Co dělat když... chcete pronajímat byt

21.8.2007 | Pavel Daneš | Byty | Komentářů 0 |

Investice do realit se zvyšují rok co rok. Nemovitosti představují stabilní investice pro které se rozhodují i lidé, kteří si nemohou dovolit utratit veškeré úspory za koupit bytu nebo domu. Počet Čechů, kteří nakupují reality za účelem budoucího pronajímání, a tak získáním prostředků na hypotéku, neustále stoupá.

Co dělat když... chcete pronajímat byt - foto, Hyperbydleni.cz

Splátky z nájmu


Investoři tedy obratem zakoupený byt či dům pronajmou a počítají s tím, že z vybraného nájemného budou hradit splátky hypotečního úvěru. Odborníci však upozorňují, že i tato na první pohled bezproblémová investice má svá rizika. Abychom je co nejvíce omezili, musíme mít štěstí a získat tu správnou nemovitost.

Klesající nájmy


O výši nájmu rozhoduje lokalita a cílení na skupinu nájemníků ale také obecně ekonomická situace. V současnosti se výnosy z pronájmu běžných bytů pohybují v průměru od 3 do 8 procent z tržní ceny ročně. Odborníci se shodují na tom, že nadprůměrné tržní nájmy pomalu klesají a postupná deregulace nájemného je bude tlačit ještě více dolů.

Očekávaný pokles


Na trhu nájemního bydlení se totiž mohou objevit dosud obsazené byty, které si jejich nájemci nebudou moci dovolit po deregulaci platit. Nabídka se rozšíří a tržní nájemné klesne. Je pravděpodobné, že během několika let se sníží o 10 až 15 procent. Proto dříve než si vyberete byt, který chcete koupit s úmyslem ho dále pronajímat, pečlivě prozkoumejte výši nájmů v dané lokalitě.

Realitky vám poradí. Ale pozor


Nespoléhejte na realitní kanceláře. Mají sice dostatek informací, aby daný průzkum udělaly za vás, ale je dost reálné, že by vás pak přišel draho. Realitka by totiž mohla požadovat kromě provize ze zprostředkování koupě i exkluzivitu pro shánění nájemce. A to také není zadarmo. Provize za zprostředkování koupě bytu se v současnosti pohybuje od 4 do 10 procent kupní ceny. Provize za vyhledání nájemce dosahuje výše 1 do 2 měsíčních nájmů.

Nábytek a čas


Je jasné, že koupený byt byste měli v případě nutnosti uvést do dobrého stavu. Což znamená vymalovat a drobně poopravit. Neměli byste ho ale zařizovat nábytkem ani jinými vybavovacími předměty. Může se najít nájemce, který to nechce, a vaše výdaje budou zbytečné. Zařízení můžete kdykoli později dokoupit, pokud to nájemce bude požadovat.

Co dělat když... chcete pronajímat byt - foto, Hyperbydleni.cz
 

Pozor na rezervy


Nepočítejte nikdy se stoprocentním obsazením bytu. Vždycky při změně nájemců je byt měsíc až dva prázdný. V těchto měsících musíte mít vlastní prostředky na splátku hypotéky i na provozní náklady. Dávejte proto přednost dlouhodobému nájemci, i kdybyste mu měli poskytnou určitou slevu za to, že v bytě zůstane déle než rok.

Delší doba = větší jistota


Není dobré, když se nájemníci příliš rychle střídají, protože po každém je zpravidla potřeba dát byt do pořádku. Znovu vymalovat, vyměnit koberce případně část nábytku, a to jsou výdaje navíc. Raději o něco snižte nájemné. Dlouhodobého nájemce, který si byt sám zařídí, můžete přesvědčit, že by měl na dobu pronájmu uzavřít pojištění domácnosti a odpovědnosti za způsobené škody. Nájemce bude mít zabezpečeno své zařízení, vy ušetříte na pojistném a také budete mít jistotu, že škody způsobené nájemcem uhradí pojišťovna.

Kauce jako pojistka


Posledním krokem v dobrém nájemním vztahu je pojistka pomocí institutu kauce. Novela občanského zákoníku nyní výslovně umožňuje pronajímateli při sjednání nájemní smlouvy požadovat, aby nájemce složil peněžní prostředky k zajištění nájemného a úhrady za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním bytu a k úhradě jiných svých závazků v souvislosti s nájmem.

Pravidla


Na druhé straně vám však zákon jako pronajímateli ukládá významné omezující podmínky. Musíte například složit kauci na svůj zvláštní účet u peněžního ústavu, určený pro kauce od všech nájemců. Výše kauce nesmí přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného a zálohy na úhradu za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním bytu. Rovněž použití, doplnění a vracení kauce má přesná pravidla. V případě, že vám nájemník bude dlužit na nájemném nebo poplatcích, vy jako pronajímatel máte možnost odečíst si dlužnou částku z kauce.

Práva a povinnosti


Nájemník pak má povinnost dorovnat výši kauce nejpozději do jednoho měsíce. Pokud tak neučiní, můžete mu dát výpověď bez přivolení soudu. Je ale lepší se domluvit. Po ukončení nájmu totiž musíte vrátit zbytek kauce. A zde je menší zádrhel. Zákon totiž neřeší zda pronajímatel je povinen použít na úhradu vzniklého dluhu nájemce vždy částky uložené na jeho účtu jako kauce, nebo zda může požadovat zaplacení takového dluhu na nájemci, jakoby kauce neexistovala.


Text: Pavel Daneš

Foto: archiv autoraDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 12

Diskuze

Článek Co dělat když... chcete pronajímat byt zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Dejme minulosti budoucnost!, Hyperbydleni.cz

Dejme minulosti budouc...

21.02.2018

Mezioborové veletrhy PAMÁTKY – MUZEA – ŘEMESLA...

Veletrhy - foto, Pasivní dům může vzniknout i vhodnou rekonstrukcí, Hyperbydleni.cz

Pasivní dům může vznik...

30.01.2018

Díky chytré rekonstrukci rodinného domu mohou...

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo