Seznamte se o Velikonocích s křesťanskými tradicemi a zvyky

20.3.2015 | Mgr. Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Velikonoce jsou největším křesťanským svátkem a zároveň oslavou jara. Svůj prapůvod mají ve svátku nomádských pastýřů, jehož součástí bylo obětování beránka, který se stal jedním z mnoha velikonočních symbolů. Kromě pečení beránků a mazanců k Velikonocům neodmyslitelně patří pletení pomlázky a malování vajíček a mnohé tradice a úkony, které byly dodržovány již v předkřesťanských dobách. Tak vraťte se o Velikonocích zpátky do minulosti a vyzkoušejte si některé z tradičních zvyků.

Seznamte se o Velikonocích s křesťanskými tradicemi a zvyky - foto, Hyperbydleni.cz

Na velikonočním stole nesmí chybět upečený beránek, malovaná vajíčka, velikonoční zajíčci a rozkvetlé kočičky, zlatý déšť či narcisky – tato dekorace není náhodná, ale skrývá bohatou symboliku.

Seznamte se o Velikonocích s křesťanskými tradicemi a zvyky, fotka

 

Beránek v křesťanství symbolizuje nevinného a čistého Beránka božího, který svou krví ochránil pokřtěné před hříchem a smrtí; pro Židy je pak památkou na vyvedení izraelského lidu z egyptského zajetí. Beránek byl však součástí tradic již v pohanských dobách – jehněčí maso bylo považováno za obřadní a slavnostní pokrm, přičemž si chudší vrstvy beránka při různých svátcích pekly jako sladké pečivo. Tento zvyk se udržel dodnes.

Seznamte se o Velikonocích s křesťanskými tradicemi a zvyky, fotka

 

Protože vejce obsahují životodárný zárodek, jsou v mnoha kulturách symbolem života a vzkříšení – v křesťanství je pak vajíčko symbolem nesmrtelnosti, hrobu, z kterého vstal Kristus. Vejce symbolizuje i plodnost a úrodu, proto hospodáři nikdy nezapomněli dát jedno vejce do brázdy na poli a jedno vmíchat do žrádla dobytku.

Seznamte se o Velikonocích s křesťanskými tradicemi a zvyky, fotka

 

Barvením vajec se pak jejich životadárná síla znásobuje – pokud chcete dodržet tradice, barvěte vejce ryze přírodními materiály. Krásně cihlově červená vejce získáte, když je uvaříte v odvaru z cibulových slupek, dubové kůry či sena, sytější červenou vejcím dodá odvar z červené řepy či poměrně vzácné byliny mořeny barvířské. Zelenou barvu získáte vařením ve vodě s petrželovou natí, sytě žlutou vejcím dodáte díky šafránu. Pro hospodyňky nebyl ani problém získat černou barvu, a to díky odvaru z kyselého zelí a rezavých hřebíků. Až budete mít vejce nabarvená, rozmyslete se, koho jimi obdarujete – darované vejce je totiž symbolem lásky.

Seznamte se o Velikonocích s křesťanskými tradicemi a zvyky, fotka

 

Nezapomeňte ani na zajíčka, který může stůl zdobit jako čokoládová figurka, sladké pečivo nebo keramická dekorace. V mnoha mytologiích je zajíček nositelem štěstí, představuje i čas, který je vyměřený životu. V Bibli se o zajících hovoří jako o moudrých, skromných a pokorných tvorech. V dnešní době je zajíc spojen s Velikonocemi především jako nosič vajíček.

Seznamte se o Velikonocích s křesťanskými tradicemi a zvyky, fotka

 

Pučící kočičky, rozkvetlý zlatý déšť nebo vyseté obilí jsou něžnými posly jara, díky kterým rozzáříte svou velikonoční výzdobu a přinesete si kousek probouzející se přírody do svého domova. Kočičky, tedy květy jív, jsou náhradou za palmové ratolesti, kterými jeruzalémští lidé vítali Ježíše při jeho příchodu - dnes však mají spíše okrasnou funkci.

Seznamte se o Velikonocích s křesťanskými tradicemi a zvyky, fotka

 

Nejen velikonoční výzdobou si můžete připomenout tradici – vyzkoušejte si některé zvyky a úkony, které jsou spojeny s mnoha pověrami. Velký pátek je dnem ukřižování Ježíše Krista, a proto byste v tento den neměli prát, protože byste symbolicky prali v krvi Krista. Neměli byste ani orat, kopat a sázet, čímž uctíte půdu, které se hospodáři dříve dokonce klaněli a líbali ji. Na Velký pátek byste neměli domů přinášet cizí věci, protože mohou být očarované a uhrančivé. A co se týče počasí, pranostiky k tomuto dni říkají: „Na Zelený čtvrtek hrachy zasívej, na Velký pátek se zemí nehýbej“; „Velký pátek deštivý, dělá rok žíznivý“; „Když na Velký pátek hřmí, na poli se urodí“.

Seznamte se o Velikonocích s křesťanskými tradicemi a zvyky, fotka

 

Bílá sobota je dnem vzkříšení, jehož symbolem je oheň – hospodyně chodily pro nový oheň do kostela a ohořelá polínka z posvěceného ohně pak dávaly za trám u domu jako ochranu proti požáru a ve tvaru kříže na pole, aby dobře rodilo. Pranostiky pro Bílou sobotu říkají: „Prší-li na Bílou sobotu, bude v létě nouze o vodu“.

Seznamte se o Velikonocích s křesťanskými tradicemi a zvyky, fotka

 

Neděle je dnem zmrtvýchvstání Ježíše Krista – půst končí a začíná období hojnosti. Při hostině si se svými blízkými rozdělte a snězte jedno vejce, aby rodina držela pohromadě – pranostika navíc tvrdí: „Kdo na Velikonoce nesní ani jedno vajíčko, smutný bude brzičko“. V tento den zapomeňte na úklid- zapovězené je zametání, různé mytí a čištění.

Seznamte se o Velikonocích s křesťanskými tradicemi a zvyky, fotka

 

Velikonoční pondělí je pak spojeno především s pomlázkou pletenou z vrbového proutí, které je symbolem životné energie a probouzejícího se života. Pomlázky mají v českých zemích dlouhou tradici, první zmínky o nich se datují již od 14. století. Šlehnutí pomlázkou zajišťuje, že dívce nebude po celý rok chybět zdraví, elán, píle a radost; vdaným ženám vyšlehání vyhání zlý jazyk. Hospodáři pro zdraví šlehali i dobytek či stromky. A co říkají pranostiky? „Jasné počasí o Velikonocích - nastane léto o letnicích“; „Velikonoce krásné úrodu nám dají, pakli slunce hasne, louky sucho mají“.

Seznamte se o Velikonocích s křesťanskými tradicemi a zvyky, fotka

 

Více velikonoční inspirace najdete na našich facebookových stránkách!Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 4

Diskuze

Článek Seznamte se o Velikonocích s křesťanskými tradicemi a zvyky zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo