Není hmoždinka jako hmoždinka

19.1.2012 | Monika Kovačková | Dílny a sklady | Komentářů 2 |

Hmoždinka patří spolu s vruty, šrouby, maticemi, hřebíky, sponami a dalšími součástkami mezi takzvaný spojovací materiál. Hmoždinka slouží jako vložka a ukotvení pro upevnění součástek v pevných, nepružných materiálech, především ve zdivu a dřevu. Hmoždinky si můžete vybrat z množství různých velikostí, tvarů a materiálů. Pro každé použití existuje vhodný typ hmoždinky; důležité je umět se v nich správně orientovat.

Není hmoždinka jako hmoždinka - foto, Hyperbydleni.cz

Univerzální materiál

Výběr hmoždinek je opravdu široký a stejně tak široká je i škála jejich využití - pomocí správných hmoždinek dokážete upevnit cokoli do čehokoli. Pokud si nevíte při výběru rady, zvolte univerzální kotvící systémy. K nim patří hmoždinky z plastu či nylonu, které jsou vhodné především pro upevnění vrutů. Plastové hmoždinky se vkládají do vyvrtaných otvorů v pevných materiálech; ideálně padnou do cihel, panelů, tvárnic či betonu. Dají se použít i do sádrokartonu či nepevného a dutého cihlové zdiva, a to za předpokladu, že pevnost ukotvení je podpořena použitím dalšího materiálu, například sádry, malty, speciálního lepidla či pěny. U některých druhů se při zašroubování vrutu hmoždinka roztáhne, čímž se připevní k okolnímu materiálu. Zárukou vyšší nosnosti jsou hmoždinky se zpětně mířícími zuby či hmoždinky s pojistkou vytvářející v dutině uzel.

 

Není hmoždinka jako hmoždinka, fotka

 

Dále existují kovové varianty hmoždinek, nejčastěji ocelové, nerezové či mosazné. I kovové hmoždinky se v předvrtaném otvoru po dotažení šroubu roztáhnou. Hodí se především pro šrouby s metrickým závitem.

 

Není hmoždinka jako hmoždinka, fotka

 

Typy hmoždinek

Nejpoužívanější kotvou jsou natloukací hmoždinky, s nimiž je práce snadná a rychlá. Prodávají se i s vrutem, který je do nich částečně zavrtán. Hmoždinku stačí zatlouci do připraveného otvoru a vrut dotáhnout. Natloukací hmoždinky jsou velmi praktické; vyrábějí se ve velkém rozsahu velikostí i provedení a jsou vhodné téměř do všech materiálů.

 

Není hmoždinka jako hmoždinka, fotka

 

Jak bylo výše řečeno, ukotvení do sádrokartonové zdi může být problematické: u běžných hmoždinek musíte používat další fixační materiály. Výbornou kotvou do sádrokartonu je dutinová kovová hmoždinka. Kovové tělo hmoždinky se po přitažení šroubu v dutině zdeformuje, čímž se vytvoří pevné ukotvení.

 

Není hmoždinka jako hmoždinka, fotka

 

Pokud jste se rozhodli zateplovat zeď polystyrenovými deskami, použíjte k jejich zajištění talířové hmoždinky, jež se fixují zaražením speciálního trnu.

 

Není hmoždinka jako hmoždinka, fotka

 

Opravdu těžké prvky ukotvujte pouze do pevných materiálů, jako je kámen, beton, či tvrdá cihla. Pro tuto potřebu zvolte celokovové hmoždinky. Ty se buď po zašroubování spojovací součástky roztáhnou obdobně jako plastové hmoždinky nebo jsou tvořeny kuželem s metrickým závitem.

 

Není hmoždinka jako hmoždinka, fotka

 

Praktickou záležitostí jsou také pružinové sklopné hmoždinky, jejichž hlavními částmi jsou dvě kotvící ramena. Uprostřed ramen je upevněna matka, do níž zašroubujete šroub. Ramena pak sklopíte k sobě a hmoždinku vložíte do zdi, kde se ramena opět roztáhnou pomocí pružinky.

 

Není hmoždinka jako hmoždinka, fotka

 

Toužite-li po pevném ukotvení bez nutnosti použití hmoždinek, vyzkoušejte turbošrouby. Tyto součástky se nejčastěji vyrábí z pozinkovaného hutního železa a jsou vybaveny samořezným závitem se spirálovitou drážkou.

 

Není hmoždinka jako hmoždinka, fotka

 

Správný výběr hmoždinky vám ulehčí práci a vašemu dílu zajistí dlouhou životnost.

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

asdf: Okatější reklamu jste zvolit...< Odpovědět

Jan: Velký sortiment hmoždinek...< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »