Velký úklid bez chemie

24.5.2012 | Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

V některých případech není úplně nadarmo nechat se inspirovat počínáním našich babiček. To platí i v případě úklidu, který většinou zvládáme za pomoci silných chemických desinfekčních prostředků. Mnohé z nich jsou skutečně v boji proti roztočům, bakteriím a virům nekompromisní, avšak vytvoření úplně sterilního prostředí není pro průběžné posilování imunity tím nejlepším řešením. Čistě přírodní prostředky zastanou při úklidu stejnou práci jako chemické látky a navíc vytváří mnohem přirozenější klima, které je šetrné k životnímu prostředí.

Velký úklid bez chemie - foto, Hyperbydleni.cz

Světlo, voda, vzduch

Začít s úklidem je více než jednoduché – navykněte si pravidelně větrat plným otevřením oken, a to v jakémkoli počasí. Sluneční paprsky a stejně tak mráz zlikvidují roztoče, které znepříjemňují život především alergikům a astmatikům. Ráj pro roztoče, kteří si libují v teple a vlhku, představuje především lůžko, proto ho po ránu řádně provětrejte.

Velký úklid bez chemie, fotka

 

Je pravda, že při úklidu nic nenahradí kartáč a čistou horkou vodu. Podlahy vytírejte a okna myjte častěji, než je to nezbytně nutné. Jako skvělý desinfekční a odmašťovací prostředek vám poslouží obyčejný ocet, z kterého si připravte slabší roztok. Na odolnější skvrny použijte sůl nebo jedlou sodu, která je navíc schopna pohlcovat zápach. Takže pokud vaši lednici nemůžete zbavit nelibého odéru, postavte do ní otevřený sáček jedlé sody. Celý byt nádherně provoní voda s kapkou citrónové šťávy: tu použijte především na dřevěné plochy, které šťáva zároveň do hloubky vydesinfikuje. Aby dřevo zůstávalo po dlouhá léta jako nové a neztrácelo svůj luxusní lesk, ošetřujte ho včelím voskem.
 

Velký úklid bez chemie, fotka

 

Zbavujte se prachu co nejvíce, takže kromě vytírání a stírání se zaměřte také na časté luxování. Skvělé jsou vysavače na vodní bázi a ve vaší domácnosti by neměl chybět ani malý ruční vysavač s vysokým sacím výkonem, s kterým se snadno dostanete do všech zákoutí a dobře vám poslouží i pro vysávání záclon, závěsů a veškerého čalounění. Pro opravdu hloubkové čištění vyzkoušejte parní čističe, které mají skvělé výsledky při odstraňování skvrn, mastnoty, nečistoty a bakterií. Jelikož horká pára proniká opravdu do hloubky, jsou parní čističe ideální pro desinfekci a čištění sanitárních zařízení, obkladů, skla, kuchyňské desky, stolů, vnitřku trouby či lednice a dalších odolných materiálů. Naopak, jiné materiály, především dřevo a textilie, by pára mohla poškodit.
 

Velký úklid bez chemie, fotka

 

Přírodní parfém

Z vašeho domova by hned po otevření vstupních dveří měla dýchat čistota a svěžest. Účinky úklidu lze podpořit různými bytovými parfémy a vůněmi, přičemž se opět můžete nechat inspirovat přírodou. Čerstvé i sušené bylinky nádherně provoní vaši kuchyň, a pokud máte problémy s výskytem molů, sáhněte po sušené levanduli, jejíž pronikavá vůně vás jich snadno zbaví. Vodu s citrónovou šťávou a podle přání i kapkou vonných esencí nalijte do rozprašovače a osvěžte vzduch v každé místnosti. Nepostradatelným vybavením útulného a příjemně voňavého domova jsou i aromalampy a vonné tyčinky. Kromě čerstvých květin můžete rozzářit interiér voňavým potpourri z květů sušených.
 

Velký úklid bez chemie, fotka

 

Dary přírody mají vícero způsobů využití, a proto je neváhejte vyzkoušet při tvorbě harmonického domova. 
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Velký úklid bez chemie zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo