FENOMÉN DNEŠNÍ DOBY – PRÁCE DOMA

19.7.2007 | Kateřina Nová | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Ne každý z nás si dovede představit, že by mohl celý den pracovat doma a mít tak svoje pracovište několik málo kroků od postele. Přitom neustále stoupá počet lidí, kteří i po návratu ze své práce opět doma usedají k počítači nebo dokonce ve své domácnosti pracují na „plný úvazek“.

Domácí kancelář, která může sloužit jako pracovna, studovna či malá herna, se stává fenoménem dnešní doby. Přináší úsporu financí za nájem kanceláří pro začínající podnikatele a ušetří i váš čas a nervy při cestování.

Prostor, klid a světlo


Nezáleží, zda doma skutečně pracujete na plný úvazek nebo zda po večerech usedáte ke svému domácímu počítači jen pro zábavu. Na začátku výběru správného místa pro váš počítač a tedy takzvaného pracovního koutu nebo rovnou pracovny, byste měli myslet na to, zda potřebujete k práci klid, dostatek světla a prostoru. Domácí pracovište může mít různou podobu, rozlohu a může se nacházet v různých částech domu či bytu.

Celá místnost jako výhoda


Výhodou je, pokud můžete pracovně vyhradit celou místnost, což však ve stísněnějších prostorách bytu mnohdy nepřipadá v úvahu – zde je na místě zřídit si šikovný a módní pracovní kout. Ideální je, pokud se nad volbou místa pro váš počítač zamýšlíte již v době, kdy váš nový domov je ve fázi projektu. Záleží také na charakteru činnosti, kterou chcete ve své pracovně vykonávat a jak by měla být zařízená. Důležité je zamyslet se nad tím, zda takové pracovní místo bude pouze a jen vaším teritoriem nebo zda se o nej chcete anebo budete muset podělit s ostatními členy domácnosti.

Velikost pracovny určuje prostor


Nejdůležitějším kritériem pri zařizování pracovny je velikost prostoru, který náš byt nebo dům nabízí. Například stísněné prostory panelových domů však často neumožnují zřízení samostatné pracovny. V tom případě přichází na řadu náhradní rešení v podobě pracovního koutu. Jeho stanovište bývá nejčastěji v obývacím pokoji nebo v ložnici, ale může se nacházet i kdekoliv jinde. Od ostatního prostoru můžeme pracovní stů oddělit stěnou z transparentního či neprůhledného materiálu, který je dnes bežně k dostání. Jestliže se rozhodnete pro práci v ložnici, máte na vybranou: buď obětujete toaletní stolek anebo jednu skřín, do níž místo oblečení uložíme stůl i s počítačem. Domácí pracovnu lze však zřídit i v pokojích využívaných k praní, žehlení nebo cvičení. Ve starších bytech či domech, pro které jsou typické vyšší stropy, můžete lůžko pro hosty nebo vlastní ložnici umístit na dřevěnou konstrukci nad pracovní kout, ale i naopak. Záleží na tom, kde trávíte více času. Jednou z posledních novinek, které se hodí do miniaturních bytů, je pracovní stůl na kolečkách – se svým počítačem se tak operativně můžete přemísťovat tam, kde nebudete nikým rušeni.Text: Kateřina Nová

Foto: archiv autora

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek FENOMÉN DNEŠNÍ DOBY – PRÁCE DOMA zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo