Netoxické čistící roztoky na koberce a podlahy

17.4.2013 | Mgr. Monika Kovačková | Byty | Komentářů 0 |

Jaro je tu a tak se mnozí z nás s vervou pouštějí do tradičního jarního úklidu s cílem vyčistit, provonět a osvěžit prostředí svého domova. Ač se budeme snažit sebevíce, interiér nikdy nebude působit dokonale svěžím dojmem, pokud z hloubkového úklidu vynecháme podlahy a koberce. Najít správné čisticí prostředky však není vždy úplně snadné.

Netoxické čistící roztoky na koberce a podlahy - foto, Hyperbydleni.cz

Čisticí prostředky musí být nekompromisní v boji s nečistotami, mastnotou a bakteriemi. Na druhé straně musí být dostatečně šetrné k daným materiálům a nejlépe i životnímu prostředí. Ideální je, pokud čisticí prostředky příjemně voní. Dále je třeba, aby byly neagresivní a hypoalergenní.

Na dnešním trhu jsou k dostání životnímu prostředí šetrné, ekologické nebo tzv. zelené čisticí prostředky na koberce a podlahové krytiny. Pokud však chcete mít jistotu, že váš interiér zasáhne nefalšovaná přírodní čistící síla, připravte si čisticí roztok sami. Zde je pár osvědčených receptů.

Netoxické čistící roztoky na koberce a podlahy, fotka

 

Pokud potřebujete silný čisticí prostředek pro odstranění nevzhledných skvrn, smíchejte rostlinné mýdlo (ideálně v podobě koncentrovaného mýdlového roztoku, nebo nastrouhané), bílý ocet, jedlou sůl, pár kapek oblíbeného esenciálního oleje a vodu podle potřeby. Roztok naneste na skvrny a nechte chvíli působit. Skvrnu pak vykartáčujte a místo omyjte čistou vodou a vysajte.

Čisticí prostředek, který můžete použít na vyčištění celého koberce, připravíte z trochy kukuřičné mouky, sody a pár kapek esenciálního oleje. Směsí posypte koberec, nechte působit několik minut a pečlivě vysajte. Koberec by se tak měl zbavit zašednutí a znovu získat neopotřebovaný vzhled i strukturu.

Netoxické čistící roztoky na koberce a podlahy, fotka

 

Nejen kobercům, ale i jiným podlahovým krytinám věnujte pozornost. Pokud máte dřevěné podlahy, přímo jako životabudič na ně zapůsobí roztok připravený z půl litru teplé vody, půl šálku destilovaného bílého octa a 15 kapek mátového oleje. Ocet odstraní mastnotu a nečistoty z podlahy a osvěží vzduch, neboť neutralizuje nepříjemné pachy.

Pro vinyl, kámen nebo dlažbu máme jiný recept: jeden litr teplé vody, půl šálku bílého octa a jedna lžička dětského oleje. Tímto roztokem podlahu nejen vyčistíte, ale také naleštíte.

Ve všech receptech se opakují stále stejné ingredience, které lze považovat za univerzální čisticí prostředky. Mezi látky, které máme doma běžně k dispozici a které oplývají čistící a desinfekční silou, patří především tyto:

Netoxické čistící roztoky na koberce a podlahy, fotka

 

Ocet je ideální pro rozpouštění mastnoty a vodního kamene. Je skvělým čisticím prostředkem pro koupelny a kuchyně. Ocet je velmi jemný, takže jej lze použít i na dřevěném podlahy. Smícháním litru vody a půl šálku octa získáte univerzální čisticí roztok, který můžete použít na všechny materiály.

Citrónová šťáva je ideální pro odstraňování mastnoty, jakož i plísní a vodního kamene. Velkým kladem této látky je navíc svěží a příjemná vůně.

Jedlá soda má abrazivní strukturu, proto ji lze užít jako alternativu práškových čisticích prostředků. Můžete ji použít v koupelně i kuchyni. Skvěle poslouží pro čištění odolných nečistot, skvrn a připálenin.

Boritan sodný neboli borax je skvělý netoxický práškový čisticí prostředek. Je výborný pro čištění a odstraňování skvrn i desinfekci.

Peroxid vodíku smíchaný s vodou ve spreji je víceúčelovým čisticím prostředkem, který můžete použít na veškeré odolné povrchy a stejně tak na odstraňování skvrn na bílém prádle. Roztok stačí nastříkat na povrch a poté opláchnout vodou.

Olivový olej je skvělou složkou domácích čisticích prostředků. Stačí smíchat šálek olivového oleje s půl šálkem citronové šťávy a vznikne bezkonkurenční leštící roztok na všechny dřevěné povrchy.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Článek Netoxické čistící roztoky na koberce a podlahy zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo