Zdravé bydlení pro alergika

16.1.2012 | Monika Kovačková | Byty | Komentářů 12 |

Alergie se v dnešní době stává stále běžnějším onemocněním, které znepříjemňuje život mnohým z nás. Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na látky, které se běžně vyskytují v našem prostředí. Alergičtí tak můžeme být téměř na cokoli -od pylu a prachu počínaje po potraviny konče. Trpíte-li vy nebo někdo z vaší rodiny alergií, přizpůsobte tomuto faktu svůj interiér a zařiďte ho tak, aby byl pro alergika bezpečný.

Zdravé bydlení pro alergika - foto, Hyperbydleni.cz

Vezměte to od podlahy

Obecná zásada zní, že byt alergika by se měl co možná nejvíce vyhýbat všemu, v čem se mohou udržovat alergizující složky. Nejvíce prachu, který způsobuje nepříjemné reakce téměř všem alergikům, se usazuje na podlaze. Dříve byl zastáván názor, že tolik nežádoucí prach a roztoče se usazují především v kobercích. Poslední výzkumy však ukazují, že koberce prach naopak zachycují a ten se pak dál nevíří vzduchem například při chůzi či větrání, jako je tomu u podlah hladkých. Ideálně volte menší kusy koberců s krátkým vlasem, které jsou snadno pratelné, popřípadě si vyberte speciální koberce pro alergiky. Ať už máte koberec či jiné podlahové krytiny, vysávejte či stírejte je nejlépe každý den. K tomuto účelu jsou nejvhodnější speciální hloubkově čistící vysavače na vodní bázi, s protialergickou vložkou či s hepa filtrem, který s 99% úspešností zachytí i mikročástice, které jsou běžnými vysavači jen těžko filtrovatelné.

Zdravé bydlení pro alergika, fotka


Alergikovi můžete ulevit také vhodným nátěrem stěn. Tzv. aktivní nano stěna eliminuje výskyt virů, plísní, smogu a dalších alergenů. Nano vrstva rozkládá všechny usazené organické částice na vodu a oxid uhličitý. Nátěrem ošetřený povrch je samočistící a omyvatelný. Pokud používáte běžné barvy, rozhodně věnujte pozornost jejich složení; mohou totiž obsahovat látky, na které jste alergičtí. Okna i dveře by měla dobře těsnit, aby se do bytu nedostávaly mirkočástečky z venkovního vzduchu. Ideální řešení pro zachování soukromí jsou žaluzie či rolety, z kterých snadno setřete prach. Pokud jste zvolili záclony a závěsy, pravidleně je perte a luxujte. Nejlepší volbou jsou látky s hypoalergenní úpravou.

Zdravé bydlení pro alergika, fotka


I pro ostatní zařízení domácnosti volte snadno omyvatelné materiály, jako jsou sklo, keramika, porcelán, plasty či dřevo. Pro údržbu sedaček a čalouněného nábytku používejte protiroztočové přípravky a silné, hloubkově čistící vysavače. Ideálním nábytkem je nábytek se snímatelným potahem, který snadno vyperete i v pračce. Ve svém interiéru se vyvarujte zbytečnému nahromadění polštářů, plyšáků, přehozů a téžkých látkových závěsů.

Bezpečná ložnice

Ložnice je úplným rájem pro roztoče. Roztoči si totiž libují v teplém a vlhkém prostředí a živí se odumřelými buňkami lidské kůže a tyto jejich požadavky splňuje ložnice dokonale. Základem ložnice alergika by měla být zdravotní matrace s antibakteriální úpravou a tzv. knotovým efektem, tj. se schopností pohlcovat vlhkost lidského těla. Nejvhodnějším materiálem je kvalitní studená pěna, která je dostatečně prodyšná. Potah matrace jako jiných kusů nábytku by měl být snímatelný a pratelný při vyšších teplotách. Postel by měla obsahovat rošt, například dřevěný nebo lamelový, kvůli dobrému odvětrávání lůžka. Nejvhodnější materiál přikrývky je duté vlákno, které je pratelné. Pro povlečení se hodí umělé vlákno nebo balvna. Přikrývku i povlečení perte asi jednou týdně. Při koupi matrace, přikrývek i polštářů si ověřte, jsou-li jejich povlaky dokonale nepropustné pro roztočové alergeny. Jelikož se roztoče šíří ve vlhku, zapomeňte na různé odpařovače a zvhčovače vzduchu. Přednost dejte čističkám vzduchu, které výskyt virů a alergenů v bytě sníží.

Zdravé bydlení pro alergika, fotka

 

V případě alergie platí přísloví, že čistota je půl zdraví, dvojnásobně. Úspešné čelení alergickým reakcím a příznakům s sebou nese každodenní povinnost uklízet. Pokud si zařídíte byt v „hypoalergenním stylu“ máte částečně vyhráno. Luxování, stírání a omývání by však mělo i tak být denním chlebem pro zdravé bydlení, a to nejen pro alergika.

Zdravé bydlení pro alergika, fotka

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 5


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

amina12: tady za sebe radím radši si...< Odpovědět

Monika Ch.: Koukla jsem se i po jiných...< Odpovědět

Veronika Medrová: :D mám asi stejnpu značku...< Odpovědět

amina12: máme Roomi Profi od Robzone...< Odpovědět

Monika Ch.: no a co, že to máš za zančku...< Odpovědět

amina12: no tak super už je to, že to...< Odpovědět

Monika Ch.: že by ten robotickej vysavač...< Odpovědět

Veronika Medrová: já mám jeden doma, nevěděla...< Odpovědět

amina12: Ahoj holky, já mám doma dva...< Odpovědět

Veronika Medrová: a co nějaká UVC dezinfekce?...< Odpovědět

Monika Ch.: Ahoj, mám doma (nově)...< Odpovědět

Monika Ch.: Ahoj, mám doma (nově)...< Odpovědět

počet příspěvků: 12

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »