Bydlet v japonském stylu je trendy (1. díl)

16.11.2010 | Lucie Sýkorová | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Takzvaný JAPAN STYLE nebo-li interiéry v japonském stylu, se na špičce žebříčku moderního designového bydlení drží už pěkně dlouho, a podle všeho tomu tak ještě dlouho bude. V první části našeho miniseriálu se okrajově zaměříme na původ japonského designu, a také se podíváme na jednotlivé aspekty, jež tvoří tento jedinečný a mystický styl bydlení.

Bydlet v japonském stylu je trendy (1. díl) - foto, Hyperbydleni.cz

 

Kořeny inspirace

Japonsko se pro Evropany stalo inspirací již na přelomu 19. a 20. století. Často vznikaly takzvané žaponérie, tedy výtvarná díla japonského původu a exotická móda s napodobením asijských motivů a uměleckých podnětů.

 

Bydlet v japonském stylu je trendy (1. díl), fotka

 

Specifické a veskrze tradiční japonské interiéry do dnes vynikají jednoduchostí, kontrastem přímek černých lemů tatami (plocha, kterou zaujímají dva vedle sebe sedící lidé nebo jeden ležící) se žluto-béžově měkkou plochou.

 

Bydlet v japonském stylu je trendy (1. díl), fotka

 

V architektuře je zase tento styl specifický bohatými střechami a jednoduchými interiéry, dělenými prostými sloupy a posuvnými stěnami z ručního papíru v dřevěných rámech. Ale drobných prvků, které dohromady utváří onen žádoucí japonský styl interiérů, je daleko víc…

 

Rohože tatami

Umožňují ve své univerzálnosti chůzi, spánek, práci, ale především sezení, jehož pohledovému horizontu je přizpůsoben celý interiér místnosti. Stejně tak místnosti ve dne užívané jako obytné, reprezentativní nebo pracovní, se v noci jednoduše mění v ložnice, díky lehkému přenosnému nábytku. Případně se mohou propojovat do větších celků odsouváním lehkých stěn i se zahradou
jako další "místností" domu.

 

Bydlet v japonském stylu je trendy (1. díl), fotka

 

Čajová kultura

Dává prostor pro nezbytnou sebereflexi. Obřadní pití čaje jako očišťování jednotlivých smyslů rozvíjí cit pro krásu a umění jednoduchého života. Odvádí od závislosti na pomíjivých světských požitcích, slávě, bohatství.

 

Bydlet v japonském stylu je trendy (1. díl), fotka

 

Materiály

Základním materiálem, ze kterého se nejen staví, ale také vyrábí veškerý nábytek a většina užitných či dekorativních předmětů, je dřevo, případně tedy ještě bambus. Z těchto materiálů se dokonce vyhotovují i vany a další koupelnové vybavení.

 

Bydlet v japonském stylu je trendy (1. díl), fotka

 

Prosté, neopracované materiály, sloupky z nehraněné kulatiny, bambus a hlína v prázdném interiéru s naaranžovanou květinou - to jsou další klíčová specifika japonského interiéru.

Dekorace

Skutečné japonské interiéry se vyznačují také minimem dekorace. Setkáváme se s ní především v podobě symbolů. Při vstupu do místnosti člověka upoutá množství pravoúhlých ploch, které se skládají za sebou a vytvářejí tak zajímavé obrazy.

 

Bydlet v japonském stylu je trendy (1. díl), fotka

 

Za naprosto typickou, stěny krášlící dekoraci je považováno kakemono. Jedná se o protáhlou závěsnou kaligrafii, na jejímž světlém podkladu jsou šedočerné tušové znaky, jež mají dodávat život nehybnému prostoru.

 

Barvy

Dřevěnému interiéru sluší dřevěný nábytek, u něhož se ctí přírodní vzhled nebo se moří tmavými odstíny, černě nebo červeně. Černá a červená bývá v interiéru doplněna bílou, někdy však i zlatou.

Nic se nemá přehánět

Přednostně dbejte na to, aby Váš interiér byl otevřený, vzdušný a velmi jednoduše, spíše účelově uzpůsobený. Chcete-li se vyhnout efektu muzea japonské kultury, zacházejte uvážlivě s dekorativními prvky. Jeden či dva ozdobné předměty v minimalistickém interiéru skvěle vyniknou a naplní jej stylovou elegancí.

 

Bydlet v japonském stylu je trendy (1. díl), fotka

 

Multifunkční, estetické, praktické

Posuvné japonské stěny tvoří textilní pásy a úchytové a posuvné zařízení. S výhodou lze tento systém využít všude tam, kde jsou okna těsně pod stropem, nebo tam, kde chceme posuvný systém skrýt. Variabilitu zdůrazníme také díky materiálu, který na pásy zvolíme.

 

Bydlet v japonském stylu je trendy (1. díl), fotka

 

Do oken je možné vybrat dekorační či roletové tkaniny nebo záclonoviny, organzu, voál a podobně. Pro použití v místnosti či ve spojení s nábytkem volíme pevnější tkaniny z méně poddajných vláken, extrémem je jutové či kokosové vlákno. Velmi moderní jsou v současnosti měkké plastové pásy mnoha vzorů a barev. Ovládání japonských stěn je možné pouhým potažením za jednotlivé panely, případně manuálně.

 

Bydlet v japonském stylu je trendy (1. díl), fotka

 

Bydlet v japonském stylu tedy neznamená jen držet se minimalistických pravidel, ale také mít neustále na paměti praktickou a účelovou stránku věci. Pakliže tyto zásady dodržíte, docílíte trendy JAPAN stylu.

Text: Lucie Sýkorová / Living.cz
Foto: designrumahku.com, goodwoodsolutions.com, designrumahku.com, giftjap.info, handycrafuniqe.com, modern-decors.com

Související články na Living.cz:

Nástěnné mapy: aby váš domov dýchal dálkami

Nápady na stěnu – buďte originální v každém koutku bytu!Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Bydlet v japonském stylu je trendy (1. díl) zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo