Terasové domy české krajině sluší

9.9.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Domy | Komentářů 0 |

Naše země je malebná a útulná, když se jen podíváte na mapu. Nepříliš vysoké hory nás ohraničují ze všech stran, větší řeky tvoří základní kostru, říčky a potoky pak drobná údolí a kopečky. Je u nás málo skutečných, rozsáhlých rovin, které jsou navíc úrodné a nejlépe je můžeme využít pro obživu národa.

Terasové domy české krajině sluší - foto, Hyperbydleni.cz

Většina osídlení naší země, včetně hlavního města Prahy, se nachází spíše v kopcovitém terénu a architekti a projektanti řeší silnice, inženýrské sítě a nakonec i domy na mírných i prudkých svazích. Silnice musí být v přijatelném sklonu, po schodech můžete jen pěšky. Pro novou výstavbu domů, buď provedete předem nákladnou úpravu terénu a pomocí opěrných zdí vytvoříte ve svahu rovnou plochu, nebo domy přizpůsobíte sklonu terénu a posadíte na svah jednotlivá patra a vznikne vám terasový dům. Skutečný terasový dům neznamená, že má před obytnou místností terasu, ale že z každého patra, každého bytu můžete vyjít přímo na terasu a na okolní terén upravený na terasovité zahrady. Výstavba terasových domů umožňuje zastavět i jinak nezastavitelné svahy a vyplňuje mezeru mezi bytovými domy a klasickými samostatnými rodinnými domy, vilami.

Terasový dům je maximálně dvoupodlažní nad terénem a přitom je vícebytový. Každý byt má kromě velké obytné plochy intimitu vlastní terasy a zahrádky a může být jednopodlažní nebo luxusní mezonetový s vlastním vnitřním schodištěm. Několik bytů – terasových domů má společně řešené parkování, přístup do domů – bytů po společném schodišti, venkovní osvětlení, připojení na elektřinu, vodu, kanalizaci a plyn. Výhled z terasy a zahrádku, to už má každý své, také ústřední vytápění, satelitní TV a bezpečnostní zajištění je samostatné. Výhody bytových domů a výhody samostaného bydlení se v terasových domech spojují.

Terasové domy české krajině sluší - foto, Hyperbydleni.cz

Energetické úspory a tím pádem i ekonomické jsou další velkou výhodou, která mluví pro výstavbu terasových domů. Složitější a tedy i dražší stavění ve svahu ušetří na budoucích nákladech za energii na vytápění a eventuelně i chlazení vzhledem k tomu, že část svislých stěn je přisazena k terénu a tepelné ztráty těchto stěn jsou minimální. Tepelná izolace ostatních částí a úsporný topný systém vytváří z terasových domů velmi efektivní bydlení s dlouhodobou perspektivou.

Terasové domy české krajině sluší - foto, Hyperbydleni.cz

Terasové domy ve Zdibech u Prahy (obrázky 1 - 4) jsou řešeny na jižním svahu mezi ulicemi Pod bílou skálou a Šulkovna. Každá jednotka má 2 podlaží, jedno společenské s obytným prostorem navázujícím na terasu s pergolou, s otevřeným schodištěm a kuchyní, pracovnou s koupelnou, šatnami a jedno ložnicové se 3 pokoji, koupelnou a prádelnou. Terasové zahrádky upravené a osázené dle návrhu zahradního architekta. Společné oplocení, parkování a soukromé vnitřní schodiště s osvětlením doplňují komfort bydlení v přírodě s výhledem do lesnatého údolí.

Terasové domy české krajině sluší - foto, Hyperbydleni.cz

Luxusní terasový dům v Praze - Motole (obrázek 5) na prudkém svahu je řešený jako jednobytový s kancelářskými prostory a parkováním v garáži.

Terasové domy české krajině sluší - foto, Hyperbydleni.cz

V Klecanech (obrázek 6) se připravuje zástavba 2 ha prudkého svahu do údolí směrem k Vltavě terasovými domy s jednopodlažními jednotkami, s parkováním u páteřní komunikace. Při patě svahu je u hlavní silnice navržena patrová zástavba pro služby, obchody a další vybavenost a také malometrážní byty.

Terasové domy české krajině sluší - foto, Hyperbydleni.cz

Zástavba terasovými domy je malebná a útulná jako celá česká krajina, do níž zapadá a do níž patří o mnoho víc než obytná satelitní výstavba na zelených loukách i úrodných polích, která vzniká v okolí našich měst i obcí v posledních letech. Také bydlení v terasových domech je nejen pohodlné a komfortní, ale navíc rozšiřuje obytný prostor o rozlehlou terasu a příjemně nerozsáhlou zahradu. Závěrem lze shrnout, že oč je obtížnější stavění ve svahu, o to je pak příjemnější a efektivnější bydlení v terasových domech.

Text a Foto: Ing. arch. Vít Čermák, Oresta spol. s.r.o., www.oresta.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3

Diskuze

Článek Terasové domy české krajině sluší zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo