Korek jako dotyk přírody v interiéru

31.1.2011 | Gabriela Koulová | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Stejně jako dřevo i korek domov protepluje, vnáší do něj harmonický prvek a pocit propojení s přírodou. Přitom vůbec nemusíte holdovat rustikálnímu stylu, nejrůznější úpravy korku neberou jeho původní vlastnosti, přitom ale umožňují použít ho i v moderním interiéru.

Korek jako dotyk přírody v interiéru - foto, Hyperbydleni.cz

 

Mluvíme samozřejmě o přírodním korku, ne o jeho syntetických náhražkách. Ano, o tom korku, který z kůry korkového dubu uměli získávat už antičtí Řekové, kteří také dobře věděli, že když z něj vyrobí zátky na amfory s olejem či vínem, uvnitř nádob se nic nezkazí. Tyto vlastnosti pak ve středověku, v době kdy výroba skla postoupila až k umění vytvořit láhev s úzkým hrdlem, využili vinaři k jejich uzavírání a novému způsobu skladování vína. První korkové zátky jsou popsány někdy kolem roku 1530 a o necelých sto padesát let později v kraji Champagne objevili i to, že víno pod korkem může přirozeně dokvašovat – a na svět přišlo první šampaňské.

 

Korek jako dotyk přírody v interiéru, fotka

 

Korkové zátky jako dekorace

Většina z nás sice nepatří mezi vinaře, zato ctitelů vína stále přibývá. Malá domácí vinotéka není už nic výjimečného. A ke koutku s chladicím boxem nebo dřevěným stojanem na víno se výborně hodí stylová dekorace. Ve vinotékách na to dávno přišli, takže nějaký obrázek, mozaiku nebo přímo váš monogram vysázený z koleček ze špuntů si můžete koupit. Kdo má tvořivé ruce a fantazii, pustí se do toho sám. Vrcholem může být třeba celá stěna nebo paravan, oddělující „vinařský koutek“ od zbytku obývacího pokoje nebo kuchyně. Stačí pečlivě sbírat zátky, pak je vyvařit, poskládat, slepit a zarámovat – mravenčí práce, ale efekt je zaručený.

 

Korek jako dotyk přírody v interiéru, fotka

 

Korkové podlahy i nábytek

Abychom se ale stále netočili jen kolem vína. Lisovaný korek se tradičně používá také jako podlahová krytina nebo k obložení stěn. Můžete ho mít v rolích, v kostkách nebo jako moderní plovoucí podlahu, jeho struktura a barva je velmi pestrá, je z čeho vybírat a jak skládat – korek nezůstává pozadu za dřevěnými parketami ani v možnosti vytvořit pravidelnou mozaiku. A proč mít na podlaze nebo na zdi korek? Vyznačuje se několika mimořádně cennými vlastnostmi. Především je teplý, pružný a měkký, tedy příjemný na našlápnutí. Výborně tepelně izoluje (hrubá drť nebo desky se dají použít i jako tepelná izolace stěn i podlah, je to ovšem poměrně drahé). Odolává vysokým teplotám – až 120 °C, takže ukápnutí horké vody na podlahu se nemusíte bát. V neposlední řadě je to pak výborný zvukový izolant, takže když si chcete odhlučnit stěnu od sousedů nebo zaručit, že v pokoji pod vámi nebudou příliš slyšet vaše kroky, obklady nebo podlaha z korku jsou přesně to, co hledáte. Ocení je i alergici – nejenže se snadno stírají a omývají, ale jsou také antistatické, takže nepřitahují nábojem prachové částice a dokonce některé bakterie se na nich přestávají množit – proto tak často nejdeme korkové podlahy také ve zdravotnických provozech.

 

Korek jako dotyk přírody v interiéru, fotka
Korek jako dotyk přírody v interiéru, fotka

 

Korek si v poslední době získal také přízeň designérů nábytku, svými vlastnostmi se hodí velmi dobře třeba do dětských pokojů, ale jeho krása inspiruje i k velmi efektním kouskům do moderních interiérů obývacích pokojů. Nemusíte ovšem hned sáhnout po korkové pohovce nebo křeslu, stačí třeba sada květináčů, hodiny, nebo korková nástěnka, na kterou elegantně rozmístíte pár podařených fotografií z rodinného alba.

 

Korek jako dotyk přírody v interiéru, fotka

 

Linoleum je a není korek

Korkové podlahy zažívají v posledních letech skutečnou renesanci a jejich obliba stále roste. Ale nenechte se zmást – staré dobré linoleum, ať už ho dnes pořídíte pod názvem Marmoleum, Artoleum, Marmorette nebo Linosom, nemá s korkem mnoho společného – lisuje se z dřevité moučky, lněného oleje a přírodních pryskyřic a pigmentů, korkové moučky je v něm minimum. Všechny tyto podlahové krytiny mají výborné užitné vlastnosti a vykazují dlouhou životnost, pokud ovšem chcete „lino“ korkové, tedy takové, v němž je místo větší části dřevité moučky použita moučka korková, pak musíte hledat – u nás se prodává v různých tloušťkách třeba Corklinoleum. Hodí se všude tam, kde vyžadujete tlumení kročejové hlučnosti, méně vhodné je do namáhaných prostor, protože se rychleji prošlapává než materiály s převahou dřevité moučky. Báječně se tedy hodí třeba do ložnic – v noci se budete pohybovat tiše jako kočka, po příjemné teplé a měkké podlaze. Korkové linoleum je materiál ryze přírodní, výrobci si zakládají i na přírodní pigmentaci, která probarví materiál v nejrůznějších pastelových tónech v celé tloušťce, takže i po letitém používání zůstává podlaha stále stejná.

 

Korek jako dotyk přírody v interiéru, fotka

 

Text: Gabriela Koulová / Living.cz
Foto: boulevardinteriordesign.com, kork-ickert de, marmoleum.click.com, my-peek.de, wineharlots.com, designconnectioninc.com, chairblog.eu, liligreen.de, oldsweetwatercottage.blogspot.com, oldsweetwatercottage.blogspot.com, maloblogg.blogspot.com, etsy.com

Související články na Living.cz:

Interiérová designérka radí: Bezpečný dětský pokoj

Jak pohodlně zařídit obývací pokojDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Korek jako dotyk přírody v interiéru zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo