Jak se zbavit molů ve spížích a šatnách

21.2.2012 | Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 1 |

Ačkoli většinu motýlků obdivujeme pro jejich křehkost a něžnou krásu, mola potravinového (Ephestia kuehniella) a mola šatního (Tineola bisselliell) ve svých domácnostech vidíme velmi neradi. Likvidace poletující havěti je zbytečnou prací - je třeba posvítit si přímo na vajíčka a larvy, přičemž základem úspěchu jsou preventivní opatření.

Jak se zbavit molů ve spížích a šatnách - foto, Hyperbydleni.cz

Ochraňte potraviny před jejich znehodnocením

Mol potravinový neboli zavíječ moučný pochází původně z Asie, avšak byl bohužel zavlečen i do evropských zemí, kde se mu skvěle daří především v potravinových zásobách. Dospělý jedinec mola žije jen několik týdnů a jeho jediným úkolem je co nejrychleji se spářit. Samička pak klade až stovky vajíček, a to do prostředí, kde se bude budoucím larvám dobře dařit. Larvám nejvíce svědčí mouka, obilninové výrobky, luštěniny a těstoviny, ořechy, sušené ovoce a mnohé další sypké a suché pochutiny. Larvy znehodnocují potraviny nejen svou samotnou přítomností a sekrementy, ale také množstvím hedvábných zámotků, do kterých se v průběhu svého vývoje kuklí.

 

Jak se zbavit molů ve spížích a šatnách, fotka

 

Zavíječům se daří především ve spížích, kde mají dostatek potravy, avšak v nich se těchto nepříjemných vetřelců z hygienických důvodů nemůžete zbavit chemickými insekticidy. Abyste uchovali své zásoby bez zněčistění, musíte myslet především na jejich dobré uskladnění. Jelikož se mol snadno dostane i do těch nejmenších skulinek a zákoutí, je třeba potraviny uchovávat v pevných a dokonale těsnících nádobách. Pokud se už s poletujícím hmyzem potýkáte, vybavte své úložiště potravin feromonovými pásky, jejichž vůně přivábí samečky zavíječů, kteří se na ně přichytí.

 

Jak se zbavit molů ve spížích a šatnách, fotka

 

Velkou chybou, kterou vycházíte vstříc molům, je vytapetovat si vnitřek skříně nebo spíže. Tapeta zavíječům snadno poskytne bezpečnou skrýš, kterou jen stěží při běžném úklidu odhalíte.

Vyžeňte škůdce ze svých šatů

Teplo, tma a dostatek látek, to jsou ideální podmínky pro život šatních molů – a kde všechny tyto parametry tito škůdci najdou snáze než ve skříních plných oblečení. Moli si pochutnají především na vlně, bavlně, lnu a peří, takže vaše oděvy jim nabídnou opravdu bohatou hostinu. Zabydlení molů ve skříni je velmi nepříjemnou záležitostí, od proděravění látky počínaje po znečištění hedvábnými vlákny konče.

 

Jak se zbavit molů ve spížích a šatnách, fotka

 

Na problém vás upozorní jak poletující motýlci, tak znečištěné či proděravěné tkaniny – v takovém případě je nejvyšší čas zakročit. Textílie řádně vyklepejte a jelikož larvám ani kuklám nesvědčí teploty pod nulou, nechte oblečení vyvětrat na mraze. V případě šatních skříní máte více možností, jak se nevítaných hostů zbavit – především můžete volit přírodní prostředky, jejichž silná, podmanivá vůně by v úložných prostorech pro potraviny nebyla až tak žádoucí. Molům nevoní především levandule – toto aroma odradí samičky klást do takového postředí vajíčka, a proto si skříň ozdobte voňavou svázanou kytičkou. Obdobně jim nebude dělat dobře vůně pelyňku, rozmarýnu, cedrového dřeva, pomerančové kůry či smrkového jehličí. Tato opatření vypudí moly a vaše skříně zároveň provoní jemnými přírodními vůněmi.

 

Jak se zbavit molů ve spížích a šatnách, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

JACOB11: Osobně bych to řešil...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo