Dřevostavby, bydlení budoucnosti

15.7.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Domy | Komentářů 7 |

Není to tak dávno, co se pasivní domy považovaly téměř za sci-fi. Přitom už jich po světě stojí tisíce. Není divu - vyrůstají rychle, téměř výhradně suchou cestou, jsou nenáročné na energie a navíc poskytují příjemné bydlení.

Dřevostavby, bydlení budoucnosti - foto, Hyperbydleni.cz

 

Extrémně dobré zateplení, vzduchotěsný obal, speciální zasklení a vzduchotechnika, to jsou hlavní společné znaky dřevostaveb. O finálním realizovaném typu objektu rozhoduje nejen charakter okolní krajiny a zástavby, ale také velikost a styl pozemku. Síla stěn a především nosnost konstrukce domu pak vychází z jeho plánované výšky.

 

Dřevostavby, bydlení budoucnosti, fotka

 

Přitom dřevostavby bez podílu betonových nebo cihlových prvků mohou mít až pět pater. Přes všechny tyto klady zatím u nás dřevostavbám pšenka příliš nekvete, zatímco jinde z celkové produkce rodinných nebo obytných domů jim patří až třicet procent, u nás je to stále jen jedno až dvě procenta. Může za to spíše tradice, mohutná lobby cihlářů a výrobců pórobetonu, nebo nedostatečná osvěta?

 

Dřevostavby, bydlení budoucnosti, fotka

 

Začátek velkého návratu?

Sendvičová dřevostavba vypadá na první pohled úplně stejně, jako zděný dům. Nejen proto, že má všechny obvyklé náležitosti, k nimž patří základová deska, obvodové i vnitřní stěny, výplně stavebních otvorů, střecha, veškeré potřebné rozvody… Srovnatelná je i fasáda. Proč je tedy zatím tak málo populární? Vždyť dřevo se ke stavbě obytných objektů používalo ve střední Evropě – tedy i v našich zemích – od nepaměti. Ovšem v důsledku průmyslové revoluce tento tradiční stavební materiál nahradily nové, moderní technologie a dřevostavby upadly poněkud v zapomnění. Jejich postupný návrat začal před pár lety, jako součást příklonu k tradičním, osvědčeným a levným materiálům.

 

Dřevostavby, bydlení budoucnosti, fotka

 

Trvanlivost po staletí

Dobře realizovaná dřevostavba, a to i bez jakéhokoliv ošetření, dovede vzdorovat přírodním podmínkám minimálně šedesát let. A co teprve s adekvátní údržbou a péčí! Koneckonců dřevo svou dlouhodobou životnost prokázalo dostatečně, vždyť existují dřevostavby, jež přežívají už několik staletí. Nejde jen třeba o dřevěné kostely v Beskydech pocházející z 18.století, více než 200 let jsou i některé chalupy na Valašsku. A pokud jde o hořlavost, dřevo udrží statickou pevnost do okamžiku zhroucení déle než prvky ocelové nebo betonové. Vzhledem k tomu, že vlastnosti dřeva se při požáru výrazněji nemění, déle odolá například hořící strop ze dřeva než z ocelových profilů. Ten se totiž horkem zdeformuje a zřítí se mnohem dříve.

 

Dřevostavby, bydlení budoucnosti, fotka

 

Lepší pověst

Podle statistických údajů dodavatelů dřevostaveb si dřevoswtavb nejčastěji pořizují lékaři, advokáti a zástupci vyšších příjmových tříd. Dřevostavba tedy už není něco, za co by se měl člověk stydět, naopak. Koneckonců, finální vzhled dřevostavby většinou stejně na první pohled neprozradí, z čeho je objekt zhotoven. Na vnější stranu dřevěného skeletu se totiž mohou použít omítky, fasádní desky či obklady, stejně jako u staveb zděných. Pořizovací cena hrubé stavby je určitě nižší než u zděného domu, výsledná investice však může být samozřejmě vyšší, pokud vsadíte na špičkové vybavení interiérů a na celkový komfort. Nezanedbatelnou a vyhledávanou výhodou dřevostaveb jsou jejich nízké nároky na energie jak při stavbě, tak během provozu objektu. Díky příznivým hodnotám tepelného odporu konstrukce lze například za vytápění ušetřit ročně až desetitisíce. Z hlediska spolehlivosti a životnosti je dřevostavba stejně spolehlivá jako „klasický“ zděný dům. K nevýhodám lze počítat nízkou tepelnou akumulaci, s níž si však hravě poradí rychle reagující topné systémy. Od rychlejšího zvýšení vlhkosti vzduchu, například při vaření nebo koupání, zase pomůže ventilace a větrání.

 

Dřevostavby, bydlení budoucnosti, fotka

 

Typy dřevostaveb

Na trhu jsou dva základní typy dřevostaveb: masivní a sendvičové. K masivním patří tradiční konstrukce srubové a roubené z trámů nebo profilů kladených horizontálně na sebe a spárovaných. Určitou nevýhodou tohoto typu je vysoká cena a riziko sesychání a sedání konstrukce. Dřevostavby sendvičové tvoří obvykle panely složené z masivní nosné konstrukce, vyplněné tepelnou a zvukovou izolací, opláštěné dřevem nebo dřevotřískou. Velmi rychle se montují, z čehož plyne jedna z hlavních předností dřevostaveb - úspora času. Do dřevostavby je možné se nastěhovat pár měsíců po zahájení realizace projektu, tedy nejméně o polovinu dříve, než může být hotová konstrukce zděná.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: TFH Dřevěné skeletové domy, Okal CZ, Moravia Wood Trading, CestapDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

lejlina: Přidávám se taky k velké...< Odpovědět

andyna: Máme od nich čerstvě...< Odpovědět

simina: Máte někdo prosím zkušenosti...< Odpovědět

Lanina: Já bydlím také v dřevostavbě...< Odpovědět

Karolína: Dřevostavbu jsme si nechaly...< Odpovědět

DankaSt: My bydlíme v dřevostavbě už...< Odpovědět

Hynek: Já v dřevostavbě bydlím a...< Odpovědět

počet příspěvků: 7

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo