ZIMNÍ ZAHRADA JAKO DALŠÍ MÍSTNOST DOMU

19.7.2007 | Zdeněk Polák | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Zimní zahrada může rozšířit obytnou plochu domu či bytu. Není nad to v zimě usednout do vlastní zimní zahrady, kde můžete relaxovat nad šálkem čaje. Jejich obliba sem postupně přichází z Anglie, kde jejich tradice trvá už řadu desetiletí. Navíc zcela jistě oživí interiér a současně i exteriér. Nejen z těchto důvodů zájem o zimní zahrady stále roste.

Zahrada jako energetický prostor


Chcete-li ale zvyšovat kvalitu bydlení, případně snižovat energetickou náročnost spojenou se zabezpečením požadované teplotní pohody vnitřního klimatu, pak se rozhodněte pro zimní zahradu. Tento prosklený prostor má jako svou primární funkcí celoroční rozšíření obytné plochy nezávisle na povětrnostních podmínkách venkovního klimatu.

Skleněné konstrukce


Zimní zahrada je teplotní meziprostor a je klasifikovaná jako vytápěný prosklený prostor, nacházející se před jádrem domu, případně zakomponovaný do jádra domu. Obalové konstrukce charakterizuje dvoj a vícenásobný bezpečnostní prosklený systém s tloušťkou skel 4 - 8 mm, s dutinou 12 až 16 mm. Jedná se o aplikace selektivních mikrovrstev. Rámové profily vícenásobného proskleného systému musí mít v případě kovových prvků přerušený tepelný most. Pro obalové konstrukce proskleného prostoru s vícenásobným proskleným systémem platí stejné požadavky jako pro výplňové konstrukce oken nebo skleněných stěn.

Stínění a větrání bez kompromisů


Doplňujícími prvky proskleného prostoru zimní zahrady jsou, stejně jako v případě verandy, větrací systémy ovšem v tomto případě jsou na vyšší technické úrovni. Je nezbytné aby prosklené prvky měly příčné, obvykle regulované větrání skrze štěrbinové regulované systémy. To samé platí také pro systémy stínění. I pro zimní zahradu můžeme stanovit čtyři stejné zásadní energetické režimy, ale zde musíme mít na paměti, že tento prostor musí mít na základě obalové konstrukce s vyšší fyzikálně- technickou kvantifikací teplotně stabilnější vnitřní klima. Velice oblíbeným prvkem proskleného prostoru všech typů je krb. Všeobecně lze říci, že ve všech prosklených prostorách mohou někdy absentovat stínicí zařízení, ale zabezpečení dostatečného větrání je vždy jejich nevyhnutelnou součástí.

Jak izolovat


Nejdokonalejší tepelnou bariéru tvoří neviditelná vrstva kovu – pokud je potažena na skle, funguje jako neviditelné zrcadlo. Propouští světlo, ale odráží velkou část tepelného záření. I nízké zimní slunce opírající se do svislých skel může výrazně přispět k tepelné pohodě, proto může být výhodné na stěny použít skla pro teplo propustnější, na střechu nepro- pustná. Počáteční investice je poněkud vyšší, ale vyplatí se. Izolační skla vás ochrání nejen před zimním chladem, ale také před letním přehřátím. Navíc tvoří i účinnou bariéru proti hluku. Nezbytný je dobře vyřešený systém větrání. Lze je zajistit posuvnými či výklopnými okny ve svislých stěnách, střešními okny otvíranými ručně či elektricky nebo pomocí elektrického ventilátoru s termostatem.

Slunce a světová strana


Zapomenout se nesmí ani na zastínění před příliš intenzivním sluncem. Nejlépe se osvědčují lehce ovladatelné rolety, rohože a žaluzie. žaluzie. Světová strana, na kterou bude zimní zahrada situována, má základní vliv na její další využití i na potřebu vytápění. Nejvýhodnější je jih, kde vnitřek i v zimě prohřívají sluneční paprsky, dále pak západ, kde si můžete užívat hřejivých slunných podvečerů. Rovněž rostlinám se v těchto případech díky dostatku světla daří nejlépe. Kdo dává přednost rannímu slunci, může zvolit i orientaci východní. Severní strana je nejméně vhodná, zimní zahrady zde působí sice jako tepelný izolant domu, ale slunce ji takřka nevyhřívá.text: Zdeněk Polák

foto: archiv autora,

EUROOKNA-LUDVÍK,

Libor Novák

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 7

Diskuze

Článek ZIMNÍ ZAHRADA JAKO DALŠÍ MÍSTNOST DOMU zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo