Zdravé prostředí pro alergika i astmatika snadno a rychle

2.4.2012 | Monika Kovačková | Byty | Komentářů 0 |

Alergie se v dnešní době bohužel stává stále běžnějším onemocněním. Venku se nemocní jen stěží vyhnou nepříjemným reakcím a příznakům, co se však bydlení týče, mají alergici i astmatici z části vyhráno – na trhu je k dostání stále více hypo-alergenního interiérového zařízení, které je navíc velmi módní a designově propracované. Jak se však postarat o alergika tam, kde je ke zdravému prostředí daleko?

Zdravé prostředí pro alergika i astmatika snadno a rychle - foto, Hyperbydleni.cz

Pokud chcete vytvořit bezpečné prostředí pro alergika či astmatika, není to takový problém, jak se zprvu může zdát. Obecně platí, že je důležité zaměřit se na čtyři oblasti a těmi jsou podlahy, okna, postel a celkové zařízení interiéru. Základem je udržovat čisté prostředí a zbavit se všech zbytečných lapačů prachu, které jsou navíc mnohdy ideálním prostředím pro množení roztočů.

 

Zdravé prostředí pro alergika i astmatika snadno a rychle, fotka

 

Začneme-li u podlah, jistě se mnozí z nás setkali s názorem, že koberce nejsou v bytě alergika vhodné, neboť se v nich udržují různé alergizující složky. To je sice pravda, ale tento fakt můžeme přičíst spíše k výhodám koberců- koberce prach zachycují a ten se pak dál nevíří vzduchem například při chůzi nebo větrání. Ideálně volte koberce s krátkým vlasem, které se velmi dobře vysávají a udržují. Z vysávání si učiňte každodenní zvyk, přičemž si pořiďte opravdu výkonný hloubkově čistící vysavač na vodní bázi a nejlépe s hepa filtrem. Praktické jsou také koberce menších rozměrů, které můžete snadno vyprat v pračce. Každodenní úklid platí i v případě, že máte plovoucí podlahy.

 

Zdravé prostředí pro alergika i astmatika snadno a rychle, fotka

Dalším prvkem, na který byste se v rámci zařizování zdravého bydlení měli zaměřit, jsou okna, přičemž je důležitý nejen druh zastínění, ale také způsob větrání. Zbavte se těžkých záclon a závěsů a hned se vám bude lépe dýchat. Okna si můžete vyzdobit moderními žaluziemi nebo v současné době populárními japonskými stěnami, které vám zajistí stoprocentní soukromí. Tyto druhy zastínění jsou navíc snadno omyvatelné – k dokonalé čistotě z nich stačí setřít prach mokrým hadříkem. Velmi důležitý je i způsob větrání, neboť při větrání se do interiéru dostává nejen svěží, čerstvý vzduch, ale spolu s ním i množství částeček, které u alergiků i astmatiků vyvolávají silné alergické reakce. Větrejte proto ráno a večer, kdy je obsah pylu ve vzduchu nejmenší. Také si můžete pořídit speciální sítě na okna, které alergizující mikročástečky zachytí.

 

Zdravé prostředí pro alergika i astmatika snadno a rychle, fotka

 

Postel je úplným rájem pro roztoče, proto se na výběr kvalitní, antialergenní postele opravdu zaměřte. Postel by měla mít dřevěnou nebo kovovou konstrukci a především rošt, aby matrace dobře odvětrávala. Matrace by pak měla být z kvalitní studené pěny a ideálně by měla být opatřena odnímatelným a pratelným potahem se speciální úpravou proti roztočovým alergenům. Nejvhodnějším materiálem pro přikrývku je duté vlákno, které je pratelné. Co se týče zdravého lůžka, opravdu se vyplatí zaměřit se na čistotu - matraci často odvětrávejte, lůžkoviny perte jednou měsíčně a povlečení jednou týdně.

 

Zdravé prostředí pro alergika i astmatika snadno a rychle, fotka

 

Alergikovi byste měli přizpůsobit celý byt- zbavte se všeho, v čem se drží prach, roztoči a další nebezpečné složky a upřednostněte snadno omyvatelné materiály jako je dřevo, plast, sklo či keramika. Se zařizováním bytu si můžete do sytosti vyhrát a učinit z něj vzdušný, čistý a moderní interiér.

Zvládněte alergii na dovolené

Jaro a léto jsou nejen časem pylové sezóny, ale také dovolených a cestování. Ubytování v hotelech či chatách však nemusí alergikům příliš vyhovovat – záleží na čistotě a zařízení dočasného příbytku. Jakékoli prostředí však lze poměrně snadno a rychle přizpůsobit životním potřebám alergika.

 

Zdravé prostředí pro alergika i astmatika snadno a rychle, fotka


Trpíte-li alergií, nevyhnete se uklízení ani na dovolené. Pokud pokoj, ve kterém si máte užívat dovolenou, přímo nezáří čistotou, musíte celou situaci chopit do vlastních rukou. Vezměte mokrý hadřík (nikdy neuklízejte „nasucho“) a přetřete nábytek, okna a podle možnosti i podlahy. Pokud vám to prostor dovolí, odstraňte různé závěsy, záclony, potahy, polštářky a jiné doplňky, které nepotřebujete a které zbytečně lapají prach. Jestliže matrace a lůžkoviny vašeho dovolenkového lůžka nejsou hypoalergenní, uděláte lépe, vezmete-li si s sebou vypraný spacák a ustele si v něm. Jedna noc v prachových peřinách by vám mohla znepříjemnit celou dovolenou. I větrání může způsobit alergikům velké potíže – chcete-li si i přesto užívat možnosti plně otevřených oken po celý den, přehoďte přes okenice mokré ručníky či prostěradla, které částečky pylu a prachu dobře zachytí.

 

Zdravé prostředí pro alergika i astmatika snadno a rychle, fotka

 

Úlevu od silných alergických reakcí vám může přinést dodržování určitých zásad v oblasti osobní hygieny. V době potíží se sprchujte minimálně ráno a večer, ideálně však po každém příchodu z venku, a stejně často si myjte i vlasy. Pokud nemáte čas na sprchu, omyjte si po příchodu z venku obličej a vykartáčujte si vlasy, v kterých se pylu a prachu drží opravdu spoustu. Také se po návratu domů převlékněte a v době pylové sezóny oděvy často perte, ideálně po jednom nošení. Oční a nosní kapky a kvalitní sluneční brýle by pak měly být samozřejmou výbavou každého alergika.

Autor: Mgr. Monika Kovačková

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Zdravé prostředí pro alergika i astmatika snadno a rychle zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »