Pohodlí začíná od podlahy

24.7.2007 | Jirí Kropylák | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Domov je snad pro každého tím klidným místem, kam se opravdu rád vrací. Místem, kde čerpáte novou sílu a energii. Podobným místem klidu bývá i les. Nekonečný prostor ticha a svobody, kde se koruny stromů dotýkají nebe. Prostor svěží vůně a harmonie. Takový domov by měl mít i tomu odpovídající podlahu.

Pohodlí začíná od podlahy - foto, Hyperbydleni.cz
Aby podlaha dobře splnila svůj účel, neměl by být jediným kritériem výběru její vzhled, ale také materiálové složení. Při volbě materiálu je totiž důležité brát ohled nejen na estetický vzhled a sladění s interiérem, ale také na praktičnost a předpokládané namáhání podlahy. Dnešní nabídka je bohatá nejen na nové materiály, ale existuje i mnoho barevných variant a můžete nakonec vybírat i z přírodních i umělých materiálů.

Nechte plavat


Hitem současnosti se stala plovoucí podlaha, která je oddělena od nosného podkladu systémem dělicích vrstev. Vzniklé dilatační spáry se ponechají a překryjí se lištami upevněnými ke stěnám. Tato hladká plocha je velmi odolná, lehce se čistí, montuje se na pero a drážku a doporučuje se i alergikům nebo jiným lidem citlivým na onemocnění z prachu. Tento druh podlahy nemusí být jen ze dřeva, ale například i z laminátu. Ty jsou výrazně levnější a imitují dřevo téměř dokonale. Celková životnost laminátových podlah není tak vysoká, jako životnost podlah z masivních dřevin. Mají však své výhody: jsou velmi odolné proti oděru a některé druhy mají také vysoký stupeň voděvzdornosti, jsou tedy vhodné třeba i do koupelen.

Dřevo tří vstev

Výhoda dřevěných plovoucích či masivních podlah spočívá v tom, že jsou extrémně odolné vůči poškrábání, nabízí možnost několikanásobné renovace a zachovávají přírodní ráz dřeva. Cena elegantní dřevěné podlahy je vyšší a závisí na tloušťce nášlapné vrstvy. Čím je tlustší, tím má podlaha delší životnost, protože je možné ji vícekrát zbrousit, a tím tedy obnovit. Dřevěné podlahy složené ze tří vstev jsou velmi populární pro svou stabilitu, odolnost a nyní již i cenovou dostupnost.

Moderní technologie i srovnatelné ceny


Mnoho lidí totiž neví, že ceny tohoto typu dřevěných plovoucích podlah dnes dosahují cen dražších laminátových podlah. Třívrstvé dřevěné plovoucí podlahy jsou lepené v sendviči. Skládají se z horní nášlapné vrstvy, středu ( jádra) a protitažné spodní vrstvy. Obvykle se vyrábějí v profilu 13 až 15 mm. Třináctimilimetrové tloušťky se výrobcům daří dosáhnout začleněním tvrdších dřevin, například Hevea, do jádra podlahy. To pak dává lepší možnosti při aplikaci třívrstvé dřevěné plovoucí podlahy v systému podlahového vytápění. Existují i dvouvrstvé dřevěné podlahy, které se skládají z horní nášlapné vrstvy a spodní protitažné. Jsou určené speciálně pro aplikaci v systému podlahového vytápění, a to v případech, kdy použití třívrstvé podlahy nedovoluje nedostatek prostoru. Mají sice menší tloušťku, okolo 10 milimetrů, ale oproti třívrstvým zase mnohem menší stabilitu a je nutné je celoplošně přilepit.

Podlaha jako nábytek


Královskou variantou mezi dřevěnými podlahami jsou podlahy z masivního dřeva. Rozlišujeme typ velkoformátový a maloformátový. Masiv má spoustu výhod, ale také jednu nevýhodu, a to je vlhkost dřeva. Laik totiž jen těžko pozná, jestli bylo dřevo správně vysušeno a má tu správnou zbytkovou vlhkost. Potom mohou přijít problémy s tím, že podlaha začne podle teploty a relativní vlhkosti pracovat. Naštěstí moderní technologie si s tímto problémem dokáží pomoci. Dřevěné masivní podlahy maloformátové se zpravidla vyrábějí 15 mm tlusté v délkách cca 1 metr, velkoformátové dosahují síly 20 mm v délkách až 2 metry. V této variantě jsou masivní dřevěné podlahy spíše nábytkem než jen pouhou podlahou.

Luxus pod chodidly

Pohodlí začíná od podlahy - foto, Hyperbydleni.cz

Přiznaná dlouhá až dvoumetrová prkna, například v obývacím pokoji působí úchvatným dojmem a vypovídají o statusu majitele. Jedná se o stoprocentně přírodní materiál bez použití jakýchkoliv chemikálií. Nevýhodou dřevěných masivních podlah je zpravidla vyšší cena materiálu a hlavně vetší náročnost pokládky, a to i finanční.Text: Jiří Kropylák

Foto: Kronotex, Kährs

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 12

Diskuze

Článek Pohodlí začíná od podlahy zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HODINY A KLENOTY nově v Letňanech: Veletrh představí řadu novinek a podpoří mladé talenty, Hyperbydleni.cz

HODINY A KLENOTY nově ...

20.08.2019

Ve dnech 5. až 7. září 2019 se tradiční...

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo