Vánoce v Čechách a na Slovensku!

20.10.2014 | Tisková zpráva | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Jak se liší sváteční zvyky?

Vánoce v Čechách a na Slovensku! - foto, Hyperbydleni.cz

I přesto, že Česká republika a Slovensko tvořily dlouhou dobu jeden stát, můžeme mezi zvyklostmi oběma národů najít mnohé rozdíly. Jedním z nich je i pojetí výzdoby bytu, domu či zahrady v období vánočních svátků. Podle průzkumu společnosti Hornbach například Češi preferují živý stromek, kdežto Slováci dávají přednost stromku umělému. Odlišné preference lze vypozorovat i ve výběru druhu vánočního jehličnanu nebo ve výzdobě interiéru.

Živý vs. umělý
Asi nejzásadnějším rozdílem v pojetí vánoční výzdoby je výběr vánočního stromečku. „Zatímco téměř 70 % Čechů vždy sáhne po živé variantě, na Slovensku to není ani polovina (zhruba 42 %),“ uvádí David Kolář, marketingový ředitel společnosti Hornbach a dodává: „Tento údaj vychází z aktuálního průzkumu*, který jsme zrealizovali v obou zmiňovaných zemích.

Jehličnan – symbol vánoční pohody
Výběr vánočního stromečku má však více parametrů. Dalším z nich je například druh živého stromku, který zdobí dům či byt v období Vánoc. 44 % Čechů dává přednost smrku, za ním pak následuje jedle a borovice. Na Slovensku je tomu přesně naopak. Téměř dvakrát více Slováků si o Vánocích pořizuje borovici, koupi smrku pak dává přednost pouze čtvrtina z nich.

U stromku rozhoduje i cena
Vánoční stromky lze na českém i slovenském trhu pořídit v různém cenovém rozpětí. Záleží na druhu, kvalitě, velikosti či termínu nákupu. Národem, který je ochotný za stromek zaplatit vyšší cenu (mezi 500 a 1 200 Kč), jsou Slováci, a to téměř 51 %. Zbytek z nich je ochoten do stromečku investovat tři sta až pět set korun. Zcela naopak je tomu u obyvatel České republiky. Drtivá většina Čechů (cca 60 %) za stromeček utratí pouze 300 až 500 korun. 35,6 % pak investuje mezi 500 a 800 Kč. V rozpětí 800 až 1 200 Kč se pohybuje pouze necelých šestnáct procent Čechů,“ doplňuje Kolář.

Čtyři adventní svíčky na ozdobeném věnci
Dalším a zcela neodmyslitelným symbolem vánoční výzdoby je adventní věnec. Jde zpravidla o ozdobenou obruč jehličím či dalšími komponenty doplněnou čtyřmi svícemi, které pomyslně představují čtyři adventní neděle. Adventní věnec zdobí stůl u 73 % obyvatel Čech i Slovenska. Zatímco v Čechách si jej vyrábí doma téměř polovina dotazovaných (47 %), na Slovensku je to o něco méně (asi 43 %).

*Průzkum vánočních zvyklostí byl realizován mezi 525 Čechy a 525 Slováky ve věkové skupině 18 – 65 let napříč všemi regiony, a to v období od 3. do 8. 10 2014.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Vánoce v Čechách a na Slovensku! zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo