S GPS na houby i na moře

2.10.2007 | Zdeněk Lodyha | Kanceláře | Komentářů 0 |

GPS nabízí řadu funkcí a chodit s ní můžete na houby po lese, můžete ji mít umístěnou na kole, stejně tak jako na kapitánském můstku na lodi nebo v autě. Dnešní GPS vám může přehrávat filmy, MP3, můžete na ní hrát hry nebo se jen orientovat v terénu. Záleží na vás, jaké funkce využijete.

S GPS na houby i na moře - foto, Hyperbydleni.cz

Srdce v paměti


Nejrozšířenějším využitím GPS přijímače je dnes automobilová navigace. Samozřejmostí by měl mít barevný displej, české MENU a českou hlasovou navigaci. Snadná přenositelnost přístroje znemožní jeho krádež, umožní vám použití přístroje ve více automobilech a kdykoliv jej můžete půjčit také kolegovi. U navigačních přístrojů do automobilu je rozhodující především nabídka podrobných map. Podrobná mapa České republiky je ne u všech výrobců samozřejmostí. Paměťové médium GPS přístroje je druhé srdce vašeho přístroje. Pro automobilovou navigaci existují přístroje na paměťové karty, nebo s vestavěným HardDiskem. Paměťové médium v přístroji se využívá pro dohrávání map, uživatelských dat apod. Zde je potřeba opět vybírat pečlivě, neboť některé přístroje pracují s paměťovými kartami konkrétního výrobce a jejich dokoupení může stát značný obnos. Také je potřeba dbát na to, aby vám na paměťové médium vešly všechny mapy, které budete potřebovat.

Pozor na podrobnost


Co vám je platný špičkový navigační přístroj při cestě do Košic, když obsahuje jen podrobnou mapu Bratislavy. Předehrané mapy v přístroji jsou tedy zcela zásadní parametr pro rozhodování. Jde o to, že při výběru musíte mít jasno, ve kterých státech budete navigaci využívat a jak podrobné mapy při tom budete potřebovat. Existuje totiž nespočet map, které lze do některých typů GPS navigace do auta dohrávat, ale jejich dodatečné pořízení může zvýšit cenu přístroje i o několik tisíc. Z toho důvodu je lépe zainventovat do navigace s kompletní předehranou podrobnou mapou celé Západní Evropy (čistě autorův subjektivní nežli mapy dokupovat. Ceny těchto map se také odvíjejí od jejich podrobnosti. Na tento fakt dávejte při výběru obzvláště pozor – existují mapy s podrobností na dálnice a silnice I.třídy, mapy s podrobností na uliční síť ve městech i z názvy ulic, mapy pro turistiku (ekvivalenty papírových turistických map), a mnoho dalších map. Na základě podrobnosti map vás poté přístroj navede z konkrétního místa na místo určení. Ty nejlepší přístroje pak umožňují i navigaci na základě dopravních informací, měly by tedy podporovat takzvaný standard TMC.
S GPS na houby i na moře - foto, Hyperbydleni.cz

Jízda podle hlasu


Je-li řidič a navigátor ta samá osoba, měl by za jízdy využívat především navigaci předávající instrukce hlasem a nevyžadující pro svou činnost jakékoli zásahy. Často je důležitou vlastností GPS navigace je odolnost v extrémních podmínkách, hlavně proti vodě, která je označována zkratkami IPX2, IPX4, IPX7, kdy nižší číslo označuje nižší odolnost, IPX2 je proti kapající vodě, IPX7 označuje již odolnost na ponoření do vody (30min. v hloubce 1m). Dalším parametrem je výdrž a počet použitých baterií, která se pohybuje mezi 12-36 hodinami provozu. Není nic horšího, než stále u GPSky měnit baterie. Mějte na paměti, že dobíjecí baterie vydrží o něco méně, než udává výrobce ve specifikaci, hlavně v závislosti na kvalitě baterií. Dalším důležitým kritériem pro výběr GPS přístrojů bývá obvykle cena. Ta je však letos obecně mimořádně příznivá

GPS musí vydržet


Při výběru byste neměli také zapomenout na vlastnosti, které jsou často opomíjeny a těmi jsou: přehlednost a velikost displeje, možnost uživatelského nastavení jednotlivých funkcí a zobrazovaných hodnot na displeji, jednoduchost ovládání přístroje, příslušenství, které je v ceně, možnosti upevnění a celkový vzhled. S těmito vlastnostmi je těžké radit a je lepší si GPSku vyzkoušet ještě před nákupem v prodejně. Nejprodávanějšími nižšími modely outdoorových jsou dnes Garmin GPSMAP60CSx nebo eTrex Legend Cx, případně GPSMAP 276C. GPSka nepatří mezi věci, které se mění každou sezónu a tak je dobré si nákup dobře rozmyslet. 

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek S GPS na houby i na moře zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo