Paneláky bez rekonstrukce nepřežijí

17.7.2008 | Redakce Hyperbydlení.cz | Byty | Komentářů 0 |

V České republice je celkem 3,8 milionu bytů, z toho téměř 1,2 milionu tvoří byty v panelových domech. V nich žije více než třetina obyvatel České republiky. Většina z nich však o současném standardu moderního bydlení může jen snít: ze 700 tisíc nejstarších panelových bytů byla totiž dosud opravena a zateplena pouze čtvrtina. Proto je otázka jejich rekonstrukcí stále více než aktuální.

Paneláky bez rekonstrukce nepřežijí  - foto, Hyperbydleni.cz

Program Panel, jímž stát na rekonstrukce panelových domů finančně přispívá, však pozastavil příjem žádostí o podporu. Proto se do popředí zájmu vlastníků panelových domů o to více dostávají produkty, které k tomuto účelu vytvořily a nabízejí některé finanční ústavy. 

Co je panelák

Panelová výstavba vznikla po 2. světové válce jako důsledek snahy vyřešit co nejrychleji akutní nedostatek bytů. Konstrukční řešení (prefabrikované železobetonové dílce) a dispozice domů byly unifikovány v různých systémech, které se lokálně obměňovaly. Stejně „jednotným“ se bohužel stal i urbanismus sídlišť a původní funkcionalistické ideje o kvalitách tohoto prostředí vzaly nakonec za své. Technické nedostatky, které se u panelových domů v této době objevují, jsou způsobené ze dvou třetin chybami, k nimž došlo už při výstavbě (konstrukční vady, chybná projektová řešení a leckdy také použití nekvalitních materiálů). Problémy se přitom netýkají jen domů samotných, ale také třeba nevhodně položených inženýrských sítí nebo porušených chodníků. K nejčastějším vadám patří nedostatečné zateplení, dosluhují okna, stoupačky, střechy, výtahy, řešit je leckde nutno i vytápění … Přesto – jak dokazují například úspěšné projekty obnov panelových domů spojené s revitalizacemi celých sídlišť v Berlíně – řešení existuje. Předpokladem jsou však nemalé investice. 

Finance od státu i z unie

Státní fond rozvoje bydlení sice přijímání žádostí o dotace v programu PANEL pozastavil, nicméně pokračují jednání o kriteriích, na jejichž základě by bylo možné program znovu spustit v účinnější podobě. Předpokládaný pracovní termín pro obnovení příjmu žádostí je konec prvního čtvrtletí 2008. Ustanovení o možnosti nových členských států EU využívat příspěvky z Evropského fondu regionálního rozvoje na bydlení obsahuje také schválený finanční plán evropské unie pro léta 2007-2013. V praxi by to mohlo znamenat každoroční navýšení prostředků dostupných pro rekonstrukce a zušlechťování panelových domů u nás o jednu až dvě miliardy korun. Konkrétní podmínky využití unijních peněz však ještě nejsou stanoveny, navíc existují opodstatněné obavy z toho, aby se evropské finance neomezily pouze na  pomoc do sociální oblasti. Pokud se však ve spolupráci s ostatními "novými" členskými zeměmi podaří prosadit původní záměr, mohla by se obnova sídlišť u nás zrychlit o mnoho let.

Banky vstříc bytovým družstvům a společenstvím vlastníkům

Že situace nahrává i bankám a finančním ústavům, je jasné, proto mnohé z nich přišly se speciálními produkty už v uplynulých letech. K důležitým hráčům na trhu, jako je Česká spořitelna, Komerční Banka či Poštovní spořitelna (ČSOB) letos nově přibyla GE Money. I ona se zaměřila na bytová družstva a společenství vlastníků bytových jednotek. Produkty jednotlivých bank jsou víceméně srovnatelné, nicméně rozdíly existují. Ať už jde o odlišné podmínky zařazení do programu, požadavky na zajištění úvěru, způsoby ručení, úrokovou sazbu (RPSN), termíny fixace, výšku splátek, dobu splatnosti… Každá z bank sází ve snaze získat klienty na trochu jiný trumf, my vám nabízíme jen stručný přehled, z něhož byste mohli při svých úvahách vycházet. Je dobré sledovat také akční nabídky jednotlivých finančních ústavů, protože v aktuální době lze získat například sníženou cenu za spravování úvěru, vyhodnocení žádosti a realizaci úvěru zdarma či jiné výhody.  

Paneláky bez rekonstrukce nepřežijí  - foto, Hyperbydleni.cz

Program bytový dům – Komerční banka

Program Bytový dům umožňuje nákup, opravy, rekonstrukce i modernizace bytových jednotek nebo celých domů. Parametry nabídky umožňují financovat i rozsáhlé rekonstrukce velkých bytových domů bez jakéhokoliv zajištění a bez ručení ze strany majitelů jednotlivých bytových jednotek. Splácení dluhu je možné rozložit na delší časové období (splatnost až 15 let). Úroková sazba: pohyblivá nebo pevná s fixací na 1 rok až 15 let, podle požadavků klienta. Banka počítá s možností současného využití státních finančních podpor k úvěrování bytové výstavby a modernizace bytového fondu.

Úvěr zaměřený na Bytová družstva a společenství vlastníků jednotek - Česká spořitelna

Předmětem produktu jsou zejména opravy, rekonstrukce a modernizace bytových domů. Jde o účelový úvěr se stanoveným plánem čerpání a splácení. Investiční úvěr lze poskytnout až do výše 100 % celkových projektových nákladů. K výhodám patří například možnost překlenutí časového nesouladu mezi tvorbou a potřebou finančních zdrojů na investice, přizpůsobení splatnosti potřebám klienta (splatnost až 25 let), individuální, jednorázové nebo postupné čerpání úvěru, možnost volby způsobu splácení i typu úrokové sazby, mimořádných splátek a získání státní finanční podpory. Podmínkou založení úvěru je jeho schválení a vedení běžného účtu u České spořitelny

Paneláky bez rekonstrukce nepřežijí  - foto, Hyperbydleni.cz

Účelový úvěr pro bytová družstva - ČSOB – Poštovní spořitelna

Úvěr je určen opět k financování zejména oprav, rekonstrukcí a modernizací bytových objektů, lze ho využít k řešení krátkodobých i dlouhodobých záměrů pro bytová družstva a společenství vlastníků jednotek (opravy, rekonstrukce a modernizace bytového fondu) bez použití vlastních prostředků. Z úvěru je možné čerpat prostředky i na řešení havárií a naléhavých potřeb. K plánovanému čerpání a splácení banka přistupuje individuálně a operativně, úvěr lze kombinovat s produkty ČMZRB v rámci Programu PANEL. První splátku úvěru je možné odložit až o 12 měsíců. Splatnost až 30 let. K podmínkám poskytnutí úvěru patří například nutnost být klientem banky (stávajícím nebo novým), žadatel si musí před poskytnutím úvěru založit Postkonto neziskový sektor.

Renovace Plus - financování nákupu a obnovy bytových domů- GE Money bank

Vylepšený úvěr Renovace Plus lze získat i bez zajištění, jeho maximální výše závisí na individuálních potřebách žadatele. Renovace Plus umožňuje financovat i 100 % plánované investice s rozložením splátek až na dobu 30 let, část prostředků lze navíc čerpat bez prokázání účelu. Výdaje spojené s už uskutečněnou rekonstrukcí banka proplácí až rok zpětně. Renovaci Plus je možné použít i pro nákup bytového domu od města nebo obce. Úvěr lze účelově použít na opravy, rekonstrukce a modernizace bytových domů (výměna oken, oprava střechy, zateplení domu, rekonstrukce výtahů, atd.) nebo na nákup bytového domu od města nebo obce. Za určitých podmínek poskytuje banka úvěr zcela nezajištěný. Fixaci lze volit na 1, 3, 5, 10, 15 let, k úvěru si žadatel může zřídit také běžný nebo spořicí účet se zvýhodněným pásmovým úročením. Podmínkou je, aby se rekonstruovaná nemovitost nacházela na území ČR. Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 14

Diskuze

Článek Paneláky bez rekonstrukce nepřežijí zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »