S čím začít při zařizování dílny?

12.1.2012 | Monika Kovačková | Dílny a sklady | Komentářů 2 |

Snem každého milovníka kutilství je vlastní domácí dílna, ve které by si nerušeně užíval svého hobby. Tento sen není nesplnitelný a s dodržením několika moudrých rad lze každý koutek snadno proměnit v plnohodnotnou a bezpečnou dílnu.

S čím začít při zařizování dílny? - foto, Hyperbydleni.cz

Vše potřebné je po ruce

Základem každé práce je stůl, a nejinak je tomu i u prací řemeslných. Do masivního pracovního stolu se nebojte investovat. Jde o výdaje, které se vám stoprocentě vrátí. Nejlepší volbou je kovový stůl s výškově nastavitelnými nohami. Velikost pracovní plochy stolu, která by měla být z tvrdého dřeva, například buku, zvolte s ohledem na své budoucí plány a záměry. Při výběru rozměrů stolu vždy mějte na paměti, že musíte mít dostatečně velkou volnou pracovní plochu a zároveň zde musí být prostor pro umístění přístrojů a nářadí, které budete chtít mít vždy po ruce.

 

S čím začít při zařizování dílny?, fotka

 

Na pracovním stole, který je dominantou celé dílny, například nesmí chybět napevno přišroubovaný kvalitní svěrák, nejlépe z oceli nebo hliníkové litiny. Běžné rozměry svěráku jsou 7,5 cm na hloubku a 12,5 cm na upínací šířku. Další nezbytností každého kutila je vrtačka. Při výběru vrtačky zaměřte pozornost především na kvalitu materiálu a rychlost doběhové brzdy. Dejte přednost moderním vrtačkám s množstvím nejrůznějších nástavců a multifunkčních doplňků, které mohou nahradit jiné přístroje, například brusku či šroubovák. Brusku můžete použít kotoučovou, kterou na stůl přišroubujete napevno nebo pomocí svěrky. Snadnější manipulaci umožňuje bruska úhlová, kterou můžete mimo jiné použít k broušení a leštění povrchů, k odstraňování barev a korozí a k dělení materiálů. Nejdelší životnost mají brusky se skříní z hliníkové slitiny. Upřednostněte tu brusku, u které lze snadno vyměnit kotouč a připevnit ochranný kryt. A co se týče šroubováku, zapomeňte na klasické šroubováky ze železa a plastu a pro ulehčení práce si zvolte šroubovák poháněný akumulátory. Ať se rozhodnete pro nákup jakýchkoli přístrojů, nezapoměňte, že základem kvalitní práce je vždy kvalitní materiál.

 

S čím začít při zařizování dílny?, fotka

 

Na malý prostor chytře!

Jelikož je k řemeslné práci třeba velkého množství nářadí, materiálu a drobných součástek, je nutné důmyslně vyřešit uložný prostor. Na větší a těžší nástroje si pořiďte bytelnou kovovou, popřípadě plastovou skříň, jejíž vnitřní uspořádání si můžete zvolit podle toho, zda vám budou lépe vyhovovat police, zásuvky či úchyty. Opravdovou vychytávkou na umístění nástrojů menších je pak magnetická lišta, kterou můžete upevnit například nad pracovní stůl a na kterou drobnější železné náčíní doslova „přilepíte“. Další úložný prostor navíc představují police, které mohou lemovat všechny stěny dílny. Na připevnění polic jsou nejvhodnější nástěnné konzole, jejichž výhodou je variabilita velikostí, výškového nastavení polic a především dobrá nosnost. Pro přehledné uspořádání drobných šroubů, matic a hřebíků vám poslouží speciální skříňky, které obsahují plechové korpusy s plastovými zásuvkami nebo pořadači. Zásuvky a pořadače si můžete pořídit také zvlášť a zavěsit je na skoby přesně na ty místa, kam potřebujete.

 

S čím začít při zařizování dílny?, fotka

 

Při práci na svém díle myslete i na své zdraví. V dílne nesmí chybět kvalitné osvětlení. Otáčivá stolní lampička může mít své místo přímo na pracovní desce, popřípadě může být přichycena klipsem na polici. Praktičtější je pak trubicová zářivka s vhodným krytem umístěná nad pracovním stolem. Kvůli práci s elektrickými přístroji je s ohledem na bezpečnost práce vhodné přizpůsobit i podlahu v dílně. Ideální je gumová podlaha nebo alespoň gumové protiskuzové rohože umístěné na nejfrekventovanějších místech.

 

S čím začít při zařizování dílny?, fotka

 

Při zařizování dílny se fantazii meze nekladou, takže každá taková dílna se pro svého majitele může stát opravdovým splněným snem a malým rájem na zemi.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 6


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

donlabuznik: Já jsem si vedle spousty...< Odpovědět

ondra: Aku šroubovák je k...< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »