Pro kvalitní a spolehlivé dřevostavby

25.10.2011 | Michal Fokt | Domy | Komentářů 0 |

Vzhledem k současnému i předpokládanému vývoji dřevostaveb na českém trhu vznikla potřeba zmapovat a hlídat jejich produkci z hlediska kvality v celém rozsahu technických odlišností.

Pro kvalitní a spolehlivé dřevostavby - foto, Hyperbydleni.cz

 

Je to jeden z úkolů, kterého se ujala Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), jež sdružuje výrobce a dodavatele montovaných objektů bytové a občanské vybavenosti na bázi dřeva. Prosazuje a popularizuje technologie konstrukcí z dřevní hmoty, kultivuje podnikatelské prostředí a podílí se na zabezpečení kvality pro tento segment stavebnictví. Hlavním nástrojem při realizaci cílů ADMD je certifikace podle Dokumentu národní kvality (DNK).

 

Pro kvalitní a spolehlivé dřevostavby, fotka

 

Nástroj na certifikaci staveništní montáže dřevostaveb (kompletace jednotlivých komponentů přímo na stavbě bez předchozí výroby sestav), která nespadá do certifikace podle zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, a je tudíž přísnější a důslednější než povinnosti zákonné, je velmi důležitý. Vznik dokumentu je výrazem snahy o kultivaci trhu dřevostaveb a vytvoření pevných pozic v soutěži s ostatními technologiemi. Členové Asociace dodavatelů montovaných domů se zavazují k dodržování zásad dokumentu, což laické i odborné veřejnosti signalizuje, co je a co nemusí být kvalitní. Díky certifikaci lze totiž snadno odlišit dodavatele, jejichž produkce vzrostla živelně bez patřičných znalostí a zázemí, a může tudíž pověst dřevostaveb poškodit.

 

Pro kvalitní a spolehlivé dřevostavby, fotka

 

Dokument národní kvality: vznikl z podnětu ADMD ve Výzkumném a vývojovém ústavu dřevařském, Praha, s.p. (certifikační orgán na výrobky č. 3075) ● je přísnější než certifikace zákonná ● akceptuje praktické zkušenosti i teoretické předpisy a normy pro provádění kvalitních dřevostaveb ● certifikuje zároveň i postup montáže a technologickou kázeň na stavbách, což zákonná norma nepředepisuje ● jako jediný v ČR se zabývá realizací konstrukcí přímo na stavbách ● kontroluje technologickou vyspělost firem a soubory detailů, podle nichž dřevostavby provádějí ● nařizuje certifikovaným firmám provádění Blower Door testů (testů vzduchotěsnosti) minimálně 2x ročně ● už certifikované společnosti 2x ročně audituje z hlediska dodržování všech norem a postupů ve výrobě i při montáži.

 

Pro kvalitní a spolehlivé dřevostavby, fotka

 

Pravidla certifikace podle DNK nelze splnit pouze certifikací dílčích prvků a sestav, smyslem, této značky je monitoring a záruka kvality z pohledu celé stavby. Úspěšná certifikace firmy podle DNK do šesti měsíců od podání přihlášky do ADMD je podmínkou jejího členství v asociaci. Společnosti, které splnily parametry DNK, realizují své stavby v souladu s platnými předpisy a normami a mají veškeré předpoklady dosahovat vysoké kvality práce.

Asociace dodavatelů montovaných domů, Zemědělská 3, 613 00 Brno

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: ADMDDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Pro kvalitní a spolehlivé dřevostavby zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo