Bydlení s nápadem a řemeslným fortelem

11.1.2012 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Domy | Komentářů 0 |

Původně na tomhle pozemku v jižních Čechách stávala polorozpadlá stodola. Veškeré snahy o její rekonstrukci na pohodlné a moderní bydlení však ztroskotaly, jednoduše proto, že se nakonec rozpadla. V podstatě nový dům, který na jejím místě vyrostl, však respektoval nejen původní půdorys stavby, ale například také tvar štítu.

Bydlení s nápadem a řemeslným fortelem - foto, Hyperbydleni.cz

 

Projekt se všemi součástmi pochází z dílny domácího pána, jenž má jako truhlář ke všem činnostem souvisejícím s budováním obytného prostoru velmi blízko. Jeho rukopis je patrný nejen z dispozic domu, materiálových řešení a některých stavebních prací, ale nese ho také veškerý nábytek (postele, stoly, kuchyňská linka, jídelní stůl a podobně) a finální podoba interiéru. Vlastnoručně obkládal podlahy i stěny, vymyslel a zrealizoval nápadité schodiště, samozřejmě vymaloval...

 

Bydlení s nápadem a řemeslným fortelem, fotka

 

Obytná plocha 200 m2 je rozdělena do deseti místností, jež dokonale vyhovují životnímu stylu pětičlenné rodiny. Pro vytápění a ohřev užitkové vody zvolil majitel tepelné čerpadlo ve spojení s bojlerem a krbovými kamny, součástí topného systému je také akumulační nádrž. Přízemí domu je vybaveno podlahovým topením, v patře jsou klasické radiátory. Velký důraz byl v rámci ideální tepelné pohody kladen na izolaci objektu (30 cm stropní a 20 cm podlahová izolace, zateplené zdivo se zvýšenou tepelnou odolností, trojité zasklení oken).

 

Bydlení s nápadem a řemeslným fortelem, fotka

 

Společenské centrum

Přízemí domu je vyhrazeno společným prostorám, jehož převážnou součást tvoří multifunkční zóna sestávající z obytné kuchyně a navazujícího obývacího pokoje. Vévodí mu výrazná dýha s dekorem ořechu, jenž byl vybrán k realizaci nápaditě zpracované kuchyňské linky a vtipného schodiště. Hraje nejen roli účelné komunikace spojující přízemí s podkrovím domu, ale také velmi sofistikovaných úložných prostor a nízkých skříněk. Vnitřek schodiště na kovové konstrukci byl využit rovněž pro skryté elektrické rozvody napájející elektroniku (TV, DVD, gramofon aj.).

 

Bydlení s nápadem a řemeslným fortelem, fotka

 

Materiálově i dekorem se schodiště odráží v podobě poměrně atypické tmavé kuchyně, jež kromě kuchyňské linky s vestavěnými spotřebiči zahrnuje i jídelní stůl navazující na varnou zónu. Jeho oválný tvar kopíruje dřevěný podhled na stropě využitý k instalaci osvětlovacích těles a ostrůvkové digestoře, jež ladí s ostatními doplňky z nerezu. S barevným řešením nábytku dobře koresponduje i oranž použitá k výmalbě stěn a k čalounění jednoduché pohodlné sedací soupravy.

 

Bydlení s nápadem a řemeslným fortelem, fotka

 

V přízemí domu našla místo ještě velká koupelna, toaleta, šatna a dívčí pokoj. V souvislosti s ním stojí určitě za to zmínit opět neotřelé a ve výsledku velmi elegantní řešení přístupu denního světla. Kvůli stínící vedlejší budově bylo totiž nutné využít průsvitů, jež prostřednictvím systému průhledových skel vedou do pokoje světlo přes chodbu z protější koupelny. S osvětlením souvisí i další zajímavost v interiéru, a sice nástěnná svítidla vlastnoruční výroby vlastníka domu. Pozornost si zaslouží také nezvykle široké parapety, jež jsou důsledkem snahy zachovat původní dispozice budovy.

 

Bydlení s nápadem a řemeslným fortelem, fotka

 

Klidové podkroví

Pod střechou domu našla klasicky místo klidová zóna. Patří do ní rozlehlý dětský pokoj (49 m2) pro dva chlapce ve věku 1 a 3 roky, koupelna a ložnice se šatnou. Zatímco zázemí rodičů vsadilo na jemné a nenápadné barevné ladění, pro klučičí ráj padla volba na výrazné vymalování stěn. Nábytek opět z tatínkovy dílny vznikl z  desek s dekorem sněžné břízy. Jednoduché postele spojuje (nebo odděluje, chcete-li) oboustranný psací stůl, matrace podél každé z válend ilustrují připravenost na přespávání kamarádů. Zbylý prostor celý funguje jako herna a pro budoucnost nabízí velkou variabilitu řešení souvisejících s postupujícím věkem chlapců. Podkrovní koupelna těží - na rozdíl od přízemí decentnosti – z výrazné červenobílé kombinace. Dominantou prostoru je sprchový kout se sedákem a elegantní multifunkční sprchou.

 

Bydlení s nápadem a řemeslným fortelem, fotka

 

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: archiv majitele domuDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Bydlení s nápadem a řemeslným fortelem zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Veletrhy - foto, Veletrhy FOR TOYS, FOR BABIES, FOR GAMES: Pobaví děti i rodiče a poradí s vánočními dárky, Hyperbydleni.cz

Veletrhy FOR TOYS, FOR...

27.09.2018

Souběh veletrhů FOR TOYS, FOR BABIES a FOR...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo