

Jak budku vyrobit?

Pokud chcete, aby se ptáčci ve vašem díle cítili jako doma, volte jedině dřevo, které musí být „přírodní“, tedy nesmí být napuštěné nebo chemicky ošetřené. Připravte si ohoblovaná dřevěna prkna, která budou široká alespoň 2 - 2,5 cm – platí, že čím širší prkna budky, tím lepší ochrana jejích obyvatel před silným mrazem a prudkým větrem. Pro snadnou stavbu středně velké budky je nejjednodušší připravit si dvě prkna, jedno o šířce 15 cm, druhé o šířce 19 cm. Na prkno široké 15 cm narýsujte dno o délce 15 cm, zadní stěnu o délce 35 cm a stěnu přední o délce 30 cm – díky delší přední stěně vytvoříte šikmou střešní plochu, čímž bude zajištěn lepší odvod vody ze střechy. K vidění je častěji zešikmení střechy dozadu, ale pro lepší ochranu budky před vlhkostí, tedy i pro její delší životnost, volte zešikmení dopředu. Na prkno široké 19 cm pak narýsujte střechu o délce 30 cm, která bude trochu přesahovat a celá budka tak bude působit útulněji. Z bočních stěn pak vyrobte lichoběžníky, které budou mít delší stranu dlouhou 35 cm a kratší stranu 30 cm. Podle nákresu pak vyřízněte jednotlivé části budky.

 

Jak postavit budku pro ptáčky, fotka

 

Na přední stěně vyvrtejte vletový otvor pro ptáčky, je však velmi důležité, jaký průměr otvoru zvolíte. Přiliš velký otvor by umožňoval i predátorů dostat se dovnitř, zatímco malý vstup by znemožňoval přístup i ptáčkům. Průměr vletového otvoru, který bude vyhovovat více druhům, je okolo 4, 5 cm. Na budku neumisťujte bidýlko, to by sice ptáčci uvítali a i budka by s ním byla vzhlednější, ale na druhé straně bidýlko usnadňuje zásah škodné do budky. Také do dílu, který má tvořit dno budky, vyvrtejte malé otvory, například v rozích, aby budka správně dýchala a případná voda mohla odtékat pryč.

 

Jak postavit budku pro ptáčky, fotka

 

Skládání dílů

Když máte jednotlivé části nařezané a ohoblované či osmirkované, je čas na jejich smontování. Pokud máte díly správně nařezané, měly by k sobě doléhat celou plochou. Nejprve si však předvrtejte otvory pro vruty – ideálně použíjte vruty do dřeva o délce 4 cm, nikoli hřebíky, abyste mohli čas od času například střechu nebo přední stěnu odšroubovat a budku řádně vyčistit. Nakonec na zadní stěnu budky přivrtejte dřevěnou lištu o šířce 10 cm a délce 50 cm, která slouží k přichycení budky na strom. Budku pak natřete z venkovní strany ochranným nátěrem, můžete ji také nabarvit, ale vždy volte pouze barvy přírodní, tedy hnědou či zelenou, neboť křiklavější odstíny by ptáčky spíše odrazovaly.

 

Jak postavit budku pro ptáčky, fotka

 

Umístění budky

Pro drobnější ptáčky je ideální umístění asi 2-3 m nad zemí, větším druhům bude vyhovovat výška ve 3-6 m. Budku nasměrujte na jih či jihovýchod, čímž její vchod více ochráníte před srážkami, silným větrem nebo přímým sluncem. Pokud chcete strom ozdobit více budkami, pamatujte, že aby se vám v nich ptáčci zahnízdili, je třeba jim ponechat určité soukromí, proto budky nepřibíjejte blízko sebe.

 

Jak postavit budku pro ptáčky, fotka

 

Pro každý druh něco

Velikost budky a vletové otvoru, stejně jako umístění budky musíte přizpůsobit druhům ptáků, pro které ji primárně vyrábíte. Pro sýkory, brhlíky a lejsce postačí dno budky o rozměrech 12 x 12 cm a vlet o průměru 3-3,5 cm. Výška budky by měla ideálně být okolo 20-25 cm. Budku pro tyto druhy umístěte 2-8 m nad zemí. Pokud se k vám stahují větší druhy sýkor, špačci či strakapoudi připravte jim domov s dnem 15 x 15 cm a výškou 28 cm. Vhodný průměr vletu je 5 cm a výška nad zemí 4-8 m. V případě, že máte možnost nabídnout přístřeší i dudkům, menším sovám či poštolkám, vyhovovat jim bude budka o výšce 40 cm a šířce 30 cm. Průměr otvoru musí být velký 10-13 cm a umístění budky až v 6-12 m nad zemí.
 

 

Jak postavit budku pro ptáčky, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Článek Jak postavit budku pro ptáčky zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »