Vyhrajte si s barvami

14.2.2012 | Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 1 |

To, co určuje styl a celkovou atmosféru interiéru, není velikost a uspořádání prostoru ani typ a tvar nábytku a zařízení, ale barevná kompozice a ladění. Barva je nejvýraznějším a nejpůsobivějším prvkem, který zaujme na první pohled a který dokáže vzhled interiéru dokonale změnit. Tak pokud toužíte po nové image, je změna barev nejrychlejší, nejméně nákladnou a nejefektivnější volbou.

Vyhrajte si s barvami - foto, Hyperbydleni.cz

Pamatujte, že barvy mají moc, obdobně jako hudba, působit na smysly člověka, a tím výrazně ovlivňovat jeho psychické a emocionální rozpoložení. Proto si s nimi dosyta vyhrajte, abyste se ve svém příbytku cítili příjemně – aby výsledek dopadl na jedničku, nepostupujte pouze v souladu se svým vkusem, ale držte se i některých barevných pravidel. Díky nim barevné ladění nejen zásadně podpoří vaši psychickou pohodu, ale navíc vás potěší skvělými optickými kouzly, které do velké míry pozmění vnímání prostoru.

 

Vyhrajte si s barvami, fotka

 

Vede monochromatický design

Pokud chcete, aby výsledkem vaší snahy o proměnu byl harmonický a sladěný prostor, zkuste aplikovat tzv. monochromatické schéma, které staví na principu, že v jednoduchosti je krása. Monochromatické schéma spočívá v tom, že v místnosti užijete pouze jednu barvu, ale ve všech jejích odstínech, sytosti i variantách, přičemž využijete obecné zákonitosti, že tmavší odstíny plochu změnšují a světlejší naopak zvětšují. Monochromatický design můžete doplnit konstrastní bílou a černou, aniž by se harmonické schéma narušilo. Stěny a plochy, které chcete opticky sjednotit a více začlenit do prostoru, vymalujte jednou barvou. Barvy vám však snadno pomůžou i s opačným úkolem, s dělením prostoru, které zajisté uvítáte ve velkých místnostech: rozlehlý prostor barevným členěním nejen zmenšíte, ale snadno jím také vytvoříte jednotlivé fukční zóny.

 

Vyhrajte si s barvami, fotka

 

Také si osvojte práci s tzv. teplými a studenými barvami. Mezi teplé barvy patří odstíny červené, žluté, oranžové a hnědé a do studené skupiny se řadí odstíny zelené, modré a šedé. Každý odstín má však svůj jas a sytost, které mohou vnímání barvy výrazným způsobem změnit. Jasné, výrazné a zářící odstíny z teplé skupiny dodávají energii a povzbuzují, a proto se skvěle hodí do tzv. akčních zón interiéru, tedy do kuchyně, pracovny, s mírou do obývacího pokoje. Tlumenější a sytější teplé odstíny, především ty hnědé, uklidňují a uvolňují, proto je použíjte do relaxačních zón, ideálně do ložnice. Pomocí barevného členění snadno vykouzlíte aktivní a klidové zóny i v rámci jedné místnosti. Studené odstíny obecně působí čistě a svěže, proto jsou skvělou volbou pro výmalbu koupelny a toalety. S barvami ze studené skupiny však pracujte opatrně, abyste nevytvořili prostor působící až příliš sterilně.

 

Vyhrajte si s barvami, fotka

 

Barevné hýření vždy skvěle doplní bílá barva – ta barevný interiér nijak nezmění, ale přesto elegantně vynikne a celý prostor decentně doplní. Stěny mohou hrát různými barvami, nejnovější trendy v bydlení fandí i dekorativním tapetám, ale strop raději nechte bílý, čímž zabráníte ztěžknutí prostoru. Obdobnými pravidly se řídí i výběr podlahy – do rozlehlých místností volte tmavší podlahy, které prostor příjemně uzemní, zatímco malé místnosti světlá podlaha opticky zvětší; dobrou volbou je použít podlahu s barvou kontrastující s barvami stěn a zařízení.

 

Vyhrajte si s barvami, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Eva: Dobrý den,děkujeme Vám za...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo